Baltų kultūra naujoje šviesoje

Šiemet festivalis “Mėnuo Juodaragis” vyks rugpjūčio 22-24 dienomis prie pat Kernavės esančioje Valiukiškių gyvenvietėje, ant Neries kranto. Jau septintąjį kartą vykstanti šventė yra didžiausias nekomercinės kultūros renginys Lietuvoje, jį kasmet aplanko nemažai žiūrovų iš užsienio.

“Mėnuo Juodaragis” pasižymi tuo, jog programoje gausu įvairių krypčių muzikos atstovų – čia dera tradicinis folkloras, neo-folkloras, šiuolaikinė industrial, gothic, roko, eksperimentinė ir elektroninė šokių muzika, pristatomi ir profesionalūs, ir jauni, mėgėjiški kolektyvai bei menininkai. Pernai festivalyje apsilankė per pusantro tūkstančio įvairaus amžiaus žmonių.

“Kai kas šį festivalį vadina naujosios baltų kultūros kalve, – sako festivalio idėjos autorius Ugnius Liogė. – Tai panašu į tiesą. Mes gilinamės į senąją baltų kultūrą, jos pagoniškus klodus, ir nevengiame naudoti šiuolaikinių išraiškos formų. Postmodernus eksperimentavimas dažnai atrodo tikresnis ir įdomesnis už standartines etnologų tezes. Vien išmokę pinti vyžas ar skuobti rėčkas, etninės kultūros neatgaivinsime. Ją būtina suvokti dabartyje, rasti jos ateities projekciją – tam reikia netradicinio požiūrio ir nuoširdumo. Ir tikrai gerai, jei toks ieškojimas virsta smagiu įsimintinu savaitgaliu. Juk kiekvienas ritualas yra šiek tiek žaidimas, ir kiekvienas žaidimas – kažkiek ritualas.”

Pirmą kartą “Mėnuo Juodaragis” vyks prie Kernavės, prieš tai trejus metus jis vyko Sudeikių miestelyje šalia Utenos. “Taip jau susiklostė, jog festivalis kas tris metus keičia vyksmo vietą, – sakė kitas organizatorius Lauras Lučiūnas. – Nauja vieta – naujos idėjos. Šiam augančiam renginiui pakitimai reikalingi dėl daugelio priežasčių, pvz. šiemet festivalio lankytojams galėsime pasiūlyti dar didesnę koncertinę programą, kelias scenas, įspūdingą erdvę, saugų kempingą ir kt. Daug ką lemia ir aplinkybės, kurios nuo mūsų nepriklauso.” Rengėjai pusiau juokais, pusiau rimtai kalba, jog tikriausiai renginį nusižiūrėjusios legendinių Kernavės kunigaikščių ir krivių dvasios. Tačiau nauja vieta nėra vienintelis pasikeitimas festivalyje.

Šiemet “Mėnuo Juodaragis” scenose pasirodys žymūs Lietuvos folkloro kolektyvai – “Kūlgrinda”, “Verdingis”, Veronika Povilionienė su grupe “Valija”, “Dijūta”, “Goštauta”, taip pat šiuolaikinės lietuvių grupės ir projektai – “Donis”, “Girnų Giesmės”, “Siela”, “Xess”, “Notanga”, “Obtest”, McKaras, “Žvaigždumėnija”, Driezhas, “Vilkduja”, “Andaja”, “Šova” ir kiti. Laukiamas kaip niekad gausus užsienio atlikėjų būrys – tai modernios post-folkloro grupės “Visi Veji” ir “Auli” iš Latvijos, folkroko kolektyvas “Osimira” iš Gudijos, “Forgotten Sunrise” iš Estijos, “Temple Of Tiermes” iš Suomijos, industrinės gotikinės muzikos projektai “Skon” ir “Deathcamp Project” iš Lenkijos. Savo muzikinių kolekcijų perlais dalinsis dydžėjai iš Lietuvos, Latvijos, Estijos, Lenkijos, Prancūzijos, Didžiosios Britanijos. Viso programoje numatyti 31-os grupės ir 20-ies dydžėjų pasirodymai, festivalio renginiai vyks nuo penktadienio iki sekmadienio popietės beveik be sustojimo.

Tradiciškai daug dėmesio festivalyje susilaukia paskaitos – šiemet jas skaitys Molėtų observatorijos darbuotojas S.Lovčikas (“Kosmoso ribos ir jų samprata”), etnologas V.Mikailionis (“Lietuvos gyvastingumo paslaptys”), Lietuvos krivis J.Trinkūnas (“Dharma ir darna”), muziejininkė D.Giedraitienė pasakos apie baltiškų drabužių ypatybes, T.Mekas dalinsis senosios medicinos paslaptimis. Organizatoriai taip pat parinko dvi išskirtines temas festivalyje – tai senosios pasakos ir Lietuvos partizanai. “Tai labai rimta tema. Apie miško brolius nemažai kalbėta, bet mes siūlome iš naujo pažvelgti ir suvokti jų nepaprastą kovą ir dvasią, tuo pačiu išreikšti šiems žmonėms pagarbą ir parodyti, kad yra ir jaunų žmonių, kuriems tai svarbu,” – sakė rengėjai. Apie pokario kovas pasakos Rašytojų sąjungos narys V.Alekna, Kultūros vertybių departamento vyr. specialistas Voldis Striužas ir rezistencijos dalyvis Augustinas Švenčionis – Rytas.

Lietuviškas pasakas nagrinėti ir interpretuoti mokins didžiausia pasakojamosios tautosakos specialistė, VDU profesorė dr. B.Kerbelytė. Taip pat bus įrengtas specialus “Pasakų namelis”, kur, skambant ramiai, “pasakiškai” muzikai, kiekvienas žiūrovas galės kartu su dydžėjais pasakas skaityti, kurti, konstruoti ir perkonstruoti. Festivalio lankytojai kviečiami atsivežti ne tik pasakų knygas, bet ir įvairius tradicinius instrumentus – būgnus, dūdeles, žvangučius, molinius švilpukus ir pan., ir įsijungti į įvairius inter-aktyvius projektus.

“Pernai buvome nusprendę mažinti festivalio programą ir dalyvių skaičių, bet pasirodė, kad tą padaryti labai sunku. Negalime atsakyti kūrėjams, kurie pilni entuziazmo…” – sakė U.Liogė. Festivalio metu dienomis bus skaitomos paskaitos, rengiamos parodos, savo nagingumą demonstruos amatininkai, o gebėjimą mojuoti kalavijais – viduramžių kovų klubo “Kovarnis” nariai. Ypatingos formos piramidėje bus rodomi dokumentiniai ir meniniai filmai, video menas. Taip pat žiūrovai išvys specialias estiškų ir lietuviškų animacinių filmų programas, apie savo darbus pasakos žymiausi šalies animatoriai. Popietės ir vakarai skirti muzikiniams pasirodymams, o naktinis laikas – šokių muzikai.

Visą parą bus siūlomas karštas maistas ir gaivieji gėrimai, festivalio vietoje miške įrengti tualetai, dušai, mašinų stovėjimo aikštelė, renginį akylai prižiūrės apsauga. “Labai stengiamės padaryti festivalio vietą kuo įdomesnę ir patogesnę dalyviams ir žiūrovams. Tai, kad “Mėnuo Juodaragis” vyksta gamtos aplinkoje, mums labai svarbu. Belieka visus pakviesti atvykti, maloniai praleisti laiką ir atrasti sau naujų dalykų” – kviečia rengėjai.

Festivalio bilietas trims dienoms kainuos 30 Lt, vienai dienai – 20 Lt, vaikams iki 12 m. – 5 Lt. Vieta palapinei – 3 Lt, automobiliui – 4 Lt.

Pagrindiniai renginio rėmėjai ir partneriai – Lietuvos Respublikos Kultūros ministerija, UNESCO kultūros vadybos ir politikos katedra, klubas “Intro:”.