Veiksmas trunka tik nedidelę sekundės dalį, tačiau vizualinis orgazmas užsitęsia valandų valandas. Ir jis kiekvienąkart gali būti pradėtas iš naujo su vis nauja baigtimi. Tai vadinama akimirkos pratęsimu arba vienu sutartiniu žodžiu – fotografija: fotografavimas ir žiūrėjimas.
„Fotografuoju. Iki sąmonės netekimo“
„Fotografuoju. Iki žemės graibymo“
Su tokiais pastebėjimais jaunimo fotografinis judėjimas skverbiasi į popkultūros bei meno erdves. Jauni ir ambicingi berniukai ir mergaitės iš Vilniaus universiteto Studentų atstovybės (VU SA) fotoklubo bando išsiveržti į šviesą ir įrodyti, kad vizualioje kultūroje be web, dizaino, video bei multimedijos egzistuoja ir fotografija.
Toks naivus siekis atrodo beprasmiškas ir veik neįmanomas šiuolaikinėje kultūroje, kurioje judesys, procesas, garsas ir triukšmas lyg susimokę eina prieš statišką ir tylų fotografijos atspaudą. Jaunieji fotografai desperatiškai ieško publikos savo kūrybai. Kartais jiems pavyksta.
Šiuos 2003-iuosius VU SA fotoklubas bando vadinti atvirais metais. Tai reiškia, kad jie nori fotografiją padaryti įdomią ne tik sau, bet ir užsikabliavusiam jaunimui. Be rimtų parodų Gdansko (Lenkija), Nidos ir Vilniaus galerijose, organizuojamos akcijos, atrakcijos ir reakcijos. Jų metu dirginamas ne tik vizualinis, bet ir garsinis bei smegeninis klitoris.
Gegužės mėnesį jaunieji fotografai kvietė į naujos galerijos atidarymą. Čia pateikiama ištrauka iš pakvietimo:
„TV benefisas. Trisdešimt sekundžių kasdienybės. Tarp kino ir fotografijos“
Tadas. Vytautas
Šarūnas Michelkevičius
Atidaroma nauja šiuolaikinių menų galerija. Atvira visiems, ypač jauniems, nepažintiems menininkams. Fotografija, video ir multimedijos projekcijos, tapyba, grafika, skulptūra, vitražas. Jokių išimčių.
Maloniai verčiame ateiti į pirmosios ekspozicijos atidarymą.
Jauki ir banali kasdienybė, praeivių šešėliai slenka kaip TV kadrai. Judesys, pavargęs grįžimas po darbo ir praeinančios akimirkos fotografijos. Režisierius, aktorius, fotografas ir operatorius.
Parodos atidarymas – tai fototeatras. Kviesti ir nekviesti svečiai, garbūs asmenys ir juostelės perkirpimas. Susitikimas ir grįžimas. Ar tiesiog prasilenkimas
Kažkodėl tai panašu į bandymą apgauti publiką. Visi susirenka, ieško galerijos, o autoriai išrėžia į akis, kad galerija yra tiesiog čia – Bokšto gatvės 15 namas, o ekspozicija – tai nuotraukos, suklijuotos ant langų. Visiškas pasityčiojimas iš publikos. Tiesiog pasinaudojimas marketingo elementais ir bandymas sudominti fotografija.. Nors tiesą sakant, atsipalaidavęs trimitininkas pūtė visai sexy garsą ir publika pradėjo spazmuotis.
POP REALITY
Visiškai kito pobūdžio akcija, kuri reikalauja ir reakcijos – tai meninis leidybinis projektas POP REALITY. Juo siekiama surinkti ir išleisti knygos pavidalu jaunąją fotografiją. Tai bus tiesiog kitoks požiūris į tradicinį fotografijos meną bei įprastus fotografinius albumus. Fotografija kaip popkultūros ir elitinio meno sintezės produktas. Tai nepriklausoma iniciatyva, atvira tiek profesionalių menininkų, tiek fotografų mėgėjų dalyvavimui. Nuotraukas ir CD VU SA fotoklubas priima iki spalio 6 dienos, tad laiko perversti savo kolekcijas ar net kažką nufotografuoti dar yra. Daugiau informacijos apie projektą www.fotoklubas.lt
Belieka baigti čia spazmuotis ir laukti, ką naujo pasiūlys POP REALITY.
nuotraukose:
1. Galerija-gatve (Boksto 15)
2. Is medziagos, gautos “Pop reality” leidiniui (Ugniaus Gelgudos nuotr.)
Komentarai