Live in adventure! Hospitality Club experienced

Atslinko naktis. Per vasariškus Lietuvos gamtovaizdžius, nulietus vakaro saulės, atkeliavau su kolega nuo pakrantės iki sostinės. Dabar mirtina tamsa atsitrenkia į šaltas elektrines miesto šviesas. Tai pirmas mano savaitgalis Vilniuje…

Aš nekantrauju sutikti vietinius ir nemokamai apsistoti pas juos namie. Mes važiuojame į tamsią kažkokios spaustuvės stovėjimo aikštelę Vilniaus pakrašty. Pamečiau mūsų vietą žemėlapyje. Mano kolega palieka čia mane vieną, ir aš laukiu ateinančio savo “globotojo”. Trumpas skambutis ir paaiškėja, kad aš ne toje vietoje. Einu pro agresyviai atrodančius, aukštus ofisų pastatus. Pro tuščias stovėjimo aikšteles. Niekada čia nesu buvusi ir niekada nesu mačiusi žmogaus, kurį tuoj sutiksiu.

Netrukus horizonte pamatau aukštą žmogų. Jis su draugu ir mašina. Paliekame mano kuprinę bagažinėje ir einame į benzino kolonėlę nusipirkti alaus. Jie mane nuveža 15 km už miesto, kur kažkokio namo kieme prie laužo sėdi linksma kompanija. Jie pasiūlo man bulvę. Šuo nori kad aš mesčiau apseilėtą pagalį ir loja. Pirmoji įsimintina naktis Vilniuje prasidėjo. Atrodo, tarsi vietoj 10 minučių, šiuos žmones aš pažinočiau 10 metų. Atmosfera atpalaiduojanti. Lietuva atrodo jaudinanti, jauki, paliečiama – kaip namai.

Klubas

Tai ne vienintelė patirtis su nepažįstamaisiais vietose, kurias man pavyko aplankyti. Visi atvejai unikalūs, paverčiantys kelionę nuotykiais. Čia padeda open mind, kuriam realiai talkina klubas Hospitality Club. Šio klubo, arba tinklo, idėja – nemokamos nakvynės apsikeitimas ir savanoriška pagalba keliautojams.

Svetingumo mainų idėja nėra nauja. Nuo pat antro pasaulinio karo įvairios organizacijos turėjo atvirus tinklus keliautojams ir kolegoms. Paskui atėjo internetas ir augantis jo populiarumas, atverdamas naujas erdves svetingumo duomenų bazėms. Labiausiai išvystytas tinklas buvo pradėtas apie 2000-uosius Vokietijoje.

Dabartinio Hospitality Club tinklo idėja kilo vokiečiui studentui Veit Kuhne po 2000 liepos 11 nakties, praleistos naršant internetą ir rūkant indonezietiškas cigaretes su gvazdikėliais. Sekančias kelias dienas jis su draugais praleido organizuodamas klubą. Dažniausiai nariai prisijungia prie klubo “per pažintis” – sužinoję apie jį iš savo pažįstamų.

Veito projektas išaugo į Hospitality Club (HC), kuris dabar turi per 15 tūkst. narių praktiškai visose pasaulio šalyse. Naujausiai užsiregistravę nariai yra iš Malio ir Nikaragvos. Daugiausiai vokiečių, bet didžiausias narių skaičius, palyginus su šalies gyventojų skaičiumi, yra iš Lietuvos. Mano šaliai, Suomijai, šiame reitinge irgi neblogai sekasi.

“Aš noriu, kad daugiau narių būtų iš visur, bet asmeniškai aš labai džiaugčiausi jei jų padaugėtų iš musulmoniškų šalių ir iš šalių kur tikrai “karšta” ir įdomu, tokių kaip Šiaurės Airija, Izraelis, Palestina ir Baskų žemės”,- sako HC įkūrėjas Veitas.

Hospitality Club yra geras dalykas ir tarptautinių studijų programų studentams. Štai prancūzas JanFi, ERASMUS studentas, viešėjo pas HC narius Helsinkyje ir Rygoje:
“Manau, HC yra labai geras būdas keliauti. Gali pamatyti labai skirtingų dalykų, pavyzdžiui, pakliūti į underground vakarėlius, į kuriuos nepakliūtum kaip turistas. HC idėja yra labai simpatiška ir dėl to, kad sutinki mėgstančius bendrauti žmones ir pats turi būti socialus. Tie, kurie naudojasi šia sistema, dažniausiai yra keliautojai, tad sutinki laisvai mąstančius žmones. Žmonės, pas kuriuos svečiuojiesi, gali rekomenduoti kur nuvykti, arba kokius žmones aplankyti. Aš manau, kad labai svarbu jog jei pasinaudojęs svečio teisėmis, turėtum prireikus taip pat priimti svečią”,- primena JanFi.

Nauja keliautojų subkultūra?

Žmonės į keliones žiūri įvairiai. Ateityje, įkūrėjas norėtų matyti Hospitality Club kaip platesnį metodą ir kaip galimybę paruošti asmeninių kelionių scenarijus.

“Veitai, kaip, arba kodėl tu nori paversti HC populiaria kelionių veikla?”

“Kaip? Pritraukdama kuo daugiau žmonių į klubą. Kodėl? Nes noriu suartinti kiek įmanoma daugiau žmonių tam, kad sustiprinti skirtingų kultūrų supratimą. Ir, tegu ir skamba banaliai, ir taiką.”

Visgi kol kas, HC yra labiau savotiška keliautojų subkultūra. Bet jau ir dabar galima sutikti keliautojus, kurie naudoja HC kaip pagrindinę kelionės idėją ir kryptį. Sutikti HC narius dabar galima net ir už klubo ribų. Galima sutikti vis daugiau ir daugiau žmonių ir draugų, kurie prisijungė prie klubo ir juo pasinaudojo. Kuo dažniau HC naudojamas, tuo labiau užkrečiamu jis tampa.

“Svetingumo tinkluose tai visiškai normalu, kad kai kurie nariai yra labiau aktyvūs nei kiti. Dideliuose miestuose galite sulaukti daugiau skambučių ir prašymų apsistoti, bet jei gyvenate mažame miestelyje, į jus gali kreiptis tik kartą į kokius penkis metus. Bet mes visą laiką galvojame apie naujas galimybes, kaip sujungti žmones ir parodyti keliautojams, kaip jiems padėti išklysti iš įprasto turistinio takelio,” – paaiškina Veitas.

Kaip naudotis HC

Hospitality Club yra nekomercinis projektas. Jo ideologinis pamatas yra bendro skirtingų kultūrų įsikirtimo propagavimas, tautų draugystė :) ir taika. Labai svarbūs yra savanoriai, kurie palaiko internetinės bazės veiklą. Tik HC savanoriai, jei jie bus profesionalūs ir sugebės išlaikyti teisingas vertybes… Tai yra raktas į sėkmingą klubo ateitį.

Jūs galite pasiekti HC duomenų bazę, tik užsiregistruodami nariais. Svetainės naudojimasis ir prisijungimas yra saugūs ir galima matyti narių aprašymus. Galima suteikti pasitikėjimo ženklus nariams, kuriuos pažįstate – dėl to visas tinklas įgyja saugumo pojūtį. Taip pat galima bendrauti su kitais nariais, pasakoti kelionių istorijas, komentuoti ir net prisidėti prie savo miesto kelionių gido kūrimo.

Daugiau informacijos ir registracija: www.hospitalityclub.org

Šio straipsnio autorė buvo pirmoji nedidelio universitetinio miestelio Joensuu (Suomija) narė, ir per vienerius metus viešėjo pas klubo narius iš Lietuvos, Latvijos, Olandijos ir Kroatijos, taip pat apgyvendino keletą žmonių pas save. Jos kiti HC svečiai atvyksta iš Australijos ir Brazilijos.