Žinutė nuo draugo apie John Peel mirtį man buvo kaip žaibas iš giedro dangaus. Dar užpernai Sonar festivalyje prasilenkiau su savo legenda, jis tempė pilną muzikos keisą ir tuo pat metu gyvai plepėjo su viena iš festivalio organizatorių – dėl to taip ir nepriėjau paspausti jam rankos..
Jo pasirodymas mažytėje scenoje buvo pats šilčiausias ir kupinas draugiškų vibracijų, kurias skleidė ir muzika, ir pats radijo DJus, su šypsena priimdamas naujus demo įrašus tiesiai iš publikos. Galėjau patikėti, kad taip pat jam buvo įduotas ir Estijos drum’n’bass atlikėjo įrašas, kurį išgirdau vienoje jo laidų. Bet nebūčiau patikėjęs, kad tai paskutinis kartas kai jį matau..
Kitas atsiminimas – viena pirmųjų mano išvykų į Angliją, aš triukšmingame Hackney council house, naktį, bendroje virtuveje, tarp neplautų indų krūvos sėdžiu apsikabinęs radiją, ir tarp griaudžiančių piratinių garažo stočių ieškau lengvai atpažįstamo Peelo balso…
Ore redaktorius pasakoja panašias istorijas, apie 80-ųjų pradžią čia Lietuvoje, kaip buvo bandoma gaudyti jo laidas, kaip ten visaip jis The Wedding Present ir panašius kėlė, kaip lenkų muzikinė spauda apie jį rašė, o kur dar istorija kad į Lietuvą buvo atvažiavęs.
John buvo ne tik klausytojų, bet ir jaunesnės DJų kartos herojus (net RyRalio svetainėje mačiau atsisveikinimo postą). Klausytojai užvertė Radio 1 interneto svetainę užuojautos žinutėmis. “Atrodo, kad tai John Peel sukūre Radio 1”, – rašoma vienoje žinučių. Kitoje: “Manęs niekada labiau nepaveikė kito žmogaus, kurio nebuvau sutikusi, mirtis.”
“John Peel buvo unikalus radijo vedėjas, kurio įtaka visai Radio 1 stočiai buvo jaučiama nuo pat pirmų dienų. Jis “augino” muzikantus ir klausytojus, supažindindamas juos su naujausiais garsais. Jo atviras požiūris į muziką atsispindejo ir tokiu pat atviru santykiu su klausytojais. Jis turėjo nuostabų ryšį su visais savo klausytojais. John yra tiesiog nepakeičiamas”, – sake BBC radijo ir muzikos direktorė Jenny Abramsky.
Peel, kuris per savo 40 metų trukusią karjerą atrado dešimtis dabar garsių grupių, mirė nuo širdies smūgio atostogų metų Peru. Britų stoties Radio1 vadovas Andy Parfitt John pavadino “radijo legenda.” “Aš esu sukrėstas jo mirties, kaip ir visi, dirbę Radio 1”.
“Dirbti su juo buvo didžiausias džiaugsmas. Geriausi radijo laidų vedėjai yra visiškai pasišventę muzikai. John ieškodavo pačios nežinomiausios ir įdomiausios muzikos, ją grodavo, ir kalbėdavo apie ją. Štai kas sukuria išties jaudinančią radijo laidą – žmonės, kurie sako būtent tai, ką jaučia. Kaip tik todėl žmonės mylėjo John. Jis buvo tikras”, – prisimena Parfitt.
Nuo atėjimo į BBC 1967-aisiais, Peel atskleidė nesuskaičiuojamą daugybę naujos muzikos savo didžiulei auditorijai. Ilgai ėjusi jo laida “Top Gear” įstūmė nemainstryminę muziką į visuomenės supratimą, ir nepaisant BBC konservatyvumo, suteikė daugeliui klausytojų galimybę pirmą kartą išgirsti punk, hip-hop ir reggae.
Kai septyniasdešimtųjų radijo bangos buvo prisotintos prėsko pop ir The Beatles, John Peel priblokšdavo klausytojus (šiurpindamas kitus laidų vedėjus) The Velvet Underground ir T-Rex. Tikriausiai daugelis jūsų mėgstamiausių grupių tada rado kelią į jo studiją. John Peel radijo sesijos – tai tarsi muzikos enciklopedija, kurioje rasite Sonic Youth, Pixies, The Cure, Ween, Bikini Kill, Sebadoh, Tad, Quasi, The White Stripes, Siouxsie and the Banshees ir begalę kitų.
Dažnai jo palaiminimas būdavo postūmis, kurio pagalba grupė peržengdavo ribą ir persilauždavo. 1990-aisiais, kai dar niekas Amerikoje nebuvo girdejęs apie grunge, nežinoma grupė Nirvana kartu su Peel drožė vinilą ir dėliojo dainas, iš kurių gimė albumas “Inscesticide”. Šios grupės, kaip ir begalės kitų, paviešinimas radijo bangomis buvo neįkainojamas, nes daugelis grupių paprastai negalėdavo prasibrauti į neuniversitetines radijo stotis.
Nuo 1998-ųjų jis išplėtė savo publiką laida “Home Truths”, pasiekdamas paprastus Anglijos žmones savo pasakojimais ir jumoristiniais komentarais apie šeimyninį guvenimą. Bet svarbiausia tai, kad John Peel visada buvo tas rečiausias dalykas muzikos industrijoje: tikras muzikos mylėtojas. Jis atmetė muzikos verslo papročius ir tradicijas, ir be kompromisų siekė savo muzikos vizijos.
“John įtaka populiaros muzikos propagavimo dėka augo beveik keturias dešimtis metų, o jo indėlis šiuolaikinei muzikai yra neišmatuojamas. Grupės su viltimi siųsdavo John demo įrašus, žinodami, kad jam tai tikrai rūpėjo. Jo pasišventimas ir aistra naujai muzikai su metais tik stiprėjo.”
Pagerbiant Peel, pirmoji daina, sugrota eteryje po pranešimo apie jo mirtį spalio 26 dieną, buvo The Undertones “Teenage Kicks”, viena iš mėgstamiausių radijo DJ-aus dainų. The Undertones bosistas Michael Bradley sakė, kad Peel mirtis atėmė iš radijo ir muzikos vieną puikiausių jos balsų.
Pažinojusieji jį prisimins šiltą, puikaus jumoro, atvirą ir aistringą žmogų. Jo netikėta mirtis palieka tuštumą muzikos pasaulyje, kuris prarado vieną iš atviriausiai mąstančių ir įtakingiausių žmonių. Be John Peel, aš nebūčiau sužinojęs ir rytais, troleibuse keliaudamas į darbą, nesiklausyčiau daugybės grupių. Už tai, už visas tas jo laidas, kurios mane pasiekė, ir už visas savo mėgstamas grupes, kurios jo pagalba prasilaužė, aš lieku jam skolingas “ačiū”. Ir jūs taip pat.
Komentarai