Užsilipkim ant ciferblato ir išsibėgėję sukim laikrodžio rodykles atgal. Ne valandą, ne parą, o mažiausiai du metus atgal, o gal ir tris. Tada “Gravity” klestėjo. Kalbama, jog anais laikais klubas buvęs prestižinis, uždaras ir netgi saugus!? Kurgi ne! Juk apsaugos buvo triskart daugiau nei dabar, o įkyrusis metalo detektorius pareigingai slysdavo kiekvieno lankytojo siluetu. Anąmet ilgajame tunelyje šviesdavo atgaivą simbolizuojanti mėlyna spalva, dabar įkyriai plieskia vilties kupina žalia šviesa. Vilties?
Smalsu, ar nuolatiniai “Gravity” lankytojai yra patenkinti dabartine klubo situacija: prie įėjimo nesibūriuoja minios, išsipusčiusios mergaitės užleidžia erdves sportiniam stiliukui, o go-go pakyla ir šįkart lieka tuščia. Galima būtų kaltinti uždariems renginiams netikusį vasaros metą arba sąmojingą konkurenciją, o gal kaltinti nieko ir nereikia. “Gravity” turi vardą ir tuo, žinoma, naudojasi. Sulaukti tokio svečio, kaip Marshall Jeffesrson, yra nemenkas prestižas net populiariuosiuose Ibizos klubuose. Ir ką gi! Vėsoką birželio naktį house muzikos pionierius kaitina požeminį Lietuvos klubą.
House priešistorė prasidėjo dar septyniasdešimtaisiais. Berniukas, vardu Marshall, susidomi sunkaus metalo grupėmis BLACK SABATH ir DEEP PURPLE. Dainų tekstai virte užverda jauną sielą, o noras patirti laisvę netgi nesivaržo su populiariąja idėja studijuoti. Vis dažnesni apsilankymai dviprasmiškuose Čikagos klubuose sąlygoja reikiamas pažintis. Netrukus Jeffersonas ima pats miksuoti “Warehouse” klube. Būtent šio klubo garbei naujasis muzikos stilius pavadinamas house. Pasaulyje yra aibė didžėjų, kurie save tituluoja house muzikos krikštatėviais dėl garbingo darbo stažo šioje srityje. Vis dėlto pirmasis šį stilių charakterizuoja Marshall Jefferson.
Nuo to laiko legendiniam didžėjui Marshall Jefferson netrūksta veiklos, net ir devyniasdešimtųjų pradžioje, kai JAV house muzika išgyvena krizę. Tuomet legendinis didžėjus persikelia į Europą. Praeina dešimtmetis, kol Marshall Jefferson atvyksta į Lietuvą. Keista, bet besidžiaugiančių jo atvykimu yra akivaizdžiai per mažai. Nors dviejų valandų pasirodymui susirenka maksimalus šio vakaro lankytojų skaičius, vis tiek man atrodo, jog mūsų yra per mažai, per mažai, per mažai. Darosi liūdna, atsiranda tarsi nerimo gumulas gerklėje.
Smarkiai užmerkiu vokus, atsimerkiu. Tai jokia cheminė terapija. Tiesiog bandymas įtikinti save, jog tęsiasi nepakartojama akimirka. Juk Marshall Jefferson lyg netyčia nukrito mums po padidinamuoju stiklu. Jo iki šiol novatoriškai skambantis house muzikos himnas “Move Your Body” palydimas… plojimais, o Michael Gray miksas “The Weekend” nebyliai vainikuojamas metų hitu (suprantu, neįtikėtina; štai ką daro hedonija). Netrukus čikagietis prodiuseris, muzikantas ir didžėjus viename išbando lietuvių fizinį pasirengimą, uždėdamas acid house garsų. Tai galutinai nurauna netgi ištvermingiausius.
Skirstomės jau švintant. Giriam Marshall Jefferson…
Galim, mielieji, žvelgti abiem laiko kryptimis: kaip laikas traukiasi arba kaip artėjama naujojo link.
Laikykis, G!
PS NUotraukas is “art.scene.lt” maloniai suteikė G spaudos tarnyba
Komentarai