Ore Grotuvo Krikštynos @ Mokytojų Namai, Vilnius

Kaip byloja pasakojimas, “Ore.lt” darbuotojai tada baigė pamiršti, kas yra miegas. Per patį vidurvasarį virė “Ore grotuvo” renovacija. Projekto vadovas, kepinamas purvinos Vilniaus saulės, mezga ryšius su jaunimo grupių atstovais. Programuotojai ir dizaineriai tobulina ore grotuvo formas. Vyr. redaktorius, atsidūręs ties nervinio išsekimo riba, brėžia paskutinius grupių biografijų štrichus. Liepos 6-osios rytą suskamba telefonas. Ragelyje pasigirsta šviesus redaktorius balsas: „Atlikta! Kviečiu į ore grotuvo krikštynas. Kūdikiui nemokamai gros „Soya Modified“, V. R. R., „Axis“ ir svečiai“.

“Ore” iškilmingoms progoms mėgsta netradicines vietas. Šiaip pačios tos vietos netgi labai tradicijų prisisunkusios. Praeitų metų apdovanojimus Listopadskis teikė tarp tradicinės tapybos paveikslų. “Ore” grojyklę krikštija per valstybinę šventę Mokytojų namų kiemelyje, kuris iki šiol regėjo tik vaikų ir senolių pasirodymus. Kiemelis išpuoselėtas valstybės tarnautojų mylinčių rankų. Vejoje rieda spalvoti kamuoliukai ir styro vaivorykštės. Ant balto staliuko – šampanas ir braškės, info apie grotuvą, pora “New Musical Express” numerių. Scena pridengta geltonos ir žydros spalvų tentu.

Į kiemelį iš pradžių užsuka tik vienas kitas interesantas. Tačiau pamažu vasarinės publikos prisikaupia kaip reikiant. Žmonės – spalvotos dėmės, kukliai sulindusios į jaukius kampelius. Regiu indie scenos atstovus nerūpestingomis drapanomis. Užuodžiu auksinį jaunimą, kuris atsidengė pietų jūrų įdegį ir užsidėjo juodus akinius. Juodi šunys šokinėja pievoje, žaidžia su kamuoliukais.

Devyniolikta valanda. Neįprastas jaunimo muzikos koncerto laikas. Bet krikštynos – šventas reikalas, todėl prasideda laiku. Vasaros estradoje – pirmoji dovana kūdikiui: SOYA MODIFIED. Duetas – neabejotinas vakarėlio favoritas. Gerbėjai ir gerbėjos aistringai palaiko vyrukus, o „Soya Modified“ savo ruožtu irgi gražiai pasirodo, be jokių ekscesų. Groja išsamų repertuarą, dainuoja solidžiai. Palinkę prie ištikimų laptopų išlavintais pirštais vedžioja muzikinius piešinius. Muzika – 100% sintetika. Tiesa, gan maloniai nuteikianti. Primenanti saulėje džiūvančias balutes.

Po SOYA MODIFIED į sceną užlipa dekadentiškas duo V. R. R. O, man atrodo, jie galėtų pasirodyti ir kokiame nors art deco klube žemutiniame Niujorke. Bet jų misija kita – siaubu kaustyti liet. publiką… Stavaris pradeda nuo „Technomuzikos gerbėjo“. Tai – jau istorija. Kolonėlėse ošia okeanai. „Yamaha“ skamba lyg užsienio stotis per senovinį radijo imtuvą. V. R. R. tiesiog balansuoja ant prarajos krašto – tarp agresyvaus electropunk ir rojaus varpelių skambesio.

Paskui ima groti svečiai DYVAI. Girdėjau, jie darosi vis populiaresni ir ypač tarp advertaizingo atstovų. Tačiau aš visai netyčia juos praklausau. Neslėpsiu – tiesiog labai laukiu grupės esminiu pavadinimu „Ašis“. Ir štai scenoje – jaunatviškai trapios figūrėlės. Gražios dainos, puikūs priedainiai, tarsi atskrieję iš geriausių Londono garažų. Nepriekaištinga technika ir įkvėpimas. Tiesa, reikia pripažinti: garsas, kaip ir per kitų grupių pasirodymus, nekoks. Apribotas Mokytojų namų padorumo reikalavimų. Tačiau, išgirdęs „Alone“, ar išdrįsi paneigti, kad AXIS – savo žanro meistrai?

Po koncerto gausi publika skirstytis dar neskuba, bet draugiškai šnekučiuojasi būreliais. Nemažai dėmesio susilaukia ir baltasis info stalelis. “Ore” kolektyvas, džiaugdamasis puikiais pirmaisiais žingsniais, širdingai kviečia visus muzikos atlikėjus paskelbti savo kūrybą “Ore grotuve”.

Foto: Donatas Laucius