VINILAS.LT (4) PANKROKO PLOKŠTELĖS

Atsiradus skaitmeniniams formatams, vinilas aktualus tik old school kolekcionieriams, dydžėjams ir … pankroko (plačiąja prasme) scenai, tačiau tai tik padidina formato vertę. Kokius gi LT pankroko įrašus turime įspaustus į vinilą? Pirmieji ledai buvo pralaužti 1993 metais – prie to pirmiausiai prisidėjo į Lietuvą atvykęs prancūzas Luk Haas, legendinių “Tian An Men 89 Records” kūrėjas. Šis žmogus leido pankroko 7 colių plokšteles iš pačių nerealiausių pasaulio šalių – Kubos, Kinijos, Buriatijos, Nepalo, Birmos, Irano, o savo daktarinę disertaciją rašė apie pankų judėjimą Madagaskare. Tais laikais prie “egzotikos” priklausė ir Lietuva, ir taip atsirado pirmoji plokštelė “Demobilizacija”, išspausta tuometinėje Čekoslovakijoje. Paaiškėjus, kad “prastumti” čia grojamą muziką Vakaruose nėra taip neįmanoma, sekė dar visa eilė aštrių ir drąsių plokštelių. Deja, beveik visos šios grupės jau nukeliavo į nebūtį.

Tai, kad buvo išleisti šių grupių „epakai“ ar jos pateko į rinkinius, toli gražu nereiškia, kad jos geriausiai varė mūsų skylėje. Paprasčiausiai reikia turėti daug noro ir gerus kontaktus, o svarbiausia – NETINGĖTI. Niekas neatneš ir neįdės tau į gerklę, turi pats kovoti už vietą po saule. Kita išeitis – turi labai jau „kietai“ varyti, kad įrašų leidybos kompanijos pačios siūlytų išleisti tavo įrašus. Deja, tokios grupės mūsų „požemiuose“ yra retenybė, todėl belieka patiems kabintis nagais į gyvenimą. Na, o dabar nubraukiam dulkes nuo vinilo ir atsargiai nuleidžiam adatą.

TURBOREANIMACIJA / SILVIJA & IZVRAŠČENCAI – “Demobilizacija” split 7″EP
Vinilas-žalias; (p) 1993 Tian An Men 89 Rds
Antipodes Souterrams / 28 rue de Soultz / 67100 Strasbourg / France

Pirmas tokio tipo lietuviukų įsiliejimas į plastmasę, džiaugsmas begalinis, euforija. TURBO REANIMACIJA – dar švieži, galingi su 1992-ųjų “Play loud“ bei 1993-ųjų “Linkime pasveikti“ albumų gabalais. Klausai – gražu, koja nejučia muša taktą, galva maskatuojasi. Tada jie ironiškai dainavo: „Pirkite protestą – nebrangu!”, o vėliau “Zonoj” ir “Bomboj” išleidę savo įrašus su šypsenomis, bet jau be ironijos pardavinėja savo protestą. Laikai keičiasi… Kitoj plokštelės pusėj – SILVIJA & lZVRAŠČENCAI Štai kur džiaugsmas begalinis ir lietuviška klasika! Prieš akis “Durnių laivas 3” ir „Blogiausių grupių“ festivaliai. Viskas gerai, kas spontaniška ir ne per daug. Įrašas iš 1993-ųjų “Blogiukų” festivalio, kuriame Kriaučius iš TURBO REANIMACIJOS, Smalkė (ex-Smalkės) ir tas pat Marius Listopadskis su Silvija priešakyje pristatė savo vienkartinį projektą. Nepakartojama afera (grupė scenoje pasirodė apsirėdžiusi vienuolėmis), kai viskas pateikiama rimtu veidu, viduje smagiai kikenant. “Zaduševnas gabalas” kaip balta gulbė išskrenda iš kolonėlių ir tik po to atėjusi tyla pareiškia kad EP baigėsi.

TURBOREANIMACIJA / MASSAGRAF split 7“EP
Vinilas – juodas; (p) 1993 Grinding Madness Records
Boezie-Buze / Brouvverijstraat 1 / B-13290 Dies / Belgium

Tai jau ne pankrokas. Kitoj pusėj koncertinis bardakas, kurį varo belgai. Radikalūs vyrukai, be kompromisų, kartais ir pariaumoja. Po jų TURBO REANIMACIJA skamba kaip pop-punk, nors taip tikrai nėra. No rip-off iš tikrųjų. Mane toks muzonas vargina, bet jei esi brutalus lietuviškas trašystas, turėtų patikti. Beje, šitas belgų labeliukas užsiimė vien tokiu muzonu. …AND HC/GRIND FOR ALL!

MARICHUANA – “Vilniaus grupės” 7″EP
Vinilas – baltas; (p) 1994 Darbouka Records
c/o Brahim Frederic / 17 rue de la Foret / 67340 Menchhoffen / France

Šios Vilniaus grupės niekas neprotegavo – tiesiog jų albumas „Trys paliegę metai – nulis intelekto“ laiku pakliuvo į reikiamas rankas. Beje, neseniai viešint Šveicarijoje, vietinis veikėjas su pasididžiavimu sakė: „The best band in Lithuania is Marichuana!” Savo laikmečiui vaikinai iš Lazdynų grojo neįprastai išradingai ir profesionaliai, todėl dažnai likdavo nesuprasti punk77 ortodoksų. Deja, kokybė vinile, palyginus su magnetofono juostele, dar blogesnė. Dangiškos soluotės (pirmasias gitaros pamokas jaunuoliams davė tuometinis grupės SSG lyderis Algis Ramanauskas-Greitai) persipina su džiazovais akordėliais, kuriuos greitai užgožia pankovų ėjimų siena. Tekstuose – aštrus socialinis pranešimas-puolimas pirmoje „epako“ pusėje pakeičiamas abstrakčiomis svajonėmis “Aklame” bei Vilniaus (kažkodėl tarp jų pateko ir kelios Kauno komandos) grupių išvardijimu puikiame himne “Vilniaus grupės” antroje. Viršelyje puikuojasi atletiškos ‘50-ųjų stiliaus merginos. Beje, MARICHUANOJE grojo šiuo metu puikiai hiphopo pasaulyje žinomi Kastetas ir Donciavas iš G&G SINDIKATO.

MARICHUANA – “Bulshit Detector vol.4” 2xLP rinkinys
Vinilas – juodas; (p) 1994 Resistance prod.
P.O.Box 3142 / 2500 Biel 3 / Switzerland

1980-84 metais „pasidaryk pats“ kultūros pradininkai CRASS išleido 3 “jaučiašūdžio detektoriaus” dalis. Įrašo kokybės ir muzikos prasme tai buvo bene blogiausi kada nors išleisti pankroko rinkiniai, atspindintys tuometinę underground‘o padėtj. Po 10 metų šveicarai, susimetę su anglais “Loony Tunes” ir amerikonais “Mass Media Records”, pratesė pradėtą darbą ir išleido 4-ąją dalį. 36 grupės iš viso pasaulio, atsiuntusios savo jrašus, pateko į vinilą. jokios atrankos nebuvo, nes norėta atspindėti tikrąją 80-ųjų pabaigos – 90-ųjų pradžios „požemių“ padėtj. “We’re are not cheap, they are expensive” – tokia leidėjų koncepcija. Albume yra daugybė D.I.Y. tipo punk grupių, kai kurių įrašų kokybė visiškai tragiška. Grupės daugiausia iš Europos, nors yra ir iš tokių egzotiškų vietelių kaip Filipinai ar Panama. Tarp negirdėtų grupių yra ir žinomesnių, tokių kaip NAKED AGGRESION. Juos būtų galima priskirti III pakopai, kitos dvi galėtų būti maždaug tokios: l – šūdgrupės, absurdas, bepročiai; II – lyg ir neblogai, bet nuobodu. Lietuviai labiau artėtų prie lll-iosios, t.y. įdomesniųjų. Vienas įdomus kabliukas, kad MARICHUANOS tekstas pateiktas lietuviškai ir angliškai, tačiau kažkodėl vienas jų baigiasi klaustuku, o kitas – trimis šauktukais. Kaip tai suprasti?

GLASS SKY, GMC, TURBOREANIMACIJA, WC NEWS – “Peasants With Pitchforks – Baltic punk/HC compilation“ LP rinkinys
Vinilas – juodas; (p) The Beard Is Weird
c/o Simon Butcher / a/k73 / Valmiera / Latvija

Pirmasis tokis atvejus „Pribaltikos undergroundo istorijoje“ – pasirodė plokštelė skirta vietinei scenai. Šį kartą iniciatyvos ėmėsi iš Australijos atvykęs pankroko megėjas ponas Butcher, tuo metu apsistojęs apsnigtame Latvijos Valmiera mieste ir įkūręs kompaniją linksmu pavadinimu “The Beard Is Weird Productions”. Gaila, bet lietuvius atstovauja ne geriausios grupes (dėl savo pačių tingumo, nežinojimo ar nenoro įrašų neatsiuntė tokie „gigantai“ kaip ERKĖ MAIŠE, SKAT, PILK, MARICHUANA, FLAXON ir kitos). Iš keturių LT grupių tik TURBOREANIMACIJA ir WC NEWS gali pretenduoti į pankroką-hardkorą. Pirmieji su brutaliais 1993-ųjų “Linkime pasveikti” gabalais, antrieji – su 94-aisias padarytu demo įrašu. Beje, abu įrašai daryti su tuo pačiu mikšeriu, o kam pavyko geriau – spręsk pats. Bet kuriuo atveju, šios dvi grupės neblogai nuskamba brolių iš Latvijos ir Estijos apsuptyje. GLASS SKY iš Panevėžio – bandymas išlaužti noisepopindie su mergina-vokaliste. GMC – industrial a-la MINISTRY iš Pasvalio(!) Skamba gana jdomiai, tačiau pastarosios grupės toli nuo punk/hc klimatų. Stipriausi albume – estų ir latvių dinozaurai J.M.K.E. ir INOKENTIJS MARPLS, be jų dar pavaro NOISEMURDER (grindcore iš Estijos) bei KONETS KAPITALIŽMA (trad.punk iš Latvijos, kurioje dainavo dabar gana gerai žinomas „Varka crew“ atstovas DJ Kone). Beje, LP buvo puikiai įvertintas bene populiariausiame pasaulio fanzine „Maximum Rock‘n‘roll“.

WC NEWS – “805 21 F” 2×7″EP rinkinys
Vinilas-juodas; (p) 1995 Spock Productions
c/o G.Dumoulin / rue d’Alembert 112 / 38000 Grenoble / France

Rinkinys skirtas paremti “S.P.F.Isere” akcijoms Haityje, Armėnijoj, Indijoj ir kitur. Dalis pelno skiriama būtent šiam fondui. 12 grupių iš viso pasaulio išrėkia savo skausmą. Viskas neblogal, tik labai užknisa vartalioti vinilą – tik užsidedi EP, pradedi klausytis, o jis jau baigiasi. Buvo planuota visa tai išleisti CD pavidale, bet pabijota, kad tada Haičio vaikai jau tikrai nieko negautų. Lietuviai WC NEWS pateko į brutaliąją pusę kartu su CRUNCH (Italija), BOOT DOWN… (Vokietija) bei REVENGE (Vokietija) ir reikia pasakyti niekuo joms nenusileidžia. Tiek įrašo kokybė, tiek pats gabalas puikiai jsilieja į pasaulinę hardcore šeimą. Beje, kažkaip išėjo, kad švedų STILL THE SAME gabalo tekstas beveik 1 prie 1 atitinka lietuvių… rinkinyje išsiskiria T.Hiraoka iš Japonijos, grojantis kažkokj experimental/quazi/electro/hardcore – netikėta ir jdomu. TINTOREIROS iš Argentinos užplėšia kažką panašaus j DOG EAT DOG. Savo instrumentinius himnus suka THIERRY GALAI (Prancūzija).

ANARCHIJOS INVAZIJA – “Hell On Earth” 7“EP rinkinys
Vinilas – juodas; (p) 1995 Spock Productions

“Play this record fucking loud or die like a motherfucking wimp!” – skelbia užrašas ant viršelio. 7 grupės iš viso pasaulio bando sukurti pragarą žemėje. Viena po kitos grupės apdainuoja (kai kurios tik apgroja – jau minėtas T.Hiraoka) šėtono karalystę mūsų žydrojoje planetoje. Lietuviai piktai žaižaruojančiomis akutėmis ir tvirtai suspaustais kumščiais rodo į “Gyvenimo šiukšles”. Nieko nepasakysi, brutalu ir kieta. Vienu žodžiu, A.lNVAZIJA gėdos lietuviškajai scenai nedaro. Antroje pusėje tik melodingas pankrokas iš Vokietijos SWOONS skamba gana žemiškai, o visi kiti kala kaip tikri pragaro kalvės judošiai. Uuuuch!… “Tai tarptautinis rinkinys, kuris nusiųs tave j dangų” – skelbė leidėjai.

dr.GREEN – „…He Perdido?!” 7”EP
Vinilas – žalias; (p) 1999 Brew Records
P.O. Box 344 / 00151 Helsinki / Finland

Vienintelė dar gyva grupė galinti pasididžiuoti viniliniu blynu. 6 gabalai iš debiutinio „daktarų“ albumo „Ska‘n‘go“. Ir turbūt pirmą kartą pačių muzikantų darytas viršelio dizainas. Beje, žaliojo vinilo tiražas (turbūt tradiciniai 500 kopijų) buvo išpirktas ir vėliau pasirodė kitos spalvos vinilas. Prieš kelis metus slovakai „Taste of Blood“ jau paruošę išleisti dr.GREEN albumą „Purvas“ kaip „normalią“ plokštelę, tačiau kaip tik tuo metu Čekiją (kur gaminama didelė dalis Europos vinilo produkcijos) užplūdo potvyniai, užlieję gamyklą ir kartu viltis ant uždėti „Purvą“ ant patefono.

Kad ši apžvalga nebūtų vien retropadūsavimai apie praeitį, būtina pažymėti ir šiandienos pasiekimus. Neseniai pasirodė dviguba LP (didelė 12 colių plokštelė) “Kulturschock – solicompilation: eine auswahl von bands aus den jahren 1999-2004”, skirta Berlyne vykstančiam underground festivaliui. Joje surinktos grupės, vienais ar kitais metais dalyvavusios „Kulturschock“ – 2000-aisiais čia pasirodė vilniečiai dr.GREEN. Tuo tarpu Lenkijoje planuojama išleisti kitos Vilniaus grupės BORA vinilinę paskutinio albumo versiją.