Apie elektroninę muziką geriausia kalbėti rudenį.. Ne, elektroniniai garsai nešildo. Jie užburia ir šaltis tiesiog pasimiršta. Tokios muzikos Lietuvoje nekuria beveik niekas. Išskyrus grupę, kuri oranžinį rudens vakarą vaišino ORE arbata ir susirangę ant žemos sofutės pasakojo, pasakojo.. Apie gabius muzikantus, išvykstančius iš Lietuvos svetur laimės ieškoti, apie „parsidavimą“ ir gyvenimo paraštes.. Nors taip ir nepasakė, ką iš tikrųjų reiškia žodis „fusedmarc“, jau trečius metus apibrėžiantis keistą muzikos ir vaizdų derinį, turintį, remiantis liudininkų parodymais, ilgalaikį hipnotizuojantį poveikį.. Elektronika – tai būdas kalbėti. Žodžiai, apvilkti sintetiniais garsais ir džerzgesių triukšmu apibarstyti, įsiskverbia giliai į vidų ir ten pasilieka. Vėliau jie ima ieškoti būdų ištrūkti. Taip gimsta dainos, atsiranda vaizdai, todėl susibūrė FUSEDMARC. Per jų pasirodymus geriau stovėti užsimerkus. Nes atsimerkęs suprasi, kad jie nužudė fantaziją ir visas slapčiausias vizijas drąsiai projektuoja ant sienų. „It might be still inside“ – iš žiūrinčios į sieną vokalistės Vikos lūpų perskaitau.
ORE: Kodėl grojate kaip SIGUR ROS, o dainuojate kaip Bjork?
Denisas: Kadangi mačiau visų šių muzikantų pasirodymus, galiu teigti, kad tai trys skirtingi dalykai.
ORE: Na gerai, o kada bus išleistas pirmasis Jūsų albumas?
Denisas: Tai išties sunkus klausimas. Lietuvoje beveik jokia rimtesnė ir didesnė įrašų kompanija (jei, aišku, tokia yra) nerizikuotų leisti tokios muzikos. O savo lėšomis to padaryti kol kas negalime. Be to, albumo įrašai turėtų vykti užsienyje, nes čia dar nėra pakankamai profesionalių žmonių, galinčių padaryti kokybišką įrašą ir padėti mums soundo atžvilgiu. Kada paskutinį kartą girdėjote lietuviškos muzikos albumą, kuriame būtų gražiai ir tiksliai atliktas takelių suvedimas..?
ORE: Darome išvadą, kad užsienyje „parsiduoti“ lengviau?
Denisas: Sakyčiau, ne „parsiduoti“, o išleisti albumą, mažiausiai nukenčiant jo turiniui. Kitas, jau patikrintas variantas – patikti kokiam nors užsienio leiblui, kuris vėliau galėtų sėkmingai parduoti „parsiduotas“ autorines teises praregėjusioms Lietuvos leidybinėms firmoms.. Kitaip tariant, Lietuvos leidėjai bijo, bijo rizikuoti, nes nežino, kokia bus klausytojų reakcija pateikus visiškai kitokį, ne mainstreaminį įrašą.
ORE: Ar yra vilties, kad Lietuvoje elektroninė muzika taps jei ir ne mainstreamu, tai labiau klausoma?
Denisas: Mūsų šalyje dabar viskas priklauso nuo asmeninės iniciatyvos. Visi muzikantai, kurie nori, kad juos išgirstų, privalo veržtis patys. Nėra struktūruotos paramos, galinčios jiems padėti įgyvendinti savo idėjas, todėl jie patys turi organizuoti koncertus, pasirodymus, festivalius..
Dabar atėjo karta, kuri nežino, ko nori: krakmolintų pop žvaigždžių, pikto drum‘n‘bass ritmo, ar atviro elektroninio noizo. Todėl pats atlikėjas turi rasti savo nišą, pastatyti save į vietą. Nes kol kas nėra žmonių, kurie tą padarytų. Turiu galvoje, rimtų vadybininkų ar solidžių festivalių organizatorių. Dar viena priežastis, dėl kurios elektroninė muzika vis dar pogrindyje, yra rimto festivalio nebuvimas, kuris sugebėtų pristatyti geriausius visų stilių lietuviškos elektronikos kūrėjus.
ORE: Pakalbėkime apie Lietuvos pogrindžio sceną.. Ne vienas muzikantas tvirtina, kad dabar vyksta kartų pasikeitimas – senieji muzikantai traukiasi užleisdami vietą jauniesiems maksimalistams.
Denisas: Be abejo, tai vyksta. Kadangi repetuojame muzikantų pamėgtos buvusios gamyklos patalpose, matome daug paauglių, pradedančių kažką daryti. Vis jaunesni žmones pradeda groti, burtis į grupes, stengiasi įgyvendinti savo idėjas.. Antra vertus, kiek iš jų galvoja apie profesionalaus muzikanto karjerą? Daugumoje bandymų viskas baigiasi pigaus alaus gėrimu ir gitarų pjaustymu, vadinant tai „alternatyvia“ muzika.
Jaunų žmonių, kurie ateitų su visiškai nauju požiūriu ir idėjomis, kurie galėtų duoti kažką daugiau nei dabar, yra vos keli. Iš kitos pusės, negaliu pasakyti kad nuėjusi karta padarė daug sukuriant palankią dirvą ateinantiems maksimalistams. Po teisybei jiems nėra į ką čia orientuotis. Galų gale, niekas neverčia klausytis to, kas čia daroma ir buvo padaryta. Geros muzikos yra žymiai daugiau, nei gali įsivaizduoti.
ORE: Ar nauji elektroninės muzikos atlikėjai turi ką pasakyti, ar tik slenka seniai išmintais takais?
Denisas: Bet kuris muzikantas yra tiesiogiai ar netesiogiai įtakotas, paveiktas arba, kitaip tariant, tęsiantis ankstesnių kartų muzikinę patirtį. Skirtumas tik tas, kiek naujame produkte jaučiasi kuriančios asmenybės. Iš vienos pusės, jaunų atlikėjų visada daugėja. Kita vertus, kuo daugiau muzikos, tuo daugiau šlamšto, ir tuo sunkiau tarp visų rasti tikrai novatorišką muzikantą. Bet aš manau, kad Lietuvos elektroninės muzikos scena turi kūrybinį potencialą.
ORE: Ar galima teigti, kad vienas pagrindinių stabdžių sėkmingai lietuviškos alternatyvios muzikos evoliucijai yra konkurencijos nebuvimas?
Denisas: Taip, tai išties yra didelė problema. Pas mus muzikantai tituluojami geriausiais ne todėl, kad yra geriausi, o todėl, kad daugiau nėra ką pavadinti geriausiu. Bet dar didesnė problema yra ta, kad patys „geriausi“ pradeda tuo tikėti. Panaši situacija yra ne tik elektroninės ar alternatyvios, bet apskritai visoje Lietuvos muzikos scenoje.
ORE: Ar muzikiniai realybės šou padeda lietuviškai muzikai? Nebūtinai nekomercinei.
Denisas: Man atrodo, kad šie šou apskritai nelabai siejasi su muzika… Kas bus po to, kai viskas baigsis..? Ką veiks nugalėtojas? Viskas, ką dalyviai turi, yra žiniasklaidos pagalba išpūstas vardas. Jie pasmerkti išleisti vieną/kelis blankius albumus, kuriuose nebus nieko įdomaus, kurie tikrai nepadės tobulėti lietuviškai muzikai, nepristatys novatoriškų idėjų. Pasakysiu atvirai: aš nemačiau tuose šou nė vieno tikrai talentingo žmogaus, kuris galėtų kažką pasakyti savo muzika.
ORE: Už kiek sugrotumėte radijo stoties “Lietus” gimtadienio koncerte?
Fusedmarc: Aišku, nemokamai, bet tik tuo atveju, jei tai būtų paskutinis „Lietaus“ gimtadienis.
ORE: Nors apie FUSEDMARC žino elektroninės muzikos mėgėjai, apie Jus rašo keli žurnalai, bet Jūsų nežino masės. Kaip tai pakeisti? Nes kaip paaiškėjo, Lietuvoje neužtenka vien gerai groti..
Denisas: Iš esmės masė nesidomi muzika, ji reaguoja tik į tai, ką rodo neprofesionali televizija, groja praradusios bet kokį skonį radijo stotys, arba skelbia populiariausi interneto portalai. Masė visada domisi tik tuo, kas yra populiaru. Tik po to atkreipia dėmesį į muziką. Jei masei patinka atlikėjo užpakaliukas, jie nešios jį ant rankų. Pakeisti susiklosčiusią situaciją gali tik esminės permainos tiek muzikos industrijos vadybininkų prioritetuose, tiek publikos ir muzikantų suvokime apie kokybę.
ORE: Kokią reikšmę FUSEDMARC muzikai turi vaizdas?
Denisas: Kai grupė dar tik kūrėsi, mes nusprendėme, kad tai bus audiovizualinis projektas, ir dabar stengiamės tai realizuoti pilnąja to žodžio prasme. Jei kalbėtume plačiau, dabar tapo įprasta bet kokio koncerto metu rodyti instaliacijas. Vaizdas pasidarė toks pat svarbus kaip ir muzika. Tačiau paradoksas tas, kad mūsų pasirodymuose dažnai matau užsimerkusius žmones…
ORE: Ką reiškia žodis „fusedmarc“?
Denisas: Tai yra tiesiog vardas. Jį galima interpretuoti ir suprasti kaip nori. Tai gali būti tiesiog dviejų žodžių derinys arba 9 raidžių kombinacija, arba.. Tai yra pretekstas pradėti ieškojimus, mąstyti. Terminu „fused“ mes vadiname daug dalykų. Gali būti „fused“ žmogus, reiškinys, medžiaga, požiūris, kas tik nori. Šis žodis gali turėti daugybę prasmių. Mes ji naudojime labai subjektyviai ir suprantame bukvaliai, jaučiame.
ORE: Į Lietuvą prieš kelis mėnesius atėjo MTV. Kada FUSEDMARC planuoja suregzti videoklipą?
Denisas: Kalbant apie MTV norisi pasakyti keletą dalykų. Man atrodo, kad MTV, kaip muzikinis brendas, seniai nustojo būti kokybės ženklu. Jei konkrečiau, tai neigiami pokyčiai prasidėjo tada, kai MTV galutinai apsiprendė tenkinti tiktai paauglių pomėgius ir tapo dar viena fiktyvia malonumo industrija. Tai tiesiogiai palietė muzikos pasiūlą. Atsirado kiti labai patrauklūs įvaizdžiai, pasikeitė sąvokų prasmės: tai, kas anksčiau atrodė normalu, pasidarė alternatyva, o visiškai banalūs dalykai gero skonio kriterijumi, siekiamybe. Dabartinis MTV – tobulas globalizacijos produktas. Netrukus pradės veikti dar mažesnės, regioninės reikšmės MTV, kurios tiksliai žinos vietos gyventojų laisvalaikio ypatybes ir padės jiems tapti šauniems bei laimingiems. FUSEDMARC videoklipas, be abejo, kažkada atsiras, bet ar jis patiks žmonėms, kurie sprendžia ko reikia lietuviškam (Baltic) MTV – negalime prognozuoti.
Komentarai