RHYTM ACE IR KITI TIPIŠKI VYRIŠKI DALYKAI

SURPLUS PEOPLE– tai keista moteriškių trijulė su gera doze orumo iš Švedijos. Save apibūdina kaip barzdotą damą einančią į pasimatymą ant aukštakulnių batelių. Jos neturi aiškių politinių iššūkių, tačiau mėgsta daryti vyriškus darbus.
Pristatome interviu, kuriuo su mumis sutiko pasidalinti portalas BabesinBoyland.info.

Magdalena Ågren dainuoja, kartais rėkia į megafoną, trimitą arba tramboną. Petra Kiiskinen taip pat leidžia garsus, tačiau tai daro su vienokiu ar kitokiu sintezatoriumi. Helena Engarås groja bosine gitara. Kartais tai daro pasiutusiai iškreiptai.

Kaip, kur ir kada susikūrė grupė SURPLUS PEOPLE?

Helena: Tai įvyko 2001 metais Geteborge. Aš ieškojau žmonių, kurie norėtų groti įdomią ir keistą muziką bei rimtai bandytų koncertuoti, o ne vien groti per repeticijas.

Magdalena: Manau, idėja sukurti grupę kilo po to, kai mes kartu praleidome atostogas Suomijoje. Aš ką tik buvau susipažinusi su Helena, kai man kilo ta impulsyvi idėja prisijungti prie jos su Petra ir vykti į beprotišką kelionę į Suomiją. Norėjau sukurti grupę, kurios narės būtų tikrai rimtai nusiteikusios, tačiau norėtų groti kuo atviriau, be jokių išsankstinių nusistatymų, kaip turėtų skambėti muzika, bet su tais pačiais jausmais muzikai ir su tuo pačiu entuziazmu groti, kokius jaučiu ir aš. Jas nebuvo lengva rasti. Tuo metu gyvenau Norvegijoje, Petra – Stokholme, o Helena – Geteborge. Jos norėjo groti kažką ką naujo – taip pat, kaip ir aš.

Ar koncertuoti pradėjote dabartine sudėtimi?
H: Iš pradžių Petra grojo būgnais. Tada mes atradome „Rhytm Ace“ – fantastišką seną ritmo mašiną, panašią į tas, kurios yra senuose sintezatoriuose. Ji turi tik keletą skirtingų ritmų kaip kad valsas, rokenrolas ir mambo. Tuo pačiu buvome labai patenkintos, jog galų gale radome būgnininką su mygtuku “Stop”.

M: Pačioje pradžioje norėjome turėti sudėtį, kuri būtų visiškai nebūdingas įprastoms roko grupėms. Išgauti garsus, kurie mus įkvėptų ir skatintų imtis naujų dalykų. Šiek tiek užtruko, kol galų gale radome tai, ko ieškojome. Išbandėme daug įvairių instrumentų. Kažkada net bandėme groti su gitaristu. Tačiau, manau, tikrąjį SURPLUS PEOPLE garsą radome kai Petra su savimi vieną kartą atsinešė Bergman sintezatorių ir mes nusprendėme naudoti „Acetone“ (ritmo mašina – aut. Pastaba).

P: Taip, mes kaitaliojome instrumentus. Iš pradžių grojau būgnais ir gitara, bet kai perėjau prie „Bergman“ sintezatoriaus, viskas pajudėjo visai kita vaga.

Ar prieš tai grojote kitose grupėse?

H: Aš buvau narė kolektyvo, pavadinimu IN ZODIAC.
P: MAGGOT, MUMRIK, GOODMORNING SWEDEN.
M: Grojau keletoje grupių prieš tai: ÅGRENS, JURASSIC JESUS, MAGGOT, JET LAG, GOODMORNING SWEDEN. Paskutinėse trijose grojau kartu su Petra.

Kas ir kodėl nusprendė kokiais būtent instrumentais grosite?

H: Prieš devynis metus aš pardaviau savo fleitą ir nusipirkau bosinę gitarą, nes norėjau groti grupėje. Kai atradau savo „Gibson EB-0“, pagamintą 1968 metais, supratau, jog bosinė gitara man bus pagrindinis instrumentas.

M: Kiek pamenu, kai tik buvo suburta ši grupė, nuspręsta, jog dainuosiu aš. Tai moku geriausiai ir daugiau niekas kitas to nenorėjo daryti. Tačiau visada bandau įvairius instrumentus, garso efektus ir triukšmus, kurie papildo mano dainas, net jei nemoku jais tinkamai naudotis. Trombonas – tai instrumentas su kuriuo aš pradėjau savo muzikinę patirtį prieš daug laiko. Taip pat ir su trimitu. Net semplo pedalas yra idealus, jei nori padaryti daug įvairių dalykų muzikos tekstūroje ir užpildyti garsą, neprarandant gyvo skambesio.

Kaip ir kur renkatės savo drabužius?

P: Mes nenorime atrodyti kaip roko žvaigždės.

M: Kostiumai mums yra labai svarbūs ir yra atidžiai atrenkami. Kiekviena su jais turi jaustis patogiai. Drabužiai atlieka funkciją – parodo, jog SURPLUS PEOPLE nėra eiliniai atlikėjai ant scenos ir, jog galime apimti bet kokias nuotaikos formas. Asmeniškai man SURPLUS PEOPLE nėra tik pavadinimas, kuriuo vadinu save ar grupės drauges. SURPLUS PEOPLE – tai fenomenas, apie kurį aš noriu kad žmonės galvotų. Tik manau, jog kostiumai turi kiek svarbesnę reikšmę, nei šou darymas ant scenos. Kostiumus surandame padėvėtų drabužių parduotuvėse arba didelėje Petros spintoje. Tačiau visada daug diskutuojame, kol nusprendžiame, ką apsirengsime. Tai labai subtilus jausmas, kas yra teisinga ir kas ne. Tai sunku paaiškinti.

Ar dainas daugiausia rašote kartu?

H: Viskas nuolat prasideda nuo sintezatoriaus arba bosinės gitaros. Tada valandų valandas improvizuojame ir triukšmaujame ir %frrr&?#xxxx?, kol galų gale Mags parašo žodžius.
P: Taip, mes improvizuojame ir tada mums atrodo, jog girdime kažką gražaus ir juokingo. Vėliau bandome tai atkartoti.

Kaip jums kilo idėja dainai “The Penis on His Head”?

M: Dainos žodžiai atsirado iš mano sapno. Tai buvo ilgas sapnas, panašiai kaip pasakojama istorija. Ir visai ne seksualinio tipo. Aš pabudau ir viską atsiminiau, tarsi būčiau pažinojusi tą vyruką su peniu ant galvos. Vis dar prieš save matau jo atvaizdą. Nusprendžiau užrašyti visą istoriją, nes tai buvo gana keistas sapnas ir tikėjausi visą tai kažkada panaudoti. Tačiau po to net tris mėnesius tai netapo SURPLUS PEOPLE daina. Galų gale sukūrėme labai trumpą dainos versiją.

Ar galėtumėte apibūdinti savo grupę kaip feministinę? Ar jūs paprasčiausios menininkės ir asmenybės?

P: Be abejo! Mes darome tipiškus vyriškus darbus, grojame roko muziką (net jei ir neskambame kaip tipiška vyrų grupė). Man jau atsibodo “būti niekuo” = būti mergina. Kai buvau 24 metų amžiaus, pradėjau “kolekcionuoti vyriškus daiktus”, groti būgnais, kurti grupę. Po kelerių metų pradėjau studijuoti garso inžineriją, po to nusipirkau seną mašiną, o dar vėliau – mikrofoną. Tipiški vyrų darbai įdomesni ir geriau apmokami. Kodėl mes, merginos, turėtumėme būti mielos ir užsiimti nuobodžia veikla už mažą atlygį.

M: Taip, tačiau mūsų kolektyvas neturi aiškaus politinio pareiškimo, bet iš kitos pusės noriu patvirtinti, jog tai – feministinė grupė. Esame moterys, mąstančios apie lyčių problematiką ir tai parodome savo veikloje, net jei ir neturime politinių tikslų.

Ar Surplus People EP – pirmasis Jūsų įrašas?

H: Jis sudarytas iš dviejų skirtingų įrašų… ir yra pirmas.

Ar ieškote šiuo metu kur galėtumėte išleisti savo įrašus ar verčiau pasiliekat kontroliuoti viską pačios?

H: Jei kas nors norėtų tvarkyti mūsų kūrybą, kad galėtumėme susikoncentruoti vien į muziką, būtų nuostabu. Tačiau niekada vadybos neatiduosime kitiems. Mes kaip tik planuojame įrašyti keletą naujų dainų, tad tuo pačiu ieškome malonaus leiblo, kuris sutiktų su mumis dirbti.