Isaac Asimov “I, Robot”

Roboto tėvas, Isaac Asimov, kaitaliodamas tai gyvenamą vietą [Russia –America] , tai profesiją [biochemist- writer], šeštam dešimtmetį pagaliau apsisprendė ir tapo full-writer’iu , sci-fi kalviu ir visais kitais dvasinį susijaudinimą keliančiais rašytojų apibūdinimais. Žmonės sako, kad dar nuogas bėgiodamas, Isakas pamėgo science fiction ,o vėliau ūgtelėjo ir publikavo vietinėj parduotuvėj savo cyber kūrybą . Taip į pasaulį išėjo šimtai visokiausių novelių, kurias griebdavo tobulesnio gyvenimo trokštantieji, suvirintojai, elektrikai ir visi kiti, kam ateities pasaulis atrodė gerokai tyresnis, taip padarydami Asimovą vieną iš Didžiojo sci-fi Trejeto.

“I, Robot”- devynių trumpų mokslinės fantastikos istorijų rinkinukas, sulituotas pagrindinės veikėjos, robo-psychiatrės Susan Calvin, pasakojimu apie jos potyrius gyvenant šalia metalinių, švytinčių draugelių. Jie priversti atlikti šlykščiausius ir pavojingiausius darbus; jie nemiega; nevalgo; nesantykiautų, net jei norėtų, bet nenori, jie net negali tyliai užkapoti savo sci-gimdytojų, nes turi paklusti trims taisyklėms:

a)A robot may not injure a human being, or, through inaction, allow a human being to come to harm.

b)A robot must obey the orders given it by human beings except where such orders would conflict with the First Law.

c)A robot must protect its own existence as long as such protection does not conflict with the First or Second Law.

Kaip turėtų elgtis robotai, Asimovas jau žinojo ‘40-aisiais, sureikšmino tuos, kam kiekvieną dieną reikia gerti, miegoti ir iš kažkur paraut energijos, kieno fizinis ir mentalinis kūnas egzistuoja velniškai trumpai, o per tą laiką dar sugeba tūkstantį kartų sugesti, žodžiu, išaukštino mus, žemės kirminus, ir dar liepė robotams, tokiems va netobuliems kaip mes, paklusti, nežudyt savo artimo, tikėt vienu Kūrėju, [čia gal kokia nuoskauda likus Isakui, ha?] ir tralialia..U.S Robotsai tobulino produkciją, kuri vėliau ėmė skaityti mintis, painioti Tris Robotų Įstatymus su Nesibaigiančiais Išminčių Reikalavimais, viskas susimaišė, atsirado įvairių panikatorių, pasikeitė įtakingų asmenybių kėdės, o aš norėjau suktis dirbtine oda apmuštoje kėdėje liejantis vaizdui, kaip tai daro filmuose. Oh, yeah, jei jau prisiminiau filmus, ‘I, Robot’ turi ekranizaciją, bet turėkit galvoj, kad joje vaidina Will Smith – o tai yra aliuzija į šūdą.

The most exciting phrase to hear in science, the one that heralds new discoveries, is not ‘Eureka!’ (I found it!) ,but ‘That’s funny …’
Isaac Asimov

Geros knygos. Vakaro. Gyvenimo.