Susikūrę tik prieš keletą metų, jie jau spėjo laimėti Roskildės festivalio Demo Derby apdovanojimą, “ant smūgio” įrašyti gyvą demo, o jie patys elgiasi ir šneka tarsi tikros rokenrolo legendos. Pristatome interviu, kurį emailu davė grupės JOSÉ vokalistė Maria.
Papasakok apie grupę. Kas kuo groja ir ką veikia be to?
Heinzz groja sintezatorium ir gyvena bunkeryje, kuriame yra mūsų studija bei repeticijų patalpa. Emil brazdina gitara ir dirba mokytoju rokenrolo mokykloje. Dr. Fill daužo būgnus ir žaidžia krepšinį bei futbolą su vaikais užklasiniame dienos centre. Maria dainuoja ir ruošiasi tapti pradinių klasių mokytoja. Andreas tampo bosinę gitarą bei daro televizijos programas vaikams.
Kur ir kokiomis aplinkybėmis grupės nariai susiėjo?
Mes susitikome Heinzz’ pogrindiniame bunkeryje, ten vykusio nuostabaus “roll and roll” džiam vakarėlio metu.
Kas tai – Heinzz bunkeris?
Po Antrojo pasaulinio karo Kopenhagoje buvo pastatyta daug požemininų sleptuvių – bunkerių, kurių vieną miestas nuomoja Heinzz’ui. Su viena sąlyga – atakos pavojaus atveju tektų ištuštinti patalpas per 24 valandas. Bunkeris randasi didžiausiame Kopenhagos parke, pačiame centre ir jame įrengta studija, repeticijų patalpos bei kino teatras.
Kaip aprašytumei tai, ką groja grupė JOSÉ?
Old school rock and roll meets dance and surf.
Kas labiausiai įtakoja jūsų muziką?
THE DOORS, NICK CAVE, PJ HARVEY, FRANZ FERDINAND ir muzika, kurios jūs nežinote.
Supažindink mus su muzika, kurios mes nežinome…
Kelios danų grupės kaip BABY WOODROSE – šiuolaikinio rokenrolo atstovai (šie tikriausiai žinomesni), IKSCHELTASCHEL – elektroninės hip hop muzikos tauškalų projektas, SUCK A BUG – ankstesnioji Heinzz’o grupė, CITY X – senas punk kolektyvas, Jomi Massage – daininkė, kompozitorė bei menininkė ir DUKES OF STRATOSPHERE, kurie groja keistą rokenrolo rūšį.
Tai jus įtakoja tik muzika?…
Iš esmės – taip, tačiau kūrybą taip pat – ir mus supantys žmonės, video menas bei dailininkai. Kai kurios įtakos – sąmoningos, o kai kas tiesiog pasitaiko atsitiktinai.
Kas kuria tekstus ir muziką?
Maria rašo dainas, o muziką – visi kartu.
Kas jums yra muzika?
Viskis, rokenrolas ir dar daugiau viskio.
Ar grupės JOSÉ kūryboje yra politinių, socialinių temų?
Vaikinams nerūpi politika, tačiau man – taip! Jie yra neišprusę ir kvaili. Viskas, kas jiems rūpi – tai tik viskis ir merginos (Andreas rėkia: Čiaupkis!). Dalis tekstų yra politiniai ir feministiniai bei atskleidžia mano požiūrį į tai, kaip visuomenė aukština biologinio moterų ir vyrų skirtumo idėją, jog asmeninė sėkmė turi būti vertinama pagal tai, kiek uždirbi ir melą, jog politinė veikla yra kažkas, kur paprasti žmonės dalyvauti negali.
Jei vaikinai yra kvaili ir neišprusę, kodėl tu vis dar su jais? Galbūt “vien merginų grupė” būtų rėkusi garsiau?
Tiesą sakant aš bandžiau suburti vien merginų grupę prieš kelis metus, bet kitos mergaitės neturėjo laiko, nes jos dalyvavo politinėje organizacijoje ir dar turėjo rūpintis berniukais, kurie taip pat priklausė taj organizacijai. Vaikinai plepėdavo, o mes turėdavome padaryti visus darbus. Sena istorija… O tam, kad viskas suktųsi, reikia nuolat repetuoti. Tai iš tos “vien merginų grupės” nieko neišėjo. Bet man pasisekė – sutikau tikrus muzikantus! Ir tiesą sakant, jie turi didelį intelekto koefiecientą, tiesiog per daug geria.:) Šioje grupėje yra penkios, labai ryškios asmenybės, tačiau visi kartu – mes esame stipri visuma. Mums smagu tiek ant scenos, tiek visur kitur. Mums tai labai daug reiškia ir aš manau, jog žmonės kai ką jaučia kai būna netoli mūsų ar stebi grupės pasirodymą.
Kodėl iki šiol neišleidote nei vieno albumo ir nepriklausote jokiai leidybinej firmai?
Mes norime, kad debiutinis albumas būtų pastebimas ir darytų žmonėms įtaką. Sunkiai dirbome paskutiniais metais ir dabar jaučiame, jog mūsų kūryba jau tinka leidybai bei ieškome įrašų leidėjo, kuris atitiktų mūsų muzikinę kryptį. Tikimės greitu metu rasti teisingus žmones, su kuriais galėsime dirbti.
Ar neformato grupės Danijoje gali išlikti pastebimos? Ar didelė konkurencija tarp nepriklausomo roko ir pop muzikos?
Paskutiniais metais muzikos industrijoje pasikeitė orientacija, kylančių grupių naudai. Danų publikai įdomu atkasinėti naujas grupes. Kartu, Danijos renginių organizatoriai gauna paramą, kurių dėka galima daryti nekomercinius koncertus.
Ką manote apie MySpace bei interneto svarbą šiuolaikinėje muzikoje? Jūsų grupė net neturi internetinio puslapio su .com galūne…
MySpace revoliucionavo atlikėjų ir klausytojų galimybes bendrauti, atrasti ir dalintis muzika. Tai paprasta, nemokama ir visiems.
Tačiau tuo pačių yra ir minusų. Dėl didelio vartotojų kiekio, galima labai lengvai pasiklysti tarp prastos muzikos, o kylančioms grupėms tampa sunkiau prasimušti.
Kas dedasi Danijos underground scenoje? Ar yra kokių įdomių tendencijų, vėjų?
Šiuo metu yra tendencija daniškame undergrounde grįžti prie žanrų šaknų. Ko pasekoje pasiekiama grynesnė saviraiška, švaresni gabalai ir siauresnės nišos. Mes viską maišome kaip mums patinka ir kuriame savotišką garsą.
Lietuvių tarpe labai mėgstamas ir populiarus Roskildės festivalis. 2005 m. jūs jame laimėjote “Demo Derby” apdovanojimą. Ką šis unikalus festivalis reiškia jums?
Mes kiekvienais metais dalyvaujame festivalyje. Tai puiki proga įkvėpimui, apsipūsti ir su kuo nors permiegoti. Tai vienintelis geriausias festivalis Danijoje, po kurio esamę linkę nieko neprisiminti.
Ar šią vasarą jums nusimato koncertai kokiuose nors festivaliuose?
Ne.
Ar teko ką nors girdėti iš Rytų Europos muzikantų kūrybos?
Ne, tačiau tikimės išgirsti ką nors įdomaus kai nukaksime ten.
O dabar mums reikia lipti į savo autobusą ir važiuoti pirmam koncertui Latvijoje. Pasimatysime Lietuvoje šį šeštadienį!
Grupė JOSÉ jau birželio 9 d. “Ramybės kultūros centre” (Vytauto g. 35, Palanga) pasirodys kartu su plungiškiais NAKTINĖ PUFAIKA.
Komentarai