Miestai muzikoje

Sukūrus grupę, bene svarbiausiu dalyku tampa kolektyvo pavadinimas. Kaip ką tik gimusiam kūdikiui, taip ir grupei stengiamasi išrinkti kuo įsimintinesnį bei įdomesnį vardą. Aišku, jei užtenka fantazijos. O kartais ji nušuoliuoja labai toli: grupių pavadinimai pasakoja apie miestus, kuriuose patys kolektyvai nėra net buvę. Bet taip juk sukuriamas įdomesnis, mistiškesnis grupės paveikslas, ar ne?

Šiame straipsnyje norėčiau paminėti keletą kūrėjų, pasivadinusių miestų pavadinimais, iš kurių jie nėra kilę ir niekas, iš pirmo žvilgsnio, jų su tais miestais nesieja: išprotėję ARCHITECTURE IN HELSINKI, fantastiškieji OF MONTREAL, traškantys TELEFON TEL AVIV bei be žodžių BEIRUT.

Helsinkio architektūra – iš Melburno priemiesčio

Jei esate išsiilgę keistoko vaikiško tembro (bet suaugusių vokalistų) balsų, kiek įspūdingesnės pop muzikos, sukurtos begale instrumentų, – ARCHITECTURE IN HELSINKI kuria jums. Funk, grunge, psychedelic stilius derinanti grupė susiėjo ne šaltojoje Suomijoje, o Australijoje. Kaip jie aiškina „Cokemachineglow.com“ savo pavadinimo kilmę – išsirinko šeštadienio laikraštyje juos sudominusį žodžių junginį ir juo pavadino grupę. Kaip pasakojo AIH, Helsinkis jiems – tai kažkur toli esantis kitas pasaulis, tad šis pavadinimas – lyg žvalgymasis į kažką migloto, tolimo, neįprasto.

Šiuo metu šešetukas (buvęs aštuonetukas) narių paišo gyvenimą spalvotai bei į jį įtraukia ir mus, klausytojus: sukurta jau keturi albumai, kuriuose vyrauja linksmos melodijos – jokių pastangų klausant. Žinomiausias iš jų – 2005-aisiais išleistas „In Case We Die“. Savotiškais grupės pasiekimais galėtų būti koncertai su CLAP YOUR HANDS SAY YEAH ar DEATH CAB FOR CUTIE, taip pat Davido Byrne (buvusio TALKING HEADS vokalisto) apšildymas.

http://www.youtube.com/watch?v=otWXEb8KGKg

Įtraukianti pop muzika, daug elektronikos, susimaišiusios su pučiamųjų garsais, kažkokie rėkavimai, šūkaliojimai – taip, tai grupė ARCHITECTURE IN HELSINKI, kurią jie patys vadina pop–rock combo. Muzika šeštadienio popietei. Beje, neseniai grupę tarp trijų mėgstamiausių šiuolaikinių grupių paminėjo… „kietas riešutėlis“ Bruce Willisas.

Skambutis į Tel Avivą – iš Naujojo Orleano

Kitas kolektyvas, kita pasaulio dalis: TELEFON TEL AVIV – dviejų žmonių grupė, kilusi iš Amerikos. Kaip sako patys, juos įkvepia klasikinė muzika ir ambient bei techno. Gali būti. Šiaip ar taip, IDM fanai alpsta nuo jų muzikos grožio ir subtilumo, kiti pakraipo galvas ir perjungia dainą. Grupės portfelyje dabar rasime 3 albumus: jokių tekstų, jokių bendrumų su žydiška muzika, tik muzikantų sugebėjimas kurti lengvą, šiltą bei burbuliuojančią elektroninę muziką. Čia išgirsime ir balsų, ir gitarų, ir klavišinių, bet daugiausiai, aišku, – kompiuteriu sukurtų garsų.

TELEFON TEL AVIV sudaro du vaikinukai: Charlesas Cooper bei Joshua Eustis. Savo pirmąjį ir bene įspūdingiausią darbą „Fahrenheit Fair Enough“ (2001) išleido įrašų kompanijoje Hefty Records (JAV elektroninę muziką leidžiantis nepriklausomas leiblas, kuriam priklausančių muzikantų sąrašuose rasime ir SAVATH AND SAVALAS ar ELIOT LIPP ). Grupė džiaugiasi, kad priklauso būtent šiam leiblui, o ne banginiui Warp. Vaikinai yra remiksavę nemažai kūrinių, kaip antai NINE INCH NAILS – „Where Is Everybody?“ , APPARAT – „Komponent“ ir daugelį kitų Taip jie neskubėdami, dailindami savo traškančios atsipūtusios muzikos garsus, leidžia albumus retai, kažkur kas trejus metus.

Kodėl TELEFON TEL AVIV? Kaip Joshua sakė išskirtiname interviu Lietuvos tinklapiui „Sutemos.net“, tam nebuvo jokios priežasties, tiesiog paryčiais į galvą atėjusi mintis įsiminė ir tapo grupės pavadinimu.

Beirut – atkeliavęs iš Europos

Dar norėčiau jums papasakoti apie BEIRUT… kai išgirstu šios grupės kūrinį „Elephant Gun“, visuomet pagalvoju apie laidotuves. Tokias ramiose mažose kapinaitėse, šalia jūros, kuriose žmonės nesako priverstinų mandagių kalbų, o tik stovi ir žiūri žemyn nuleidę galvas. Aksominis vokalisto Zacho Condono balsas bei akivaizdus grupės pamišimas dėl Balkanų regiono muzikos savo dainomis perteikia ganėtinai melancholišką nuotaiką. Plaukiantys trimitų garsai, švelnios ukulelės ir jokių gitarų. BEIRUT ne iš Libano – iš Amerikos. Nors dabar, kai Artimuose Rytuose politinė situacija toli gražu ne graži, Zachas pripažįsta, kad šis pavadinimas kiek trikdantis ir teigia, jog jei situacija ypač pablogėtų, pakeistų pavadinimą. O BEIRUT tapo grupės vardu tik todėl, kad žodis asocijavosi su egzotišku pasaulio miestu, kurį Zachas įsivaizduoja kaip modernumo oazę sename musulmonų pasaulyje.

http://www.youtube.com/watch?v=kjeh6P4sRfw

Zach Condon muzikuoti pradėjo jau 15-os, pasivadino REAL PEOPLE ir išleido porą albumų. Po to jis tiesiog metė mokyklą, išvyko į Europą, susižavėjo tenykšte muzika ir grįžęs įkūrė BEIRUT. Grupė išleido albumą („Gulag Orchestra“), ją liaupsina kritikai ir lygina su NEUTRAL MILK HOTEL ar A HAWK AND A HACKSAW, o Zazhą – su Bobanu Markovičiu, žymiu čigonų trimitininku ir orkestrio vadovu iš Serbijos.

Iš esmės jų dainos – tai labai patogia, o kartu ir originalia, forma vakariečiams perteikta Balkanų tautų ar čigonų liaudies muzika. Viskas labai žavinga: ir muzika, ir tekstai, ir balsai. Tačiau kartu ir komiška: visa tai primena grupę paaugliukų susižavėjusių kažkuo kitu, nematytu ir taip tolimu (aš apie Balkanus), ir pradedančių tai kopijuoti, o šalimais masės amerikiečių šokantys pagal šiuos ritmus – įdomu, ar jie bent žino, kur tie Balkanai – šitą komišką jausmą dar pagilina . Šiaip ar taip, muzika, visos ja išsakomos emocijos atrodo tikros, nuoširdžios ir verčia iš naujo ir vėl ją paleisti.

Apie Monrealį – Atėnuose (Džordžijoje)

Paskutinysis muzikos miestas šiame tekste – Monrealis. Kolektyvas OF MONTREAL, kuris susikūrė visai ne čia, o Atėnuose, JAV Džordžijos valstijoje, pasivadino taip neva dėl vokalisto nelaimingos meilės Monrealyje. Kitiems, kaip portalui „Gothamist“ grupė teigė, jog pavadinimas kilęs perdirbus junginį „Ah mongrel“ („O, mišrūne!“). Bet juk visi žino apie pasakas žurnalistams. Šiaip ar taip, iš tokių pasakų išauga gražūs kūriniai. OF MONTREAL interviu radijo stočiai WERS pasakojo, kad šis pavadinimas ypač trikdo, kai jie nuvyksta į Monrealį: žmonės ateina, pamato jog koncertuos „Of Montreal in Montreal“ ir galvoja, jog tai du kartus užrašytas miesto pavadinimas, kurį jie mato šimtus kartų kasdien – „matyt, vėl kokie vietos juokdariai“.

http://www.youtube.com/watch?v=D-T-5LJ9KIg

Grupės lyderis, Kevinas Barnes, n metų blaškęsis po Ameriką, pagaliau atrado tinkamą vietą kurti muziką bei suburti grupę – Atėnus, iš kurių kilę, pavyzdžiui, ir B-52s, R.E.M., NEUTRAL MILK HOTEL ar Danger Mouse. Ten 1997 metais susikūrė OF MONTREAL, šiuo metu išleidusi 8 albumus, o netrukus išeis ir devintasis. Groja vadinamąjį indie pop, tačiau nors ir kaip tas pavadinimas mums atsibodęs, ši grupė tai daro gerai. Pasirodymų metu OF MONTREAL sukuria ištisą spektaklį, tačiau muzika išlieka pirmoje vietoje ir atliekama gyvai: su gitaromis, būgnais.

Skaitant dainų/albumų pavadinimus, į galvą ateina mintis, jog jie turėjo būt sukurti gerokai under influence: „ Coquelicot Asleep in the Poppies: A Variety of Whimsical Verse“ (2001), ar „Hissing Fauna Are You the Destroyer?“ (2007). Fantastiška grupė.

Tiek apie užsienio miestus ir muziką: labai skirtingą ir siaubingai įdomią. Grupes bei jų dainas, po kurių gan ekstravagantiškais slepiasi išties puiki ir nuoširdi muzika. O ar turime ką nors tokio Lietuvoje? Jau du metus egzistuoja roko grupė VILNIUS… Gal kas dar?