Gruodžio mėnesio gale, bloguose, interneto portaluose ir laikraščiuose pasipila įvairiausi topai, apie tai, kas geriausia/blogiausia nutiko per praėjusius metus. Neatsilikdamas nuo visų, ORE portalas taip pat pateikia subjektyvią įdomiausių išradimų apžvalgą bei prognozuoja ateinančių metų madas.
Straipsnį pradėkime ne nuo fizinių išradimų, o nuo paneigtų teorijų. Visai neseniai užsienio spaudoje pasirodė pranešimai, kad metų gale mokslininkai suskubo paviešinti itin įdomaus tyrimo rezultatus. Buvo išnagrinėti septyni medicininiai mitai ir prieita išvados, kad jie visi klaidingi. Pasirodo, visai nebūtina per dieną išgerti aštuonias stiklines vandens, kaip dažnai kartoja tėvai nepatyrusiems vaikams. Daug taip reikalingo vandens organizmas gauna su maistu, tad aštuonios stiklinės yra tik gražus skaičius pagąsdinti dehidratacija. Ir tam suprasti, beje, 10 procentų žmogaus smegenų pajėgumų nepakanka. Tai atskleidė antrasis paneigtas mitas.
Pranešimai, kad eilinis žmogus išnaudoja ne daug kaip dešimtadalį savo smegenų pajėgumų pasirodė maždaug 1907 metais. Tada buvo madinga kalbėti apie slaptus žmonių gabumus, milžiniška potencialą, kuri gali atskleisti tik įvairaus plauko šarlatanų siūlomi metodai. Visgi po išsamių tyrimų paaiškėjo, kad smegenų funkcijos yra griežtai lokalizuotos. Tai reiškia, jog kiekviena dalis atsakingą tik už tam tikrą užduotį (pavyzdžiui, klausą arba regėjimą). Tad visiškai natūralu, kad „nereikalingi” 90 procentų evoliucijos eigoje būtų išnykę, teigia mokslininkai. Tiesa, jie nenurodė, kiek gi iš tikrųjų smegenų galios išnaudojame.
Kalbant apie dalykus, kuriuos galime paliesti, įtakingas JAV žurnalas „TIME” 2007 metų išradimu paskelbė Apple kompanijos sukurtą „iPhone”. Tam buvo nurodytos net penkios priežastys: jis gražus, turi puikų interface, jis privers tobulėti kitus telefonų gamintojus, tai ne tik telefonas – tai daugiafunkcinis įrenginys, tik laiko klausimas, kada „iPhone” taps populiariausiu pasaulyje. Atvirai kalbant, kai kurios iš šių „TIME” pateiktų priežasčių skamba kiek naivokai, o kritikai dar priduria, kad šįsyk išradimas buvo supainiotas su inovacijomis. Mat naujasis „iPhone” nėra visiškai naujas, juk mobiliaisiais telefonais naudojamės jau apie dvidešimt metų.
Daug įdomiau pažiūrėti, kas liko už kadro, nepateko į geriausiųjų dešimtukus, nes kaip rodo patirtis, dažniausiai geriausi išradimai nebūna populiariausi…
Šiuo metu Japonijoje vyksta naujo autobuso bandymai. Jeigu jie pavyks, bus pradėta gaminti transporto priemonė, galinti važiuoti tiek traukinio bėgiais, tiek įprastai ratais. Įdomiausia, kad nuo bėgių „užšokti” ant ratų tetrunka vos 10 sekundžių.
Madride (Ispanija) esančio Carlos III universiteto tyrinėtojai dirba prie mini projektoriaus, kuris tvirtinamas prie akinių kojelių, pateikimo rinkai. Šio žaisliuko esmė: suteikti galimybę filmo titrus stebėti ne ekrane, o tiesiai ant savo akinių stiklų. Kol kas egzistuoja tik prototipas, tačiau, anot prognozių, rinkoje toks dalykas galėtų pasirodyti po kelerių metų.
Jau kitais metais turėtų pasirodyti net du ginklai, kuriais galės džiaugtis policijos pareigūnai: siųstuvų pabūklas ir aklumą sukeliantis žibintuvėlis. Ant automobilio montuojamas pabūklas, iššaunantis mažytį GPS siųstuvą į persekiojamą automobilį. Tada pareigūnams belieka atsipūsti ir gurkšnojant kavą stebėti įtariamo automobilio judėjimą ekrane. Antrasis ginklas bus naudojamas prieš žmones. Tai elektrinio žibintuvėlio pavidalo ginklas, kuriuo galima sukelti laikiną aklumą pašvietus tiesiai į akis. Teigiama, kad tai turėtų padėti suvaldyti įsiaudrinusiais minias be kraujo praliejimo.
Prie įdomiausių – ir pagalvė, kuri pažadina ne įkyrėjusių žadintuvo čirškimu, o malonia šviesa, tiesa, nenatūralia. Vadinamosios „Glo Pillow” kūrėjai teigia, kad jų sukurta pagalvė, kuri nustatytu metu pradeda šviesti ir taip pažadina miegalių, padės atstatyti žvėriško miestietiško ritmo sugriautus natūralius bioritmus. Mat dabar bet kuriuo paros metu jus pažadins dirbtinis saulėtekis.
Tarp geriausiųjų reikėtų dar paminėti cukraus pagrindus veikiančius elektros elementus, technologiją, padėsiančią iš plastiko gauti naftą bei specialų rašalą biurams, kuris išnyks po paros ir lapą bus galima panaudoti dar kartą. Tiesa, dauguma šių išradimų dar neprieinami masiniam vartojimui, bet tikimės, kad tai tik laiko klausimas.
Pabaigoje – kelios prognozės būsimiems metams
Net keli dideli leidiniai (tarp jų ir „The Economist”) rašo apie kitąmet pasirodysiantį trijų dimensijų spausdintą, kuris gali atspausdinti bet kokį objektą. Negana to – beveik iš bet kokios medžiagos. Aišku, jei norėsite naudoti titaną, reiks pakloti milžiniškus pinigus. Kalbant apie pritaikymą, entuziastai mini mobiliuosius telefonus, kurių brėžinius bus įmanoma atsipūsti iš interneto ir namuose atsispausdinti veikiantį aparatą. Kariškiai kalba apie tokių aparatų naudą misijose, kur juo būtų įmanoma pakeisti visą meistrų brigadą ir tonas atsarginių detalių. Pakanka turėti brėžinį ir galite atsispausdinti bet ką. Nors video pavyzdžiuose viskas atrodo kur kas labiau komplikuotai…
Taip pat 2008-taisiais turėtų prasidėti ir viena įdomiausių mokslinių programų, pavadinta senovės romėnų dievo Neptūno vardu. Tai bendras Vašingtono ir Viktorijos universitetų projektas. Jo esmė – stebėti povandeninį pasaulį ties Chuano de Fukos plokšte. Ši plokštė glūdi po Kanados ir JAV teritoriniais vandenimis. Ji yra trikampo formos, tad prie kiekvieno kraštinės planuojama pastatyti maždaug po tris bazines stotis, kurios registruotų pagrindinius rodmenis, o šalia jų plaukiotų robotai, renkantys uolienų, vandens bei gyvybės formų pavyzdžius. Kadangi viena plokštės kraštinių yra seismiškai aktyvi, mokslininkai ten tikisi aptikti dar nematytų gyvybės formų, praneša „The Economist”.
Įdomu, ar 2008-tieji pateisins su jais siejamas viltis? Nors pasaulio spauda visuotinio karo nepranašauja, tačiau gali padidėti lokalinių konfliktų, kurie dažniausiai ir pakiša koją moksliniams tyrinėjimams.
Komentarai