Radiohead – In Rainbows

Dar prieš savo pasirodymą „In Rainbows” buvo pasmerktas įeiti į muzikos istoriją. Iki tol jokiai grupei nebuvo kilusi mintis pardavinėti savo kūrybą „Mokėk kiek nori” principu t.y. leisti klausytojui pačiam pasirinkti albumo, šiuo atveju – skaitmeninės jo versijos, kainą. Nors daugiau nei 60% parsisiuntusiųjų trejų metų RADIOHEAD darbą įvertino 0,00£, komercinės sėkmės „In Rainbows” vis tiek sulaukė. Kaip žurnalui WIRED išsidavė grupės lyderis Thomas Yorke: „In terms of digital income, we’ve made more money out of this record than out of all the other Radiohead albums put together”. Populiarumo aspektu sėkmė buvo dar didesnė: kurį laiką apie šį grupės marketingo sprendimą kalbėjo visi, pradedant milijonine RADIOHEAD gerbėjų armija, dėl per didelio antplūdžio nuolat užlauždavusia inrainbows.com, ir baigiant MUSE būgnininku Dominicu Howardu („They have made record companies useless!”).

Kalbėjo tiek, jog rodos užmiršo patį svarbiausią – muzikinę „In Rainbows” vertę. O ji, dar ne taip seniai RADIOHEAD žlugimą pranašuvusių skeptikų nelaimei, nekelia abejonių: subtilus gitarų skambesys, nesudėtingi, bet smegenis užvaldantys ritmai, eletronikos priemaišos ir vis dar toks pat niūrus Thomo Yorke balsas sukuria slogią, dar nuo „The Bends” laikų pamėgtą nuotaiką, nesulyginamą su jokios kitos pasaulio grupės skambesiu.

Savo ruožtu, albumą pradedantis „15 Step” nustebina. Šis kūrinys, labiau tinkantis šokių aikštelei, nei įprastam RADIOHEAD repertuarui, kartu yra ir labiausiai įsimenantis ir sudominantis. Jį keičia pamišėliškas „Bodysnatchers” ir tipinį grupės skambesį įkūnijantis „Nude”. Be jų albumą sudaro dar septyni kūriniai, iš kurių didžiausio dėmesio verti dar 2001-aisiais sukurtas „Reckoner”, pirmuoju singlu būsiantis „Jigsaw Falling Into Place” ir Yorke’o atvirumo viršūne tapęs „All I Need”. Apskritai, visas „In Rainbows” skamba kaip vieša RADIOHEAD išpažintis, dažnai išreiškiama dviprasmiškomis potekstėmis, kaip kad „I get eaten by the worms / Weird fishes” ar „I’m an animal / Trapped in your hot car / I am all the days that you choose to ignore”. Kitas ryškus albumo bruožas – jo išbaigtumas. Kiekviena daina savaip svarbi ir papildanti kitas, maža to, kiekviena jų turi įžangą, kulminaciją ir atomazgą, kurios perteikiamos išvengiant standartinės verse – pre-chorus – chorus konstrukcijos. Dėl šios priežasties su RADIOHEAD kūryba nesusipažinusiam žmogui albume pritrūks elementaraus paprastumo.

Apskritai, „In Rainbows” klausymas yra savotiškas darbas, už kurį maksimalų atlygį gaus tik tie, kurie tikrai moka muzikos klausytis. Tačiau, kaip rodo didžiulė parsisiuntusiųjų auditorija, žmonių, pasiryžusių šiam albumui skirti savo laiką, netrūksta. Tuo geriau jiems, nes, kalbant be didelių užuolankų, „In Rainbows” – vienas geriausių šių metų įrašų, lygintinas netgi su pačių RADIOHEAD simboliu „OK Computer”. Skirtumas tik tas, jog naujajame albume trūksta įsimintinų kūrinių, prilygstančių „Karma Police” ar „Paranoid Android”. Klausant nuo pirmos iki paskutinės sekundės „In Rainbows” palieka nepaprastą įspūdį, tačiau pavienės albumo dainos yra per mažai hitinės ir nepretenduojančios tapti #1 topuose.

Siekdami tvirtai pažymėti albumo sukūrimą, RADIOHEAD neapsiribojo skaitmeniniu jo išleidimu. Gruodžio 3 d. pre-order principu pasirodė „In Rainbows discbox edition” t.y. rinkinys kurį sudaro jau aptartas dešimties dainų albumas CD ir dviejų 12″ plokštelių pavidalu bei antras diskas su aštuoniomis papildomomis dainomis, grupės nuotraukomis, iliustracijomis ir dainų žodžiais. Tiesa, šio malonumo kaina yra iš anksto nustatyta ir nekeičiama – 40£. Taupesniems RADIOHEAD gerbėjams teks palaukti Gruodžio 31-osios, kai pasirodys „In Rainbows” CD be jokių bonusų. Simboliška, jog (vienas) geriausias (-ių) 2007-ųjų albumas parduotuvių lentynas pasieks paskutinę metų dieną.

Ore vertina 9 iš 10