Išaušo vaiskus balandžio 13-tosios rytas, o mano galvoje ėmė spingsėti viena mintis: „MOYTOY”. Kaip sakė draugužis: „Čia nauja kokia tais galerija”. Įdomu. Įlindau į jų interneto puslapį. Dar įdomiau, bet nė kiek ne aiškiau. Išgirdau apie jų prisistatymą Sattoje bei raginimą „išlaisvinti savo vidinį zuikį” ir tik tada nurimau: čia MOYTOY atstovė Vitalija turės viską man iškloti kuo smulkiausiai – kaip mokyklos užklasinėje veikloje apie lytinį švietimą.
Kas čia vyksta?
MOYTOY pirmas prisistatymas. Jei ką, tai mes esame lietuviška kompanija: įkūrėjai Dalius ir Gustė, vadybininkas Vitalijus bei aš, Vitalija, atliekanti kuratorės vaidmenį.
Kas yra MOYTOY?
Tai besikurianti kūrybinė erdvė, skirta šiuolaikinės kosmopolitiškos ir universalios miesto kultūros kūrėjams, gerbėjams ir vartotojams. Čia suteikiamos galimybės tiek žinomiems, tiek pradedantiems originaliems, šmaikštiems ir ironiškiems menininkams kurti, eksponuoti, skelbti, dalintis, pamatyti, susitikti, rasti bendraminčių bendriems kūrybiniams projektams.
Kodėl MOYTOY?
Nes gerai skamba ir išsišifruoja kaip „mano žaislas”. Žodžių žaismas. O šiaip tai netyčia taip išėjo su tuo pavadinimu.
Prieš kiek laiko gimė MOYTOY idėja?
Prieš kokius tris metus mintyse, bet taip intensyviai ta linkme dirbame tik metai.
Koks MOYTOY principas?
Vadovavimasis Kidult – suaugusių vaikų, gyvenimo žaismo – kultūra, įkvėpta komiksų, japonų meno, miesto, triukšmo, darbo, animacijos, ironijos. Stengiamasi bendrauti šiuolaikine meno kalba, atspindėti šiandienos nuotaikas ir skatinti vaduotis iš sustabarėjusio bei rutina virstančio savo pasaulio.
Ką jūs – MOYTOY – darote?
Mes buriame menininkus, stengiamės kuo daugiau iš Lietuvos. Šiuo metu turime mažiau nei pusę iš čia (kiti – ukrainietis, amerikietis, portugalas, latvis, danas), bet po šio atidarymo, manau, praturtėsime lietuvaičiais. Jau kalbėjomės su nemažai lietuvių, kuriančių mūsų stiliumi. Pamatę, kas yra MOYTOY, jie noriai sutinka bendradarbiauti.
Kuriuo tikslu norite suburti menininkus?
Tam, kad jie galėtų reikšti savo meną. Esam suplanavę keletą parodų, bendrų projektų, pavyzdžiui, spalvojimo – jie pritraukia daug žmonių. Parengėm ir keletą didelių projektų „Vilniaus – Europos kultūros sostinei 2009″, turim užmezgę tvirtų kontaktų Rygoje.
Ką menininkams pasiūlote kurti?
Priklauso nuo pačio menininko. Dabar, pavyzdžiui, turime tokias lėles, kurias galima apipavidalinti – sukurti visiškai kitokį charakterį. Mes duodame lėles, o kūrėjai mums duoda ant jų įgyvendintas savo idėjas. Gali žmogus ir ne tik apipavidalinti, ką siūlome, bet apskritai sukurti savo personažą (tiek medžiagą, tiek formą), atnešti mums ir mes jų daugiau pagamintume, prekiautume. Mes – MOYTOY – esame kaip kuratoriai, vykdom edukacinę veiklą, skleidžiam kidult kultūrą, teigiam gyvenimo džiaugsmą.
Kokie yra dabartiniai jūsų projektai?
Turim tris. Vienas jų – MOYTOY Birth – kiaušiniai, kuriuos davėme menininkams apipavidalinti ir taip mus pasveikinti su gimimu. Kitas – su Pictoplasma, šiuolaikinių personažų dizaino ir meno kolektyvu. Tai zuikių mandalos (specialioje geometrinėse figūrose išdėlioti daugiau nė 1500 zuikučių) ir animacija. Trečias – Gera/bloga kompanija. Davėme kūrėjams šią temą ir tris mėnesius, per kuriuos jie turėjo piešdami atskleisti geros/blogos kompanijos skirtumus, panašumus ar tiesiog kasdienybę. Sulaukėm apie 60 paveikslų, keletą jų atspausdinom ir padarėm spalvinimo schemas, kad žmonės tiesiog įsijaustų ir spalvintų.
Gal šias schemas panaudojot ir Sattos sienoms, kurias pakvietėt nuspalvinti?
Būtent! Iš pradžių buvo tik formos ir viskas juodai balta, o per vakarą čia apipaišė, aprašinėjo. Itin smagu buvo.
Ar planuojat suorganizuot dar panašių (spalvojimo) veiklų?
Taip taip, norim daryt kolektyvinių projektų ir kuo daugiau žmonių įtraukt, kad būtų ir menininkams, ir stebėtojams įdomu. Apskritai daugiausia dėmesio dabar skiriam daiktų apipavidalinimui, kad turėtume kuo daugiau originalios MOYTOY produkcijos. Blonknotėliai, knygutės – viskas padaryta iš perdirbto ekologiško popieriaus, pagaminta Lietuvoje. Dar yra viniliniai žaisliukai, lėlės, supynės, o vėliau turėsime ir daugiau tų daiktų: dar kuriame.
Ar siekiat, kad jūsų produkcija taptų masinė?
Tai nebus kaip universalinė parduotuvė. Visi mūsų produktai yra tiražuoti. Juos išperka, ir daugiau nėra pagaminama – daiktai tampa kolekciniais. Tokią taktiką pasirinkom tikslingai, nes nesiorientuojam į masinę produkciją.
Komentarai