„Ekologija. Amatai. Refleksija” – taip vadinosi šį rugpjūtį pirmą kartą Kintuose surengtas „Ore.lt“ jaunimo mainų projektas.
Tiesiai iš karštos „B2G“ pakurtos „Ore.lt“ palapinės mūsų kolektyvas buvo permestas į vieną nerealiausių Lietuvos vietų – Kuršių žemupyje esančius Kintus: ten, kur kelio gale matosi marios ir Mirusios kopos. Ten, kur susitinka iki galo nesunaikinta protestantiška vokiečių kultūra ir iš kontinento girių atėjusi žemaičių įtaka, Vydūno mąstymo laukimas ir šiandiena – labai turtingų žmonių džipai ir bambalio vaikų kultūra.
Mainų projekto idėja kilo laikas nuo laiko susitinkant „Šnekutyje“ ar kitoje žavingoje Vilniaus vietoje ir kalbantis apie Vakarų Lietuvos kraštą, su kuriuo dalis Ore.lt nemažai susiję… Kilo idėja įvairiapusiškai „išnagrinėti“ šį regioną, kuris unikalus savo gamta bei istorija, o greitai galbūt ir naftos gręžiniu miestelio viduryje.
Į savaitės trukmės stovyklą „Ekologija. Amatai. Refleksija“ atvyko „Ore.lt” autorių komanda, ekologinio laikraščio „Ozonas“ atstovė bei keletas motyvuotų draugų, taip pat jaunimas iš Vengrijos, Graikijos ir Ispanijos. Toli nuo miesto šurmulio, Pamario gamtos prieglobstyje buvo vystomos mūsų santykio su gamta, amatais, tyla ir savimi pačiais klausimai, buvo surengtos ekskursijos po gamtą, naftos gręžinį ar žieduoti paukščių. Paskaitas projekte skaitė bei „workshopus“ vedė biologė Ingrinda Ežerskienė, garso menininkė Lina Lapelytė, įvairūs talentingi bei šaunūs amatininkai.
Kintų miestelis projektui buvo pasirinktas neatsitiktinai. Jau ne pirmus metus vyksta naftininkų ir vietos bendruomenės debatai, nes pirmieji labai nori visiškai šalia miestelio įrengti platformas ir pradėti išgauti naftą. Tuo tarpu bendruomenė yra linkusi manyti, kad vietovė galėtų išgyventi ir iš turizmo, iš amatų, o naftos gręžimo įrenginių Kuršių marių pakrantės rekreacinėje zonoje nenorėtų matyti. Deja, apie šias diskusijas žino bene tik kintiškiai ir aplinkinių kaimų gyventojai – per žinias to neišvysi.
Stovyklos „Ekologija. Amatai. Refleksija” metu visų skirtingų šalių atstovai atsidūrę miške prie marių turėjo progą ne tik pažinti unikalią Kintuose ir aplink esančią gamtą, bet susipažinti su paukščių žiedavimo procesu Ventės rago ornitologijos stotyje, pamatyti bei realiai išbandyti vietos amatus (pynimą, kalvystę, puodų žiedimą, kiaušinių dažymą, drožinėjimą), o taip pat susitikti ir su naftininkų atstovais, kurie Kintuose įžvelgia tik „socialinę problemą“. Kadangi ginčuose gimsta tiesa, buvo proga ne tik sužinoti mūsų argumentus apie ekologijos ir amatų vietą, bet ir paklausyti pasakojimų apie panašius „aštrius kampus“ jų šalyse! Lietuvių grupė projekto dalyviams pasakojo apie Baltijos jūroje nuskendusias bombas ir giliavandenį uostą, graikai – apie neseniai šalyje praūžusius gaisrus (kurių esmė kaip trobelių deginimas Žvėryne, tik mastai didesni), vengrai – apie nesibaigiančius potvynius šalyje, kuriuos sukelia upė Tisza, ispanai – apie vandens problemas Barselonoje ir jų sprendimo būdus.
„Ekologija. Amatai. Refleksija“ jos dalyvius supažindino ir su skirtingais kulinariniais pasauliais iš Žemaitijos, Vengrijos, Katalonijos / Ispanijos ir Graikijos, o taip pat skirtingų šalių muzika, dainomis ir šokiais. Mus aplankė vietos stirnos ir danieliai, kintiškiai, Jehovos liudytojos, o taip pat visai rimtai – kolegos žurnalistai ir projektą globojančios Jaunimo tarptautinio bendradarbiavimo agentūros atstovė. O vakarais ant šiaudinių trobų dar ilgai švietė projekcijos…
Taip „Ore.lt“ kolektyvas nejučiomis paminėjo ir dešimtąsias mūsų portalo metines, su kuriomis sveikiname visus buvusius, esamus ir būsimus šito kartais nerealaus projekto, visų mūsų šeimos narius! O mes jau pradedame galvoti apie kitų metų „Ore.lt“ projektą.
Komentarai