Kaip ir kiekvienais metais, taip ir šiemet, renkame geriausias praėjusių metų technologijas. Šį kartą ne vien apie geležį, bet ir apie ekonomines/socialines madas. Apie tai, ką 2009-aisiais nešiosimės kartu, maigysime, su kuo miegosime ir apie ką kalbėsime.
ORE pernai irgi rašė panašią apžvalgą, tad pradžioje pažvelkime, ar prognozės pasitvirtino. Metų išradimu tada paskelbtas glotnusis iPhone.
Metų naujienos
Šįmet „TIME“ rinkimuose ketvirtąją vietą užima labai panašus žaisliukas – iPod Touch. Regis pirmasis spėjimas buvo tikslus, o tai reiškia, kad Apple ilgam įsitvirtino kaip viena inovatyviausių kompanijų. Sklando nepatvirtinti gandai, kad „greitai po naujųjų“ pasirodys dar nematyti Apple NetBook kompiuteriai. Jie bus panašūs į iPhone: be mygtuku ir su didžiuliu lietimui jautriu ekranu. Įsivaizduokite popieriaus lapo dydžio ekraną – tai ir bus naujasis kompiuteris.
Panašus išradimas laimėjo šių metų metų „TIME“ rinkimus. Tai – Peek. Iš išvaizdos labai panašus į Blackberry, tačiau ne telefonas. Jis atlieka tik vieną funkciją – rašo elektroninius laiškus. Nei paskambinti, nei užsirašyti žavios brunetės numerio juo nepavyks. Paslauga kainuoja apie 20 žalių per mėnesį, o pats prietaisas – dar 100 dolerių.
Kur kas rimtesnis žaislas skirtas mėgstantiems keliauti. „Dash Express“ atrodo kaip standartinis GPS imtuvas. Tik jis pateikia ne statišką, kaip dabar įprasta, informaciją, o dinamišką. Prietaisas visus žemėlapius nuolat tikrina internete ir pateikia naujausius duomenis apie automobilių kamščius ar degalų kainas. Taip pat jo pagalba galima ieškoti šalia esančių viešojo maitinimo įstaigų ar kino teatrų bei palyginti jų kainas. Toks džiaugsmas kišenę palengvintų maždaug trimis šimtais šlamančiųjų.
Neįgaliesiems skirtas yra kitas mūsų aprašomas išradimas. Nuo dabar radijo galės klausyti ir kurtieji. Tiksliau ne klausyti, o skaityti. Sukurta speciali programinė įranga, kuri bangomis sklindančius žodžius užrašo kompiuterio ekrane. Manoma, kad jau 2009-ųjų gale ji bus prieinama visiems.
Taip pat negalime nepaminėti ir šiais metais į kompiuterių rinką įsiveržusio NetTop. Tikriausiai tai mažiausia nešiojamųjų kompiuterių klasė. Jais galima naršyti internete, redaguoti tekstus ir atlikti kitas paprastas užduotis. Privalumai: lengvas, mažas ir, svarbiausia, neprigrūstas bereikalingų funkcijų. Kadangi svarbiausia NetTop funkcija – naršymas internete, dauguma jų parduodama su naujos kartos belaidžio ryšio Wimax technologija. Wimax paslauga nuo šių metų galima naudotis ir Lietuvoje.
Prie šio kompiuterio derėtų ir beveik pabaigtas kurti specialus kostiumas žaidimų mėgėjams. Nuo jo vingiuojantį USB laidą įbedę į laptopą gausime neįtikėtinai tikrovišką žaidimo simuliatorių. Jo pagrindas – liemenė, sudaryta iš oro pagalvių, kurios susitraukia arba išsiplečia pagal žaidime herojaus kūną veikiančių jėgų judėjimą. Kol kas sukurta tik liemenė ir šalmas, galbūt kitų metų gale pasirodys ir pilnas kostiumas. Realybėje tai atrodytų maždaug taip:
TN Games 3rd Space Vest Demo CES 2008
Tamsos materijos paieškos 2008
Bene labiausiai spaudos nušviestas ir daugiausiai vilčių teikiantis mokslo eksperimentas 2008-aisiais buvo Dydis Hadronų Greitintuvas (LHC). 10 mlrd. dolerių kainavęs įrenginys po kelių veikimo dienų buvo uždarytas remontui. Remiantis spaudos pranešimais, iki šiol taip ir nepaleistas. Kol kas Higso dalelės medžioklė Šveicarijos ir Prancūzijos pasienyje sustojo.
Kol ten vis dar vyksta remonto darbai, tamsosios materijos paieškos perkeltos į ūkanotąją Angliją. Jorkšyro grafystėje vykdomas kur kas kuklesnis eksperimentas. Jo metu bus stengiamasi išmatuoti dalelių, kurios ir sudaro tamsiąją materiją, pėdsakų. Laboratorija įrengta buvusių kalio karbonato (potašo) kasyklų dugne. Ten sumontuoti helio dujų pripildyti davikliai, jais bus siekiama užfiksuoti energijos pokytį, kurį sukels tamsiosios materijos dalelė atsitrenkusi į helio atomo branduolį.
Apie pastangas aptikti neaptinkamą pasakojama reportaže:
Apie socialines ir ekonomines madas ateinančių metų madas
„The Economist“ rašo, kad dėl susiklosčiusios finansinės padėties kiti metai bus mažųjų kreditų metai. Tuoj paaiškinsiu, ką tai reiškia. Vakarų pasaulyje įprasta paskolas imti tokiems pirkiniams kaip butas senamiestyje ar vintage automobilis. Sumos siekia šimtus tūkstančių, kartais ir milijonus. Aišku, nemaža dalis pasiskolinusiųjų nesugeba padengti gautos kredito sumos, tad nuskursta, praranda įgytą turtą ir trina kėdes darbo biržoje.
Kitame pasaulio gale, Mongolijoje, kur daugiau galvijų nei žmonių, padėtis visai kitokia. Ten labai reikalingas mikro kreditas. Pavyzdžiui 50 dolerių naujai palapinei ar keliems rinktiniams arkliams. Atrodo neįtikėtinai, bet tokios mini paskolos gražinamos 98 atvejais iš 100. Įspūdingas rodiklis lyginant su bet kuriuo Skandinavijos ir kitų šalių banku. Nors tokią gausybę mažųjų paskolų suvaldyti kainuoja tikrai nemažai ir dėl to gali kilti palūkanos, vis gi tokios bankinės paskolos yra pigesnės nei vietinių lupikautojų skolinami pinigai. Už mikro kreditų idėja Bangladešo „Grameen“ banko steigėjas Muhammadas Yunusas 2006-aisiais gavo Nobelio taikos premiją.
Labiau su Vakarais susijusi naujoji net-generation arba interneto karta. Apie tai jau rašėme ORE, bet pakartojame dar kartą. Tai neabejotinai yra vienas ateinančių metų iššūkių. Jaunoji karta jau pasiekė tą amžiaus ribą, kai ėmė skverbtis į darbo rinką ir kelti ten šurmulį. Seno kirpimo darbdaviai turės iš naujo permąstyti darbinius santykius su savo pavaldiniais, nes socialiniais tinklais ir web 2.0 ginkluotas jaunimas kaip reikiant sudrebins apsamanojusius pamatus.
Kalbant apie socialinius tinklus, dvi didžiausios praėjusių metų naujienos yra neįtikėtinai išplitęs Facebook bei naujus bloginimo standartus apibrėžęs Twitter. Kaip visada, Lietuvoje pasirodė įvairių jų klonų ir kopijų. Vieni geresni, kiti blogesni, tačiau nė viena kopija neprilygsta originalui. Taigi 2009-aisiais sulauksime dar daugiau iš Vakarų nusižiūrėtų naujovių adaptacijų Lietuvoje bei vis didėjančios socialinių tinklų ir kitokių social dalykėlių įtakos. Kitais metais (jei atpigs mobilusis internetas) vis daugiau žmonių naršys tinkle mobiliųjų telefonų pagalba. Kol kas šios interneto rūšies plėtrą stabdo tik kaina. Apibendrinant, kiti metai turėtų būti ypač įdomūs tiek dėl naujų technologijų, tiek dėl pasaulio eko–socialinės aplinkos pasikeitimų.
Komentarai