Hamakai ir saulės atokaita ar botai ir lietpaltis – festivalių sezonas Lietuvoje laukiamas bet kokiu oru. Šis sezonas, įterptas tarp pavasario ir rudens vidurio, yra tikra galimybė išeiti į muzikinį guminukų pasaulį. Čia atleidžiama jei išsikrovė telefonas (ir net jei jo nepasiėmei su savimi), jei neatsakei į elektroninį laišką, jei esi purvinas, susivėlęs, apsiglamžęs ar patinęs ir net jei šneki nesąmones. Juk po festivaliniu dangumi žmonės susirenka bendro tikslo vedami ir dažnai patys to nesuvokdami muzikos ir geros draugijos vardan atsijungia nuo civilizuoto miesto varginančios argumentacijos ir logikos.
Ateinančios savaitgalio ir vieno jaukiausių Lietuvos festivalių – „Sūpynių“ – vardan, šnekamės su Nerijumi Domaševičium iš minimal.lt apie tai, kas festivalyje keitėsi ir išliko per pastaruosius keturis metus.
Tai jau ketvirtas „Sūpynių“ renginys, kokie pokyčiai aplankė organizaciją per tuos metus?
Padidėjo, išsiplėtė ir pagerėjo. Apskritai, daug ko išmokta ir tebesimokoma.
Kaip surinkote šių metų line-up? Kokie prioritetai, ko ieškot organizuodami atlikėjų sąrašus?
Dauguma jų lydi visus metus – vakarėliuose, gatvėse. Beveik visi yra groję jau penkis metus gyvuojančiuose „Minimal Mondays“. Ir kaip matosi pagal atlikėjų sąrašą – tai ne tik minimal, techno. Šiais metais ypač prasiplėtėm stilistiškai, dėl to kvietėm tiek hip-hop, tiek d’n’b, tiek kitų scenų novatoriškiausius atlikėjus. Labai vertiname gyvus pasirodymus. Žinoma, pasirodymo kokybė, originalumas ir atlikėjo skleidžiamų bangų atitikimas su festivalio bangomis bene svarbiausia. Vengėm problemas keliančių ir nenuoširdžių kontaktų. Deja, nesutalpinome visų, kuriuos norėjome..
Festivalis persikėlė. Ar sunku surasti jam vietą?
Pernai atvykęs į „Sūpynes“ Anders Ilar tarstelėjo, kad Švedijoje būtų neįmanoma surengti kažką panašaus netoli gyvenvietės. Ten užtektų vieno nepatenkinto vykstančiu „bardaku“ piliečio, kad atvažiavusi policija festivalį tiesiog uždarytų. Lietuvoje gal ne taip griežtai, bet rasti erdvę geroje, vaizdingoje vietoje, šalia ežerų, tarp miškų ir kur nėra irzlių ir viskuo nepatenkintų kaimynų yra sunku. Bet tikrai įmanoma.
Ar dėl kaimynų palikote senąją vietą?
Nebuvo pagrindinės ir vienos priežasties, tai greičiau kelių motyvų pasekmė. Beje, labai džiaugiamės šių metų vietos pasirinkimu!
Žmonės dabar mobilūs. Lenkijos ar Latvijos festivaliai mums beveik kaip naminiai, o jų kasmet vis daugiau. Ar jaučiate, kad festivalininkai būtų tapę reiklesniais?
Taip, mes ir patys reiklesni. Tiesą pasakius, apie didžiulius Latvijos open-airus nieko negirdėjau. Tuo klausimu mes lenkiam tiek latvius, tiek estus. Lenkai tikrai stebina savo mastais ir vežamais vardais. Mano galva mes niekada tokių festivalių nesurengsime vien dėl mažo gyventojų skaičiaus Lietuvoje, bet bandyti verta ir bandysim. Jau šiemet galime pastebėti, kad dauguma renginiu lauke sustiprėjo tiek organizacine, tiek muzikine prasme. Dauguma festivalių išsiskiria jaukumu, šiluma bei nuoširdumu. Yra ir kita šio medalio pusė – kai renginys išsiplečia, tokie dalykai ištirpsta.
Scena taip pat auga, elektroninė muzika nebėra jokia paslaptis. Iš esmės, informacija apie veiksmą prieinama kiekvienoje kavinėje, laisvalaikio žurnale, o seni reiveriai turi tikrų motyvų padejuoti, kad jaunystėje viskas buvo „kitaip“. Kaip scenos augimo procesai įtakoja „Sūpynių“ festivalį?
Įtakoja atlikėjų gausa ir įvairove. Scenos ir auga, ir susilieja. Iš esmės nebėra labai didelių skirtumų tarp vieno ar kito stiliaus, todėl šiemet ypač jaučiamas festivalių organizatorių bei atlikėjų bendradarbiavimas ir tolerancija.
Maloniai stebina, kad „Sūpynių“ live atlikėjų sąrašai tokio pat ilgumo, kaip DJ scenų. Lietuvos elektroninės muzikos renginiuose priimta, kad live sąrašai kelis kartus trumpesni, nei DJ. Klubuose live pasirodymams išskiriamas piko laikas (paprastai, nuo 1 iki 3 valandos), o didžėjai dažniausiai groje kaip apšildantys ir pratęsiantys vakarėlį tiems, kurie dar turi jėgų. Papasakokite apie savo pasirinkimo motyvus. Kokia vieta ir koks laikas bus skiriami live pasirodymams.
Visuose minimal.lt organizuojamuose renginiuose yra teikiama pirmenybė live ir semi-live pasirodymams. Šių metų „Sūpynėse“ visi užsieniečiai pasirodys gyvai. Mano manymu didžėjus turi būti tikrai geras (kaip praėjusiais metais Ben Klock), kad prilygtų gyvam pasirodymui.
Lietuvos atlikėjai po truputį tampa vis įdomesniais. Jie pilni idėjų, iniciatyvos ir muzikalumo, tačiau kokybės prasme jiems tikrai dar reikėtų pasitempt.
Kadangi „Sūpynėse“ veiksmas vyks ir dieną ir naktį, didžėjų ir kūrėjų pasirodymai (kurių yra beveik po lygiai) bus sumaišyti laike. Žinoma, pagrindinės žvaigždės ir tie grojikai, kuriems reikalinga tamsa, pasirodys naktį. A.f.w.i+ai ir grupė AVASPO yra audiovizualiniai projektai, per kurių pasirodymus garsas ir vaizdas stipriai susiję, jie papildo vienas kita. Tokiems projektams reikia tamsos, kad matytųsi video-projekcijos.
„Sūpynės“ bus: birželio 19-21 dienomis, stovyklavietėje „Siesartis“, Molėtų rajone
Nuorodos:
Oficiali festivalio svetainė: www.supynes.org
Festivalio line-up: www.ore.lt/kal
Komentarai