Kažkuriame tinklaraščio komentare Džiugas Paršonis buvo pavadintas Lietuvos blogosferos architektu. Ir tai tik vienas epitetas, kuriuo gali didžiuotis populiariausio Lietuvos tinklaraščio Nežinau.lt autorius. Prieš kelias savaites vykusios konferencijos „BlogOUT“ metu D. Paršonis pristatė naujo projekto – „Turinio tinklo“ – metmenis. Anot idėjos autoriaus, tai turėtų pakeisti Lietuvos blogosferą, išspręsti ją kankinančias bėdas ir padidinti tinklaraščių skaitytojų skaičių. Tiesa, kartu galime ir pasigirti, kad jokio panašaus projekto nėra visose Baltijos šalyse.
ORE domisi, kuo ypatingas bus „Turinio tinklas“, kokie jo veikimo principai ir komercializavimo galimybės. Gaila, bet dar negalime pateikti net apytikrio būsimo tinklalapio vaizdo. Nors, anot D. Paršonio, sunku paišyti žodžiais, siūlome interviu, kuriame supažindinsime Jus su „Turinio tinklu“. Ir toliau žadame domėtis projekto įgyvendinimu ir, kai tik jų bus, pateikti naujienas.
Straipsnio gale rasite BNS naujienų agentūros vadovo Artūro Račo išsakytą kritiką būsimam projektui.
Kaip atrodys Jūsų naujasis projektas „Turinio tinklas“? Gal galėtumėte trumpai apibūdinti, dabar internete esančios informacijos nuotrupos neleidžia susidaryti aiškaus vaizdo.
Šis naujasis projektas, galima sakyti, bus tinklaraščių turinio agregatorius. Jis turės kelias jau veikiančių tinklapių Topix.lt ir Wikipedia savybes. Pavyzdžiui į Wikipedia jis bus panašus tuo, kad „Turinio tinkle“ taip pat bus vadinamosios „metos“ arba išplėstinės temos.
Idant susidarytumėte platesnį vaizdą, galėčiau išvardinti būsimus funkcinius elementus. Visų pirma, dienos įrašų srautas. Jį sudarys visi per dieną pasirodę įrašai iš lietuviškos blogosferos. Juos atrinks redaktoriai. Atskirai nuo to būtų rašomos ir srauto apžvalgos, tai būtų mano dabar rašomos „Blogoramos“ išplėstinis variantas, planuoju, kad informacijos srautas turėtų būti skirstomas į rytines ir vakarines naujienas. Trečia, vadinamosios „išplėstinės temos“ arba „metos“, kuomet pagal vieną susijusį įrašą surenkama visa anksčiau blogosferoje pasirodžiusi informacija. Pavyzdžiui „meta“ galėtų būti visa tinklaraščiuose pasirodžiusi informacija apie tam tikros rūšies kompiuterio procesorius. Tai kažkas panašaus į Wikipedijos dienos straipsnį, kuomet pristatoma viena tema ir pateikiama daug nuorodų, kurios leidžia susidaryti kontekstą.
Taigi bent jau dabartinėje planavimo stadijoje galiu pasakyti, kad „Turinio tinklas“ bus minėtų tinklapių funkcinių elementų rinkinys. Neatmetu galimybės, kad ši koncepcija įgyvendinimo metu dar gali keistis.
Taigi viena iš naujojo projekto paskirčių – blogosferos archyvas?
Taip, teisingai. Šiuo metu nėra patogios ir efektyvios sistemos, kuri leistų naršyti po Lietuvos tinklaraščiuose paskelbtos informacijos archyvą. „Turinio tinklas“ leis vartotojams surasti net ir prieš kelis metus pasirodžiusius tinklaraščių straipsnius.
Kad ši problema itin aktuali galiu patvirtinti ir iš savo patirties, nes tinklaraštyje Nežinau.lt esu parašęs virš 7.000 tekstų, todėl kartais net pačiam būna sunku surasti, ką, pavyzdžiui, rašiau prieš metus, o ką jau kalbėti apie mano skaitytojus.
Todėl, kaip ir minėjote, vienas pagrindinių projekto tikslų – veikiantis, patogus ir lengvai prieinamas visų Lietuvos tinklaraščių įrašų archyvas.
Kokias dar problemas išspręs naujasis projektas?
Kitas „Turinio tinklo“ sluoksnis turėtų būti visų Lietuvos tinklaraščių katalogas. Esu tikras, kad būtų be galo naudinga turėti tinklaraščių sąrašą, kuriame būtų trumpai įvarditos pagrindinės temos, galimybė prenumeruoti RSS srautą, nuorodos į kitus autoriaus (jei tai ne anoniminis tinklaraštis) projektus bei naujausi autoriaus pasisakymai kituose socialiniuose tinkluose: Facebook, Twitter ir kituose.
„Turinio tinklas“ leis Lietuvos blogosferą dalinti įvairiais pjūviais. Tai yra naršyti pagal temas, raktinius žodžius, autorius, datą ir kitus dalykus. Sunku paišyti žodžiais, bet naršymas turėtų atrodyti panašiai kaip paieška didžiųjų naujienų portalų archyvuose.
Būtent dėl to pirminis šio projekto pavadinimas ir yra „Turinio tinklas“, nes jo pagrindinė funkcija – padėti skaitytojams atrasti tinklaraščių autorių kuriamą turinį.
Kokią naudą Jūsų projektas atnešų Lietuvos blogosferai?
Atsakydamas norėčiau išskirti kelias problemas, mano nuomone, kankinančias blogosferą, kurias išspręs „Turinio tinklas“. Visų pirma, bus sukurtas patogus ir funkcionalus Lietuvos tinklaraščiuose paskelbtos informacijos archyvas. Antra, bus sukurta viena prieiga prie visų Lietuvos tinklaraščių, nebereikės klajoti po atskirus puslapius, visos nuorodos bus vienoje vietoje. Trečia, tinklaraščių autoriai galės patogiau bendrauti vieni su kitais. Ketvirta, blogosferoje atsiras daugiau nuorodų, kadangi bus galima lengviau surasti kitus panašiomis temomis rašančius autorius. Na ir penkta, manau, kad „Turinio tinklas“ padidins įvairių tinklaraščių skaitomumą, padės autoriams „susitikti“ su platesne auditorija.
Jūsų minimos problemos tikrai aktualios, tačiau kodėl imamos spręsti tik dabar?
Na bandymų spręsti buvo. Tokie projektai kaip Blogeriai.net, Topix.lt, Visiblogai.lt sistemina blogosferoje pasirodančią informaciją, tačiau neišsprendė visų tinklaraščių autorius kankinančių problemų. Mano rašomos „Blogoramos“ irgi bandė apžvelgti įdomiausias dienos blogosferos naujienas, tačiau problema ta, kad fiziškai nebespėju jų rašyti.
Be to, galbūt blogeriai anksčiau neturėjo idėjų, kaip komplesiškai įveikti kankinančius sunkumus. Turiu pripažinti, kad ir pats nesu visiškai tikras, ar „Turinio tinklas“ tikrai išspręs visas problemas. Tai paaiškės dabar su vykstančių diskusijų ir projekto įgyvendinimo eigoje.
Kuo straipsnio skaitymas “Turinio tinkle” skirsis nuo straipsnio skaitymo įprastame naujienų portale?
Jeigu skaitote kurį nors iš didžiųjų Lietuvos naujienų portalų, tuomet teksto skaitymas vyksta maždaug taip: pamatote įdomią antraštę, bakstelite, perskaitote tekstą, uždarote langą. Ir viskas. Jokios informacijos apie teksto autorių, o jeigu tai agentūrinė naujiena, nėra net žurnalisto pavardės.
„Turinio tinkle“ vaizdas būtų kitoks: pamatote Jus sudominusią antraštę (ji gali būti su arba be redaktoriaus komentaro), bakstelite. Prieš Jus pasirodo informacija apie publikacijos autorių: kokiomis temomis jis dažniausiai rašo, koks jo tinklaraščio adresas, paskutiniai pasisakymai socialiniuose tinkluose, kokie dar tinklaraščių autoriai rašo panašiomis temomis… Tuomet skaitytojas gali rinktis: ar grįžti, ar tęsti publikacijos skaitymą (tam dar kartą paspausdamas nuorodą). Norėčiau pabrėžti, kad skaitymas vyks ne „Turinio tinkle“, o autoriaus tinklaraštyje. Taigi tokiu būdu bus didinamas tinklaraščių lankomumas.
Kaip gimė idėja pradėti tokį projektą?
Minčių apie tai, jog atėjo metas kažką daryti, turėjau jau seniai. Kaip ir minėjai, susidėjo keli dalykai: artėjo blogerių susitikimas BlogOUT ir prisiminiau, kad pernai tame susitikime su kolega Justinu Beinoriumi daug kalbėjome apie vieną opiausių Lietuvos blogosferos problemų – nuorodų trūkumą. Blogeriai per mažai bendrauja vieni su kitais, jie kažką parašo savo tinklaraštyje ir tarsi padeda tašką, tema nėra toliau plėtojama kitų tinklaraščių autorių. O nuorodos ir yra didžiausias tinklaraščių privalumas, nes viena tema aprašoma iš įvairių kampų.
Taigi aš pradėjau mąstyti, kaip pakeisti tokią situaciją. Iš tiesų dėl tokios padėties atsakingi ne vien patys tinklaraščių autoriai. Juk iki dabar nėra paieškos sistemos, kuri leistų greitai ir patogiai rasti visus su tam tikra tema susijusius Lietuvos tinklaraščių įrašus. Iš esmės noras išspręsti šitą problemą ir artėjantis „BlogOUT“, kuris buvo proga pristatyti šią idėją tinklaraštininkų bendruomenei, ir paskatino mane rimtai imtis „Turinio tinklo“ įgyvendinimo darbų.
Kokiame etape šiuo metu yra projekto realizavimo darbai?
Kaip jau turbūt supratote, „Turinio tinklas“ visai neseniai iš idėjos pavirto projektu, todėl dabar nuolat susitikinėju su įvairiais gerais žmonėmis, kurie vienaip ar kitaip nori prisidėti. Kas savo žiniomis, kas entuziazmu, o kas ir pinigais. Visai rimtai galiu pasakyti, kad sulaukiau įdomių pasiūlymų dėl būsimo tinklapio komercializavimo. Taigi dabar vyksta derinimo darbai, o greitu metu turėtų prasidėti programavimas ir techninių problemų sprendimas. Kad ir kaip norėčiau, negaliu pasakyti net apytikrės projekto demo versijos pristatymo datos. Viliuosi, kad tai neužtruks labai ilgai…
Galbūt yra koks nors šiuo metu veikiantis tinklapis, kurį būtų galima vadinti „Turinio tinklo“ prototipu?
Na kol kas nieko panašaus, kas jungtų visas mano išvardytas funkcijas, nėra. Tačiau amerikietiškasis Metafilter.com yra labiausiai panašus. Kaip ir „Turinio tinkle“, jame vartotojai deda nuorodas apie tam tikrą temą. Taip skaitytojai gauna beveik visą internete esančią informaciją apie temą, pamato ją nušviestą iš įvairių pozicijų. Norintiems geriau įsivaizduoti kaip atrodys būsimasis projektas siūlyčiau apsilankyti minėtame tinklapyje.
Kas dirbs prie būsimojo projekto? Galbūt jau subūrėte redakcinį kolektyvą?
Šiuo metu vyksta derybos ir diskusijos su daugeliu žmonių. Taip, galiu patvirtinti, kad po truputį pildau sąrašą žmonių, kurie taps būsimu redakciniu kolektyvu. Užbėgdamas už akių pasakysiu, kad pagal pirminį planą žmonės turėtų dirbti iš altruistinių paskatų arba dėl to, kad patys rašo tinklaraštį ir tiki, kad „Turinio tinklas“ duos naudos ir kitiems tinklaraščių autoriams. Darbas vyks rotaciniu principu. Tai reiškia, kad iš maždaug dvidešimties žmonių vienu metu dirbs du arba trys. Taigi vienam žmogui teks dirbti tik kelias dienas per mėnesį. Toks darbo organizavimo būdas neapkraus darbu žmonių, be to, leis užtikrinti objektyvumą, nes redaktoriai labai dažnai keisis. Tai reiškia, kad kaskart bus pabrėžiamos skirtingos temos. Juk didžiųjų žiniasklaidos priemonių redaktoriai keičiasi itin retai, todėl ilgainiui visi leidiniai tampa vienos ar kitos ideologinės pakraipos atstovais. Nuolat besikeičiantys redaktoriai užtikrins ideologinį „Turinio tinklo“ neutralumą bei maksimalų objektyvumą.
Kaip manote, ar „Turinio tinklas“ lengvai pasiduos komercializacijai?
Manau, kad taip. „Turinio tinklas“ galėtų tapti vertingu priedu prie kasdien skaitomų vadinamųjų „agentūrinių“ naujienų. Tai būtų vieta, kur skaitytojai galėtų rasti argumentuotas nuomones, taip pat – atrasi naujų autorių ir temų skaitiniams. Trumpai tariant, „Turinio tinklas“ atsakys į klausimą „Ką dar paskaityti?“, nebereikės spėlioti, kur rasti vieną ar kitą tinklaraščio autorių. Tai bus langas į Lietuvos blogosferą.
Norėčiau pridurti, grafinę sąsają stengsimės padaryti kiek įmanoma patrauklesnę, ką turėtų įvertinti skaitytojai.
Kitaip tariant, jeigu prie „Turinio tinklo“ prijungtumėte dar ir kurios nors naujienų agentūros teikiamą informaciją, turėtumėte rimtą didžiųjų portalų konkurentą?
Na, gal kiek per skambiai pasakyta. Taip, panašiai esu rašęs savo tinklaraštyje, tačiau tai buvo mano atsakymas Artūrui Račui į jo pastabą, neva tai tinklaraščiai kuria menkavertį turinį. Aš manau, kad jei atrinktume kokybiškiausius dienos tinklaraščių įrašus, dar pridėtume faktines naujienas, tai šis turinys nenusileistų didžiųjų naujienų portalų turiniui. Belieka įgyvendinti projektą ir pamatysime, ar šis sumanymas pavyks…
Vieno žinomiausių Lietuvos blogerių Artūro Račo nuomonė:
< ...> „Turinio tinklas“ negali tapti alternatyva tradiciniams portalams. Vien jau todėl, kad iš esmės visi blogeriai (nors dalis jų, žinoma, tai išdidžiai neigs ir ūbaus kaip per „BlogOUT 2009“ dėl „One.lt“) ir sukūrus „Turinio tinklą“, ir toliau lankysis „tradiciniuose“ portaluose, kad pasisemtų idėjų savo įrašams…
Be to, „Turinio tinklas“, kad jis gyvuotų ir bent jau labai maža dalimi galėtų padėti spręsti problemas, kurias įvardijo Džiugas, turėtų būti stabilus ir ilgalaikis projektas.
Kiek, be Džiugo, Lietuvoje yra blogerių, pasirengusių kasdien skirti 1-3 savo asmeninio laiko „Turinio tinklui“? O gal visi tikisi, kad Džiugas jį įgyvendins ir plėtos vienas? Jei ne, parašykite Džiugui laiškelį, įsipareigodami nemokamai dirbti prie „Turinio tinklo“ kokius porą metų:)
Jei parašysite ir jūsų, pavyzdžiui, bus daugiau nei trys, įdomu bus paskaityti komentarus. Prisiminus „BlogOUT“ nuskambėjusius priekaištus dėl apgaulingų pavadinimų, natūraliai kils klausimas: kaip į tuos bendraautorius ir/ar redaktorius reaguos Lietuvos blogerių bendruomenė? Kaip ji, pavyzdžiui, susitars dėl komentarų ir tekstų kokybės ar dėl tų pačių pavadinimų?
Išeitis galėtų būti paprasta – Tinklo turinys yra komercinis projektas, kuriam paramos pradžiai galbūt būtų galima paprašyti kad ir iš Spaudos rėmimo fondo. Bet čia ir vėl problema: formalios blogerių bendruomenės nėra, jai formaliai atstovaujančių – taip pat. Be to, problema išliks – tie, kas Džiugui neparašys, atsiradus pinigams, labai norės juos skaičiuoti…:)
Nenoriu, kad galvotumėte, jog peikiu „Turinio tinklo“ idėją vien dėl to, kad eilinį kartą ką nors sukritikuočiau. Priešingai, labai norėčiau, kad „Turinio tinklas“ atsirastų, nes jo verte neabejoju. Ir žaviuosi Džiugo pastangomis bei entuziasmu (kada nors jį neabejotinai vadins Lietuvos tinklaraštijos architektu).
Tačiau, mano nuomone, šiandien jam atsirasti dar nėra pakankamų prielaidų (profesionaliai rašančių blogerių skaičiaus, kokybiškų tekstų kiekio, pagaliau – pakankamo interneto skvarbos lygio).
Todėl lieku prie savo ankstesnės nuomonės – į tinklaraščio rašymą šiandien reikia žiūrėti kaip į hobį. Tokį pat, kaip pašto ženklų, antikvarinių monetų ar porcelianinių žaislų kolekcionavimą. Kartais toks hobis tampa aistra ir kartais (ne visada) prabėgus keleriems (keliolikai ar keliasdešimt) metų paaiškėja, kad ta aistra sukūrė vertę.
Netrumpintą komentaro versiją skaitykite čia.
Komentarai