Sostinėje pastebėti mistiniai reiškiniai: Vilniaus oro uoste nusileidžia lėktuvai, kurie jokiuose oficialiuose tarptautinių maršrutų grafikuose nepažymėti, tačiau iš jų išlipa laukti žmonės. Nevyksta antrankinis jaunimo grupių konkursas „Euro Rock“, o grupė M.I.R. project važiuoja į „Euro Rock 2009“ seminarą Duisburge (Vokietija), kaip jau septynioliktieji muzikiniai Lietuvos ambasadoriai. Pasiaiškinkim apie viską nuo pradžių.
Vilniaus atstovai dalyvauja „Euro Rock” seminaruose nuo 1993 metų. Šių susitikimų metu vyksta geriausių Europos ir JAV muzikos pedagogų ir vadybininkų paskaitos, praktiniai užsiėmimai, individualios ir grupių repeticijos, diskusijos apie muzikos kultūrą ir verslą. Seminaro dalyviai savo grupių kūrybą ir seminaro metu sukurtas kompozicijas pristato Duisburgo ir kitų Rūro miestų gimnazijose bei klubuose, festivalyje „Olgas Rock Festival“. Nuo 2004 metų seminaro programa pristatoma Portsmuto (Didžioji Britanija) bendruomenei. „EuroRock‘e“ patirties sėmėsi šie kolektyvai: Bovy (su Marijonu Mikutavičiumi), Merlin, Sh, Empti, Summerland, Dr.Green, N-14, Framed, Bitės, Relanium (dabar – Laura and the Lovers), IR, Caramel Members, Hetero, Wozu ir Freaks on Floor. Dauguma šių kolektyvų šiandien yra vertinami savo atliekamo stiliaus gerbėjų tarpe tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Kai kurie „Euro Rock” seminaro dalyviai pasirinko profesionalių muzikų ar muzikos vadybininkų karjerą.
Dažniausiai bilietą į seminarus grupės laimėdavo dalyvaudamos iš pradžių „Pačių blogiausių grupių festivalyje“, vėliau „Euro Rock“ konkurse (jis vyko iki 2008 metų, paskutiniai oficialaus konkurso laimėtojai – Freaks on Floor). Tačiau buvo keli atvejai, kai grupės iškeliaudavo be konkursinės programos ar teisėjų verdikto, tiesiog tam jos turėdavo rasti finansinių išteklių ir galimybę nukeliauti iki Vokietijos. Panašiai atsitiko ir su „pasidaryk pats“ tipo kūrėjais „Make it Real Project“, tik jiems ieškoti nieko nereikėjo, juos „Euro Rock“ seminaras, galima sakyti, susirado pats, kai nuolatiniai projekto rėmėjai bei draugai „Švietimo mainų paramos fondas“ bei Lietuvos autorių teisių gynimo asociacijos agentūra „LATGA-A“ geranoriškai pasiūlė paramą šiųmetiniam turui. Taip projekto vadovui Dovydui Bluvšteinui neliko nieko kito, kaip atsisukti į jau praėjusius alternatyvios muzikos apdovanojimus „A.LT 2008“ ir dar kartą pažvelgti, kokia grupė buvo apdovanota „Metų proveržio“ statulėle. Čia figūravo „M.I.R. project“, kurių apdovanojimų lentoje kaba ir dar vienas tų pačių metų „A.LT“ titulas – „Tautos balsas“. Dvejonių dėl šio projekto tinkamumo „EuroRock“ seminarui neliko. Galutinis sprendimas buvo priimtas, kai Vilniaus miesto savivaldybė skyrė mikroautobusiuką kartu su vairuotoju Stanislovu, kurį jau iškilmingai galima krikštyti „Geriausiu roko grupių vairuotoju“.
Tad rugpjūčio 2 – 10 dienomis Vilniaus muzikantų bei juos lydinčių asmenų delegacija dalyvavo ilgametes tradicijas turinčiame „Euro Rock“ seminare. Kokias taisykles priėmė, kurias „aplenkė“, ką sukūrė ir kaip stebino susirinkusius muzikos profesionalus bei žiūrovus, į kokias kuriozines situacijas pateko kelyje ir ką, įkvėpti nuolatinių repeticijų savaites Vokietijoje, pagamino grįžę į Lietuvą – fotoreportaže. O prieš tai – faktai:
* Septynioliktą „Euro Rock“ delegaciją sudarė devyni žmonės: „Make it Real Project“ nariai – Domas Strupinskas aka Direktorius, Mantas Banišauskas aka Lynčas, Paulius Adomėnas aka Filas, Giedrius Tamulaitis aka Garo ir Jonas Grinevičius aka Meška, grupės operatorius Narvydas Naujalis, Všį „Muzikos Zona“ direktorius Dovydas Bluvšteinas, „Roko grupių monstrinis vairuotojas“ – Stanislovas aka Stasikas ir aš. Ekipažas – aštuoni nykštukai ir snieguolė (šypsena)
* Vilnių palikti rugpjūčio 1 d. teko du kartus. 8 val. ryto, kada pajudėjome link tikslo, ir 17 val. vakare. Grupės būgnininkas Meška išvyko į kelionę be asmens dokumento, porą kaitrių valandų leidome Lenkijos pasienio policijos džipo kompanijoje, kurie, per visas tarnybas tikrino mūsų Joną, paleisti be baudų ir draugiškai buvome tik atgal į Lietuvą pasiimti dokumentų. Taip ir padarėme. Su lenkais problemų nebeturėjome, bet, keliantis keltu iš Prancūzijos į Angliją, keleivių kontrolėje paaiškėjo, kad pasas, kurio vykome atgal į Vilnių buvo nebegaliojantis. Tik prancūzės kontrolierės buvo mielos, praleido būgininką su visa grupe, nežinau, kokiu būdu ten jie susimirksėjo.
* Parkhaus Duisburge iš keturių šalių dalyvių pasiekėme pirmieji po pusantros paros kelionės. Pirmą vakarą grupės iš Duisburgo (Vokietija) „Thalamus“, Permės (Rusija) „Play“, Portsmuto (Anglija) „The Saffrons“ ir Vilniaus „M.I.R. project“ sugrojo prisistatymo setus, po kurių greit įvertinę kitų muzikantų galimybes, visi skirstėsi į internacionalines muzikines grupes. Buvo paskirti keturi repeticijų kambariai kiekvienam iš naujų projektų, kurie per porą dienų repeticijų, grodami pirmą kartą vieni su kitais, turėjo sukurti po 2 – 3 kūrinius ir juos pristatyti vietiniuose muzikos klubuose, baruose. Taip visą savaitę.
* Grupės surengė 5 oficialius pasirodymus Duisburgo baruose bei klubuose („The Streinbruch“, „Kulturzentrale Hundermeister“, „Parkhaus“, „Olgas Rock Festival“ bei „The Wedgewood“ – Anglijoje). O M.I.R. project, sulaukę išskirtinio dėmesio iš seminaro organizatorių bei dėstytojų, buvo paprašyti pagroti jau antrą vakarą į Parkhaus susirinkusiems grabingiems svečiams (politikai, savivaldybės darbuotojai, muzikantai ir keletas bohemos atstovų), atėjusiems pasveikinti „Euro Rock“ vado Peter Bursch, kuriam tądien buvo įteiktas apdovanojimas už indėlį į muziką.
* Ne tik P. Bursch šventė savo šventę seminaro metu, mūsų vairuotojas Stasikas sulaukė savo gimtadienio rugpjūčio 7 d. Nors Stasikas nei anglų, nei vokiečių kalbomis nešnekantis žmogus, tai netrukdė jam susilaukti visų dalyvių simpatijų ir tapti jų mėgiamiausiu personažu viso seminaro metu. Už punktualumą ir atsakingumą vairuotojas buvo apdovanotas švilpuku (kuriuo vėliau žadindavo visus dalyvius rytais ir ragindavo bėgti sportuoti).
* Anglijoje, lietuvių muzikantams pirmiesiems atvykus į soundchecką, mus pasitiko garsistas, topinė, tik pagyvenusi Billy Idolo kopija ir šūktelėjo: „Lietuviai, aš žinau jūsų „Baba Yaga“. Tai dar vienas sykis, kada užsieniečiui teko aiškinti, kad mes ne rusai, o lietuviai, ir „Baba Yaga“ ne mūsų nacionalinė veikėja. Turim mes kitokių „pinokių“ kitose srityse.
* „Make It Real Project“ turo metu gavo ir rimtų pasiūlymų bendradarbiauti. Pats Peter Bursch, atvirai sakęs, jog tokios produktyvios kompanijos seniai nebuvo „Euro Rock“ seminaruose, pasiūlė vaikinams kartu padaryti kūrinį, kuriame jis įgrotų sitaros partiją. O žymus prodiuseris (dabar jau kuriantis muziką filmams) iš Berlyno ypatingai panoro padirbėti su keliais MIR įrašais, bei pačių Domu Strupinsku, kaip kūrėju. Laukiam rezultatų! P.S. Grupė gavo kvietimą groti roko muzikos festivalyje „Rock Line“ Permėje (Rusija) ateinančią vasarą.
* Grįžę M.I.R. project vaikinai dar kelias savaitės pagyveno ir padirbo turo tempu: praėjus porai dienų po grįžimo, sudalyvavo vasaros alternatyvios muzikos festivalyje „Satta outside 2009“, kur pasirodė net du kartus – festivalio pagrindinėje scenoje, prieš savo paauglystės dievukus Empti, bei kitą dieną kitokiame amplua – garsino trumpametražius filmus. Vilniuje sugrojo „Opus3 terasoje“ svečių teisėmis, tą pačią naktį įrašė du kūrinius „Update“ ir „Euro Rock“ seminaro absoliutų hitą, kurio reikalaudavo bisui visi klausytojai, tai „Blue Walls“, rugpjūčio 21 d. pagamino savo singlą „Eilutės“ (feat. Benas Šarka) ir sugrojo paskutinį savo koncertą klube „XI20“. Kol grupės „direktorius“ Domas imasi garso inžinierijos studijų Amsterdame, projekto veikla aprimsta, bet žinant jų pomėgį „muzikiam darboholizmui“, tikėtini akivaizdūs rezultatai visiems nariams net nesant Lietuvoje.
* P.S. Afišuodami savo pasiekiamumą ir atvirumą klausytojui, M.I.R. project savo bloge pakabino visus turimus savo studijinius bei vieną koncertinį įrašą parsisiuntimui. www.makeitreal.lt
Daugiau informacijos apie „Euro Rock“ – www.euro-rock.de ir www.zona.lt/eurorock/
Foto – Narvydas Naujalis
Komentarai