Nuslūgus 9,3 pagal Richtrerio skalę prilygintam nusivylimo drebėjimui, išvertusiam iš kojų net engadget komentarų sistemą, verta sustoti, apsidairyti ir reflektuoti kas čia su tuo iPad yra, kad krūvos žmonių eina iš proto. Nevarginsiu ilgom bereikšmėm pastraipom apie technines įrenginio savybes (kurios yra čia). Tiesiog griebiam iPad už rėmo, papurtom ir švelniai ištardom.
Ką iPad pavidale parduoda Apple? Dabar prisisekit diržus, nes perskaityta gali išnešti per langą. Ne, Apple parduoda ne funkcijas ar jų gausą, net ne patį įrenginį, pirmiausia parduoda potyrį. Ir kai parduodi potyrį, tu žinai, kad parduodi ne specifikacijų rinkinį geekam, o konkrečius įrankius žmonėms, kuriems žodžiai ARM architektūra asocijuojasi su rankų darbu, o ne su abreviacija CPU architektūrai apibrėžti. iPad artėja prie uždaro įrenginio koncepcijos, visai kaip žaidimų konsolė, kuriai reikia tik išsirinkti ką tu nori daryti programos pavidale ir tai bus padaryta sėkmingai. Niekas nesidomi koks CPU yra Kindle, Sony eReader ar bet kuriam kitam konkurente, nes tai neatrodo svarbu, nes tai nėra svarbu tol, kol įrenginys atlieka savo funkciją.
Steve Jobs iPad pristatymas suspaustas į 10 minučių
Reiktų įsikalti į galvą, kad iPad nėra kompiuteris ta tradicine prasme, kuria yra tavo lapikas ar baubianti dėžė po stalu. Apple užsimojo dar kartą išrasti dviratį, kaip tai padarė su iPod ir iPhone. Tai protingas įrenginys, skirtas atlikti vieną dalyką (arba du) gerai ir pritaikytas valdyti pirštais liečiant ekraną. Bet ne šiaip įmesti lietimui jautrų ekraną, o kartu ir pilnai pritaikyti operacinę sistemą valdyti lietimu. Viso pasaulio geekai susirinkę CeBIT prieš gerą dešimtmetį klejojo apie tokio įrenginio galimybes ir štai, dabar jis čia. Apple įsikandusi dantim laikosi principo „less is more“ ir tą less iki beprotybės tobulina, kol suryja savo konkurentus ir atsikanda more rinkos dalį.
Johnathan Eve perkėlė dabartinę Apple dizaino kalbą ir iPad atveju. Iki negalimumo išplonintas vientiso aliuminio kūnelis, su minimaliu kiekiu jungčių, absoliučiai švariom linijom, kurios estetiką šiek tiek kilsteli virš funkcijos. Apsėstasis Apple dizaino guru su komanda išskobė dar vieną minimalų, akį glostantį, pirštų antspaudus traukiantį prietaisėlį, kuris vėl nuneš Red Dot apdovanojimus. Paplojus katučių išoriniam dizainui, dar didesnių reiktų už opracinės sistemos pritaikymą pilnai naudotis lietimu. Lygiai taip, kaip iPhone, tik su dar didesniu ekranu ir su visom iš to išplaukiančiom didesnėm galimybėm. Būtent pritaikymas pilnai išnaudoti lietimo teikiamas galimybes daro iPad vienu iš stipresnių konkurentų užgimstančioj ultra lengvų planšetų rinkoj.
http://www.youtube.com/watch?v=SwjJ4Y566vI
Johnathan Eve kartu su draugais gėrisi savo kūryba
Ką Apple nori pasiekti šiuo įrenginiu? Apple nori, kad tai taptų dar viena pinigų melžimo karvė, šiuo atveju išnaudojant elektorininių knygų primilžį kaip svarbiausią. Išlendant iš metaforų maišo – elektroninių knygų skaityklė su kitom multimedia ypatybėm. Be to, tai platforma programeriam išnaudoti platformą taip, kaip tik jiem šaus į galvą, kas tapo pamatu iPhone/iPod Touch sėkmei.
Kas mum iš to Lietuvoj? Mum iš to tai nelabai šilta. Lietuvoj neveikia iTunes krautuvė, tad stabiliai nebus ir iBooks virtualaus knygynėlio. O be šitų priedų, įrenginys praranda krūvą žavesio. Turėti galimybę legaliai ir paprastai įsigyti turinį yra visa iGaminių sėkmės mantra. Amazon.com Kindle išstūmė į pasaulį tik tam, kad galėtų pardavinėt virtualias knygas jam. Ir kaip jie dabar graužiasi nagus, kai praktiškai visi leidėjai perbėgo į Apple pusę. Abonentų žemėj, tuo tarpu, užantlantės leidėjų kovų cunamis nepasiekia. Elektroninėse džiunglėse pūsim skolintas kopijas, arba humaniškų paskatų vedini laužysim įstatymą ir mokėsim pinigus Apple per US krautuvę. Tokios tokelės, ta ES laisva rinka, kažkaip nesugeba įveikti Apple sukeliamo realybės iškreipimo lauko. Nors turėtų.
Kuo Apple planšetė yra blogai? Tuo, kad nuvylė krūvas geek’ų savo specifikacijų asketiškumu. Steve Jobs užmynė ant pliko nervo garsiai pareikšdamas, kad iPad geresnis už netbook’us. Gryno naudojimosi malonumo atžvilgiu – taip, funkcijų gausa – ne. Jei reikalavimas įdiegti Windows atrodo absurdiškas, tai priekaištai dėl internetinės kameros, SD kortelės skaitytuvo, USB (ne per priedus), galimybės naršyti po bylas pačiam įrenginyje nebuvimo yra suprantamos. Be to, reikia atsiminti, kad Apple su pirmos kartos įrenginiais žaidžia apmokamų testuojų žaidimą, kur skirtingai nuo įprasto žaidimo taisyklių, testuojantysis už tą neuronų naikinimo balių dar ir susimoka. Ir paprastai daugiau, nei kantresnis kolega. Sklando gandas, bet tai tik gandas, kad iPad nepateisinus pardavimo lūkesčių, kainos gali dribti. Sekite reklamą.
Pabaigai. Taip, aš naudojuosi Apple kompiuteriais, taip aš suprantu tuos, kurie naudojausi bet kuo kitu, ne, aš nesuprantu tų, kurie negavę vienaragio pradeda blaškytis ir mataruoti kojomis ant grindų dėl to, kad jų svajonių telepatiškai negali perskaityti el Jobso. Belieka pastebėti kitką, jei sutiksite naudotis iPad, kartu sutiksite įsilieti į uždarą ir pakankamai sterilią Apple ekosistemą, kur reiks atsisakyti dalies laisvių. Puiku, jei poreikiai sutampa su tuo, ko nori Apple. Kitu atveju yra Android ar Chrome OS pagrindu kuriamos alternatyvos. O jų bus. Krūvos. Jei tikėti šiųmete CES paroda – 2010-ųjų netbook’as bus planšetė.
Komentarai