Kovo 22 d. 17 val. sostinės galerijoje „Meno niša“ (J. Basanavičiaus g. 1/13) buvo atidaryta brolių dvynių Algirdo ir Remigijaus Gataveckų paroda „Situacija“.
Anot A. Gatavecko, jų sukurta ir viešinama „Situacija“ yra plačiai diskutuojama visame pasaulyje, tačiau prasmingos užuojautos galima sulaukti tiktai iš tokio paties nuskriaustojo. Vaikams, kurie auga globos namuose yra didelė gėda viešinti šias temas visuomenei dėl žmonių pašaipų ir nuolatinio žeminimo ar nepasitikėjimo – jiems užklijuojamos vagių, banditų „etiketės“. Ar žmogus yra kaltas, kad jis yra našlaitis ar alkoholiko sūnus? Apie našlaičių patirtis publikai turėtų kalbėti tokie patys, tačiau autoritetingi žmonės, į kuriuos žiūrima teigiamai. Tokiu būdu kuriama diskusija su pašaliniais žmonėmis. Jo ir brolio kūrinys “Situacija” skirtas plačiai bendruomenei: tokio paties likimo žmonėms bei praeiviams. Savo pavyzdžiu jie yra „diskusijos laidininkai“.
Ši tema yra svarbi dvyniams, nes jie užaugo Valstybiniuose vaikų globos namuose. Dėl to vienas iš parodos svečių buvo jų auklėtojas, kuriam pasisakant jautėsi kaip yra didžiuojamasi dvynių pasiekimais.
Taip pat keletą žodžių tarė ir A. ir R. Gataveckų magistrinio darbo kuratorius, tačiau nedaugžodžiavo – vis dėl to, jis dar nėra baigtas.
Kalbant apie galutinę darbo viziją ir darbo procesą A. Gataveckas negailėjo žodžių: „Situacijos“ instaliacijos sukūrimui labai svarbus yra broliškas kraujo ryšys, tarpusavio vieningumas, gražus artimas bendravimas ir bendri išgyvenimai. Sukurtoje, bet kol kas neįgyvendintoje instaliacijoje galutinis rezultatas nėra svarbiausias, svarbus jo procesas. Proceso metu sukurti piešiniai rodo mūsų bendravimą su tėvu, kuris paliko mus Valstybiniuose vaikų globos namuose. Aš ir brolis piešėme vienas kitą iš natūros, tėvas buvo piešiamas iš nuotraukos. Mums svarbiausia natūralumas, tai yra gyvas kūnas, kurį pažįsti, kuriuo gali pasitikėti – „nesuvaidintas“. Vienas kito piešimas buvo malonus laiko praleidimas. Bendravimas ir vieningumas mus su broliu sieja visą gyvenimą, stengiausi, kad tos puikios akimirkos trupinėlis liktų piešinyje, tačiau veido mimika ir kūno stovėsena apie tai nekalba – jos išreiškia egzistencijos apmąstymą“.
Vėliau natūralaus dydžio darbai atspausdinti ant popieriaus bus eksponuojami lyg graffiti Alytaus autobusų stoties rajone, kuriame broliams teko gyventi savarankiškai dėl tėvų aplaidumo. Ant šio rajono pastatų kampų bus pavaizduotos akademistine maniera nupieštos jų ir tėvo figūros, kurias bus komponuojamos netradiciškai – ant skirtingų plokštumų, sueinančių į vieną kampą. „Mūsų ir tėvo figūras skirs briauna (riba). Tai ir savotiškas grėsmės, netikrumo, baimės ženklas – niekada nežinai, kas slypi už kampo. Figūros lyg ir kartu (arti), bet tuo pačiu metu ir labai toli, „nemato“ viena kitos, tiksliau, žvelgia į skirtingas puses, jos tuo pat metu ir kartu, ir atskirai“, – savo poziciją paaiškino vienas iš dvynių.
Parodos pristatymas išsiskyrė neformaliu brolių pristatymu, bet ir sklindančia šiluma ne tik iš jų, bet ir iš atidarymo svečių. Nereikia net sakyti, kad jie galėtų būti pavyzdys kiekvienam, reikėtų tik pripažinti, kad retai, kada žmonės iš gyvenimo ne tik nori, bet ir pasiima šitiek daug. Juk jie neapsiriboja vien kūryba – platų dvynių akiratį apima ir futbolas, ir breiko šokimas grupėje „BANZAI“. Baigdamas savo kalbą R. Gataveckas tarstelėjo: „Kažkas vis dėl to įvyko“. Ir tai tikrai buvo galima pajusti.
Ekspoziciją bus galima apžiūrėti iki balandžio 12 dienos.
Komentarai