Kai kas vadina jį lietuviškuoju Aphex Twin ar Squarepusher, kiti lipdo breakcore etiketę, treti – drum’n’bass, o autoritetingas Berlyno leiblas “Ad Noiseam”, pristatydamas MONAD vinilą “They Don’t Give A Fuck About You”, siūlo klasifikuoti jį kaip “breakcore / mash-up / drum’n’bass / 8 bit”. Kalbamės su Aleksu aka MONAD.
Apie ką yra MONAD?
MONAD – „pasidaryk pats“ kultūros dalis, kažkas panašaus i vieno žmogaus grupę, jungiančią gyvus instrumentus (dažniausiai bosinė gitara) ir elektroninę muziką idm / breakcore / dnb / speedcore / experimental. Kartais tai – projektas su būgnais, saksofonu, elektroniniais efektais ir kitais papildomais nariais.
Viena priežasčių, kodėl MONAD egzistuoja yra ta, kad atsibodo „lipdyti“ savo grupę ar ieškoti žmonių, su kuriais galėčiau groti. Taigi, pradėjau kurti elektroninę muziką, tikėdamasis, kad būsiu mažiau priklausomas ir galėsiu dažniau koncertuoti.
Tavęs nepažįstatiems žmonėms – iš kur atsiradai?
Ateivių eksperimento produktas – esu kiborgas.
Iš tikrųjų gimiau Rusijoje, o vėliau 6 metus studijavau Kaune.
Pasirink norimą atsakymą – nežinau, kuris geresnis.
Daugelyje gnostikų sistemų, Aukščiausioji būtybė vadinama Monad, Vienis, Absoliutas – ar tai turėjai omenyje pasirinkidamas savo sceninį vardą?
Ne visai… Greičiau tai: (chemija) atomas, jonas, arba vienvalentis radikalas, kitos reikšmės: bet koks paprastas, vienaląstis organizmas ( monadic, monadical, monadal). Tačiau „pagūglinęs“ radau ir kitokių įdomių reikšmių.
Taip pat, žodžių žaismas su nomad, nes aš neturiu gimtinės ir keliauju po šalis kaip čigonas.
Be to, muzikoje monad reiškia vieną natą – kaip solo projektas.
Kodėl pasirinkai apsistoti Lietuvoje?
Studijavau mediciną Kaune ir atlikau čia praktiką. Galėčiau būti puikus gore grind (stilius, kur daug riaumojama apie pjaustymus ir vidinius organus) grupės narys. (beje, Aleksas iš tikrųjų dar groja su black metal grupe Oboltred bei “tarp bajerio ir mirties” laviruojančiais Anarres – aut. past.)
Kai kurie apžvalgininkai tavo kūrybą apibūdina kaip turinčią lietuvišką skambesį. Ką apie tai manai?
Jei kažką sukūriau Lietuvoje, tai – lietuviška. Greičiausiai valgiau bulvių ir gėriau „Švyturio Balto“ ją kurdamas. Jie paprasčiausiai žino, kad šiuo metu esu Lietuvoje. Nesureikšminu tokių dalykų, bet kartais tai pralinksmina. Gal būtų kiečiau būti iš Mongolijos ar Fidžio. Man rodos, yra black metalistas iš Fidžio, tikrai nuostabu.
Neabejotinai, tuomet tavo muzika skambėtų egzotiškiau…
…spėju, kad Lietuva daugeliui žmonių vis dar skamba pakankamai egzotiškai.
Kaip čia viskas atrodė, kai pirmą kartą atvykai?
Hmm… panašiai kaip Kaliningrade, tik mažesni mąstai (Kaune). Vilnius, žinoma, geriau išsaugotas. Kaliningradas gal labiau kaip didelė Klaipėda, nes tai buvo prūsų žemės. Taip pat Lietuvoje daug lygumų ir miškų. Ir pilkų sovietinių getų. Buvo truputį liūdna, kad čia nėra kalnų, nes norėjau pasivažinėti su snieglente.
Man labai patinka lietuviškas alus, bulvės, miškai ir grybavimas. Pastebėjau, kad miškai yra gerokai švaresni nei Rusijoje.
O kaip žmonės?
Mano sutikti žmonės iš „pasidaryk pats“, hardcore/punk scenos buvo labai mieli, pasijaučiau taip pat, kaip ir kitose vietose. Galbūt jie buvo atviresni, nes „pasidaryk pats“ scena tuo metu buvo didesnė nei dabar.
Tuo tarpu žmonės gatvėse atrodė liūdni ir pikti, ypatingai viešajame transporte, kur buvo ypatingai tylu. Tai kontrastuoja su lietuvišku kaimu, kur žmonės bendrauja, juokiasi ir neslepia emocijų.
Nesupratau, kodėl žmonės tokie depresyvūs, nes daugelyje Rusijos vietų ekonominė situacija žymiai blogesnė, tačiau žmonės vistiek rodo gyvybės ženklus. Pietuose žmonės dažniausiai aktyvesni, kategoriškesni, veiklesni, jie garsiai kalba, o čia visi uždaresni, šaltesni ir apatiški.
Taip pat pastebėjau, kad žmonės iš tiesų nesilinksmina, kol neišgeria kažkiek alkoholio. Tai yra tipiškas Šiaurės Europos simptomas. Manau, klimatas turi daug bendro su mentalitetu.
Kodėl nusprendei, kad esi ir muzikantas?
Visada domėjausi muzika. Būdamas mažas truputį grojau pianinu, būdamas 13-os lankiau gitaros pamokas, po kelių metų gavau pirmąją bosinės gitaros pamoką ir nuo tada groju bosu. Prieš du metus pradėjau groti kontrabosu.
Kažkada gavau būgnus, kad geriau pajusčiau ritmą, grojaus keliose pankroko grupėse, taigi, pats išmokau kažkiek groti būgnais.
Niekada formaliai nesimokiau jokioje muzikos įstaigoje.
O norėtum pasimokyt?
Norėčiau turėti bent minimalų muzikinį išsilavinimą. Kažką žinau, tačiau būtų gerai „pasinerti“ giliau į muzikos teoriją.
Kas tau svarbiausia muzikoje?
Hmm… sunkus klausimas. Man svarbiausia girdėti idėją, judesį, sujungti su emocijomis, esančiomis muzikoje. Nesvarbu, ar tai pyktis, ar meilė ar kita emocija, jausmas, atmofera.
Mėgstu muziką, kurios įdomu klausytis, tačiau taip pat mėgstu pajusti 20-ies „subvūferių“ pulsaciją kokiame nors teknivalyje.
Viskas savas laikas: klausymui, narkotikams, tiesiog momento garso takeliui.
O tavo paties muzika daugiau skirta pramogai ar apmąstymams?
Abiems. Turiu skirtingų kūrinių. Pvz., netrukus „Braincore“ e-leiblas išleis naują EP, kuris bus daugiau eksperimentinis.
Galvoti šokant?
“Fuck dancing, I wanna have en epileptic seizure”
Nors vis dėlto turiu keletą šokamų gabalų, tokių labiau į hardcore/speedcore „uds uds“ pusę. Visa tai polka :) Kiti gabalai labiau noise ir garso skulptūros – dažniausiai juos groju pasirodymo pabaigoje.
Praleidau MONAD pasirodymą „Sūpynėse“, tačiau keletas žmonių, tarp jų ir garso operatorius, jį gyrė, kaip tau pačiam patiko festivalis?
Festivalis gerai organizuotas, kokybiška aparatūra ir ją prižiūrintys žmonės, tačiau pasirodė, kad publikai daugiau rūpėjo pasitūsinti, o ne pati muzika. Man patiko. Visieks kitiems, tikiuosi, taip pat. Dabar labai laukiu savo pasirodymo „Tundroje“.
Tačiau vienas mano mėgstamiausių koncų buvo Kaune, kai netyčia atsitrenkiau į lubas, truputį kraujavau, žmonės rėkė, kad baigčiau groti ir net grasino.
Esi daugiau underground veikėjas?
Domiuosi viskuo, gročiau bet kur ir bet kada, tik pristatykit mane ten, duokit valgyt ir kur pamiegot. Norėčiau pagroti ir mainstream renginiuose, vien tam, kad pamatyčiau, kaip žmonės reaguoja į griežtus garsus.
Grotum ir partijos „Tvarka ir teisingumas“ finansuojamame renginyje?
Žinoma, tačiau nemanau, kad kas nors mane ten kvies.
Internete:
www.monadtunes.com
www.myspace.com/m0nad
www.soundcloud.com/monad (čia dažniausiai patenka naujausi gabalai)
Komentarai