“Be stogo”, bet pritvinkę meno

Žaliakalnis – ypatingas Kaunui. Kaip ir Monmartras Paryžiui. Ne tik dėl to, kad iškilęs ant nuostabios kalvos virš miesto, bet ir dėl to, kad nuo seno čia gyvena nemažai miesto menininkų. Deja, šiandien Žaliakalnis to nejunta. Jis tapo pernelyg ramus, pernelyg apatiškas, pernelyg… nejoks. Užsibrėžę ištaisyti šią neteisybę, jauniausi Kauno menininkai imasi įpūsti Žaliakalniui kultūrinės gyvybės. Ant paties vasaros slenksčio nuostabiausioje Žaliakalnio erdvėje – ant Kauko laiptų – oš festivalis BE STOGO.

Kauniečiai pamena – pirmasis jaunimo menų festivalis BE STOGO pernai dūzgė senamiestyje, nustebinęs jaunuomenės gausa ir aktyvumu. Festivalį, beje, organizuoja grupė visai jaunų menininkų: Jurgis Valiukevičius, Beata Preisaitė (J.Naujalio muzikos gimnazija), Adelė Pukelytė (Kauno dailės gimnazija) ir Martynas Martinkevičius (būsimasis studentas). Ir nors jaunimui padeda Roderick F.Tuck labdaros ir paramos fondas bei Konrado fondas ir vienas kitas meno mecenatas, festivalį BE STOGO drąsiai galima laikyti unikaliu projektu “jaunimas – jaunimui”.

Iš ambicijų nestokojančių rytdienos scenos liūtų galima išgirsti ir užuominų, jog neužilgo “čepinskių” kartai teks pasislinkti… „Mums pabodo uždaros mokyklų klasės ir koncertinės salės, todėl nusprendėme menus išvilioti į atvirą erdvę. Kaunas yra didelis, įdomus ir gražus. Norime, kad jo kultūrinė erdvė išsiplėstų, apimdama savitas, bet nepelnytai apleistas miesto vietas, kaip Kauko laiptai“,- sako jaunasis festivalio direktorius Jurgis Valiukevičius.

„Siekiame, kad menas atsiskleistų naujai, įgautų socialinės potekstės, o apleista miesto vieta taptų vieša kūrybos erdve. Todėl į renginius kviečiame visus miesto gyventojus, bet aišku, jaunus labiausiai“,- teigia Adelė Pukelytė, kuruojanti dailės kūrybines dirbtuves ir parodą „Miestas = kultūra?!“.

Kauko laiptai – seniausi ir bene gražiausi laiptai Lietuvoje, 1936-aisiais sujungę Žaliakalnį su Kauno centru. Tai – garsių tarpukario architektų Felikso Vizbaro ir Stasio Kudoko projektas. Nors senieji baseinai su kaskadomis neišliko, laiptų alėjos viršuje vis dar yra stačiakampio formos baseinas su fontanu, kurį puošia romantiška Broniaus Zalenso skulptūra “Poilsis”. Deja, baseinas jau daugelį metų nykiai sausas, o nuostabią Kauko laiptų alėją siaubia nemandagūs žmonės ir šunys.

“Esame tikri, kad jaunatviška BESTogių kultūrinė intervencija atgaivins šią nuostabią Žaliakalnio vietą ir padės kauniečiams iš naujo atrasti Kauko laiptų alėją”,- sako Beata Preisaitė. Anot festivalio organizatorės, dvi dienas Kauko laiptų amfiteatrą valdys kūrybinis jaunimas: dienomis veiks kūrybinės dailės, komiksų ir architektūros dirbtuvės, vyks spektakliai, performansai. Vakare skambės klasikinės ir džiazo muzikos koncertai, bus eksponuojami dailės darbai.

Gegužės 31-ąją, penktadienį nuo vidurdienio Sausąjame baseine atsivers maža kavinukė, prasidės Kauko amfiteatro erdvės įkultūrinimo darbai ir įvairiausios kūrybinės dirbtuvės.

Pavyzdžiui, teatro kūrybinėse dirbtuvėse jaunimas kurs trumpą spektakliuką, kurį Žaliakalnis pamatys šeštadienį.

Vakarop, kamerinės muzikos koncerte išgirsime elegantiškąjį styginių kvartetą “Mettis” (LMTA), o temstant Kauko laiptus užlies nuostabus džiazas. Jaunosios kartos saksofonininko ir klarnetininko Leonardo Pilkausko kvartetas „Leonard Grey Group“ maitins Žaliakalnį nenučiupinėtomis, originaliomis kompozicijomis.

Birželio 1-ąją, šeštadienį, nuo pat ryto BE STOGO erdvėje šurmuliuos jaunimo „Niekniekių turgelis“, kur bus galima rasti savitų rankdarbių, papuošalų, niekučių. Ant Kauko laiptų pinsis jauna poezija ir nuoširdžios muzikinės išpažintys.

Dailės gimnazijos moksleiviai su mažaisiais kauniečiais gražins Kauko laiptų baseiną, bus tapomas didelis  bendras paveikslas, kuriamos vilnos instaliacijos Kauko alėjoje ir t.t. Vėliau moksleiviai ir studentai turės puikią galimybę padirbėti komiksų dirbtuvėse ir pamatyti jau minėtą Kauko „teatrininkų“ performansą.

Vakarop jaunimo teatro grupė „Teatronas“ Sausąjame baseine prasuks spektakliuką „Ofisinis gyvenimas“, o didžiojoje scenoje pompastiškai debiutuos festivalinis jaunimo kamerinis orkestras VILIJAMPOLĖ, specialiai suburtas iš Lietuvoje ir užsienyje studijuojančių muzikantų. Valdoma jauno ir ambicingo dirigento Ričardo Šumilos, VILIJAMPOLĖ dalinsis su Žaliakalniu romantinės klasikos perlais.

Uždarys festivalį BE STOGO svečiai iš užjūrio „Amsterdam – Budapest Underground“. Grupė jau pelniusi pripažinimą Europoje ir JAV, Kauko amfiteatre koncertuos su Lietuvos saksofono nenuorama Kęstučiu Vaiginiu.

Festivalis BE STOGO išsiskirs dar vienu savitu projektu – klasikinės bei džiazo muzikos kursais „jauni – jauniems“. Savo žiniomis ir patirtimi su Kauno jaunuomene dalinsis jauna Niujorke dirbanti smuikininkė Barbora Valiukevičiūtė bei Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro klarnetininkas Vytautas Giedraitis. Tuo tarpu į festivalį atvykęs džiazo būgninkas Philippe Lemm, gitaristas Marton Fenyvesi bei bosistas Tomas Merlo dalinsis patirtimi su jaunaisias Lietuvos „džiazmenais“.

Beje, festivalyje dalyvaus muzikantai, architektai, dailininkai, aktoriai – ženkliai jaunesni nei 30-ties menininkai iš Lietuvos ir užsienio. O kūrybinėse dirbtuvėse festivalis lauks paties įvairiausio amžiaus moksleivių ir studentų. Visi festivalio BE STOGO renginiai nemokami – tai jaunųjų menininkų dovana Kaunui.

www.bestogo.lt

www.facebook.com/FestivalisBeStogo?fref=ts