Turbūt ne kartą pagavai save viename ar kitame koncerte klausant ne muzikos, o aplink šurmuliuojančių žmonių, kuriems svarbu daug kas, tik ne tai, kas vyksta scenoje? O kur dar prastas garsas tam nepritaikytoje aplinkoje, per kitų galvas beveik nematomi muzikantai, atskirtis tarp publikos ir atlikėjų. Žodžiu, nueini į koncertą ir jo beveik nepamatai/neišgirsti. Nieko nuostabaus, jog aplink atsiranda vis daugiau iniciatyvų, gaivinančių tiesioginį ir betarpišką atlikėjo ir klausytojo santykį, kamerinę renginio atmosferą. Kurioje atlikėjas labiau panašus į nuoširdų, mėgstantį muzikuoti kaimyną, o ne į beasmenę nuretušuotą nepasiekiamą dievybę. Ir, panašu, tai – jau pasaulinė tendencija, o geriausia renginių vieta tampa… tavo svetainė. Veteranai galbūt sakys, kad nieko čia naujo – Sovietų Sąjungoje jau ‘8-ojo dešimtmečio pabaigoje virtuvėse ir svetainėse nuolat vykdavo taip vadinami kvartirnykai (rusiškai “kvartira” – butas) – privatūs akustiniai koncertai. Tiesa, jie vyko labiau dėl opozicinio nelegalumo nei dėl fainumo.
Tokių pavyzdžių randasi vis daugiau, nuo kišeninių “Le Soirée de poche” iki “Sofar” koncertų ciklo, prasidėjusio 2009-aisiais Londone. Po pirmojo susiėjimo pasklido gandai ir šiandien “Sofar” – viena didžiausių gyvos muzikos bendruomenių, organizuojančių slaptus intymius koncertus įvairiose vietose visame pasaulyje. Kaip jie patys sako: “Bringing the magic back to live music”.
Kodėl prakalbome būtent apie “Sofar”? Pasirodo, šie koncertai vyksta ir Vilniuje! Net besidomėdami vietinės scenos judesiais, to nežinojome. O čia jau spėjo pasirodyt ir Alina Orlova, ir Deeper Upper, ir Kite Art, ir Markas Palubenka, ir kiti atlikėjai. Kaip “Sofar” atsirado Vilniuje, kokia jų filosofija, kaip patekti į šiuos koncertus ir kiti dalykai – pokalbyje su projekto kuratorėmis Ieva Čepaite ir Egle Duleckyte.
Kada, kaip ir kodėl “Sofar” bendruomenėje atsirado Vilnius? Rygos, kaip suprantu, iki šiol nėra…
Ieva: Idėja pradėti „Sofar Sounds Vilnius“ kilo dar vėlyvą 2013-ųjų rudenį, o pirmąjį koncertą surengėme 2014-ųjų kovą.
Eglė: Pradžia įvyko, kai pirmą kartą apsilankiau „Sofar Sounds“ renginyje mažame šiaurės Londono lofte. Pasibaigus įkvepiančiam ir neįprastam koncertui, pamaniau, kad toks projektas puikiai tiktų Lietuvai, kurioje tiek daug geros muzikos ir dar daugiau tos muzikos mylėtojų. Kadangi renginyje buvo ir pats projekto iniciatorius Rafe Offer, buvo galimybė su juo susipažinti ir pasiteirauti, ar „Sofar Sounds“ jau turi komandą Lietuvoje. Jis atsakė, kad šiuo metu ne, bet nuo šiol turės – ir šypsodamasis linktelėjo į mane :) Supažindinau su šia idėja kelis žmones Lietuvoje, kurie, maniau, norėtų ir galėtų prisidėti, ir, jiems sutikus, kibome į darbus. Beje, nuo pat pradžių mums labai padėjo portalo manoMuzika.lt komanda, su kuria sėkmingai bendradarbiaujame iki šiol.
Ieva: Kai pradėjome, iš Baltijos šalių savo „Sofar Sounds“ turėjo tik Talinas, pernai vasarą prisijungė ir Ryga.
Ką reikėjo padaryti norint naudotis “Sofar” pavadinimu? Ar idėjos autoriai nors kiek prižiūri jūsų veiklą?
Eglė: Norint naudotis „Sofar Sounds“ pavadinimu nereikėjo padaryti labai daug. Svarbiausia buvo turėti užtektinai užsispyrimo vykdyti šią veiklą reguliariai bei plėsti projekto veiklą savo šalyje. Žinoma, projekto idėja yra apibrėžta ir egzistuoja gana daug taisyklių, kaip „Sofar“ koncertai turi vykti. Svarbiausios jų – nedidelė ir slapta koncerto vieta, kuri svečiams atskleidžiama tik koncerto išvakarėse, svečių registracija internetu, iki paskutinės akimirkos neišduodamas atlikėjų sąrašas.
Idėjos autoriai suteikia gana daug laisvės ir per daug nesikiša į miestų veiklą, nebent komandos pačios prašo pagalbos. Kiekvieną mėnesį gauname naujienlaiškius, kuriuose surašytos mums aktualios naujienos ir pokyčiai, tačiau projekto iniciatoriai suteikia labai daug galimybių „Sofar“ miestams darbuotis taip, kaip jiems atrodo geriausiai. Tiesą sakant, jie yra atviri pasiūlymams ir naujovėms.
http://youtu.be/k10UvDre6mE?list=PL4_SsHNp9R6e9u1TROUZzXgjk1umCcj1G
Kodėl nusprendėt jungtis prie “Sofar”, o ne pradėti savo koncertų ciklą, kaip tai daro, tarkim, panašaus tipo ir net pavadinimo “Geltonos sofos klubas”?
Ieva: Tiesą sakant, iki „Sofar Sounds Vilnius“ pradžios neturėjome jokių minčių apie naujus projektus ar koncertų serijas – mokėmės, dirbome ir visi buvome užsiėmę savais reikalais. Tačiau, kai Eglė pasiūlė surengti šį projektą, nekilo jokių abejonių ar minčių kurti kažką kito – iš karto sužavėjo ši unikali idėja, galimybė būti didelės pasaulinės muzikinės bendruomenės dalimi ir dalintis savo taip mėgstamais Lietuvos atlikėjais su muzikos mylėtojais iš įvairiausių pasaulio kampelių.
“Sofar” projekto aprašyme teigiama, kad jis pradėtas nusivylus tradiciniais gyvos muzikos koncertais. Kas juose ne taip?
Eglė: Neoficialia „Sofar Sounds“ pradžia laikoma diena, kai dar tik būsimi projekto įkūrėjai apsilankė grupės Friendly Fires koncerte Londone. Pasak jų, koncerte dauguma žmonių buvo neblaivūs, garsiai šnekėjo vieni su kitais, apsidairius aplink galėjai pamatyti mobiliųjų telefonų tamsoje apšviestus veidus – jie buvo įnikę į žinutes ir socialinius tinklus, o ne grupės pasirodymą. Negalėdami girdėti muzikos per šurmulį, jie nusprendė palikti koncerto salę. Po šios nesmagios patirties ir gimė idėja rengti jaukius namų koncertus, kur muzikos mylėtojai galėtų klausytis muzikos be trikdžių.
Ieva: Tikiu, daugelis buvome atsidūrę panašiose situacijose, kai atėję paklausyti gyvo mėgstamos grupės ar atlikėjo koncerto, per triukšmą sunkiai galėjome išgirsti muziką. Mes pačios gana dažnai apsilankome įvairiuose koncertuose, tačiau neretai tenka trauktis nuo muziką besistengiančių perrėkti žmonių ir ieškoti vietos arčiau scenos. „Sofar Sounds“ renginiuose taip nebūna – čia ateina žmonės vertinantys muziką ir gerbiantys atlikėjus.
Panaši, nepaprastai išpopuliarėjusi serija elektroninės muzikos scenoje – “Boiler Room”. Ar jūsų koncepte atsiras vietos tokiems lietuvių kūrėjams kaip Brokenchord, Deep Shoq, Fume, 96wrld ir kitiems?
Eglė: Žinoma! Tiesą sakant, trečiajame „Sofar Sounds Vilnius“ renginyje būtent ir pasirodė Fume, kurio muzikos daugelis žmonių anksčiau nebuvo girdėję – dauguma klausytojų buvo maloniai nustebinti. Stengiamės įtraukti kuo skirtingesnės muzikos atstovus į savo repertuarą, tačiau, deja, kartais to nepavyksta padaryti – vienas dalykas, ką „Sofar Sounds“ gana stipriai prižiūri, yra pasirinktos grupės.
Pagal kokius kriterijus atsirenkate atlikėjus? Dėmesys išskirtinai jauniems ir pradedantiems ar nebūtinai?
Ieva: Labai noriai bendradarbiaujame su puikiomis jaunomis ar mažiau žinomomis grupėmis, tačiau mielai į koncertus kviečiame ir daugeliui jau pažįstamus atlikėjus. Kadangi renginyje paprastai pasirodo po 3 grupes/atlikėjus, turime galimybę pasikviesti ir vienus, ir kitus. Dėl to į koncertus atėję žmonės dažnai atranda kažką naujo, tačiau taip pat išgirsta ir jau pažįstamus skambesius.
Aktyviai domimės lietuviškos alternatyviosios muzikos scena ir sekame naujienas. Kai tik aptinkame, mūsų manymu, vertą atlikėją ar grupę – iš karto įtraukiame į sąrašus. Tiesa, kaip ir minėjome, ne vien nuo mūsų priklauso, kas pasirodys „Sofar Sounds Vilnius“ renginiuose – visi atlikėjai turi būti perklausyti „Sofar Sounds“ projekto muzikos vertintojų, kurie nusprendžia, ar ta muzika sutampa su renginio konceptu. Mums yra tekę nesutikti su vertintojų nuomone, kai mūsų mėgstama grupė ar atlikėjas gavo neigiamą atsakymą, tačiau šių taisyklių turime laikytis.
http://youtu.be/gDbVr1cOeYo?list=PL4_SsHNp9R6e9u1TROUZzXgjk1umCcj1G
Kaip į jūsų renginius patekti paprastiems mirtingiesiems?
Eglė: Norėdami gauti informaciją apie būsimus renginius, pirmiausia turite užsiregistruoti naujienlaiškiams www.sofarsounds.com svetainėje spustelėję „Sign up for monthly gig dates“. Užsiregistravus, kiekvieną mėnesį sulauksite elektroninio laiško su sąrašu miestų, kurie tą mėnesį rengia slaptus koncertus. Radę Vilnių, spustelėkite ant datos ir užpildykite dalyvio formą. Mes su jumis susisieksime, patvirtinsime jūsų registraciją, o tikslią renginio vietą ir laiką sužinosite koncerto išvakarėse. Tiesa, norinčių dalyvauti renginyje visada yra daugiau negu vietos, todėl nenusiminkite, jeigu ir nepavyks patekti į slaptą koncertą – visada turite galimybę patekti į kitą!
Ar “Sofar Vilnius” koncertai visada vyks toje pačioje vietoje ar ji keičiasi priklausomai nuo atlikėjo?
Ieva: Kiekvienas renginys vyksta vis kitoje vietoje. Nors pradinė projekto idėja – koncertai namų svetainėse, tačiau dėl didelio norinčiųjų dalyvauti skaičiaus renginiai vyksta įvairiausio tipo erdvėse, todėl dabar svarbiausia – jauki aplinka ir galimybė pasikviesti kuo daugiau žmonių. Mes klausytojus jau kvietėme į modernų loftą, jaunimo pramogų centrą, jaukų Užupio hostelį, o paskutinis renginys vyko muziejuje. Beje, visada laukiame pasiūlymų ar kvietimų į svečius!
Kokie artimiausi “Sofar Vilnius” planai?
Eglė : Šiuo metu po truputį ruošiamės penktajam koncertui, kuris įvyks balandžio mėnesį. Pavasarį bus pirmasis “Sofar Vilnius” gimtadienis, tad yra planų jį atšvęsti, jei tik pavyks. Neseniai turėjome šiokių tokių pokyčių komandoje, jų tikriausiai bus ir ateityje, tad viskas kol kas vyksta ramiai ir per daug neskubant. Turime naujų veidų, kurie, be abejonės, įpūs energijos, taip pat susibičiuliavome su „Liverpool Indie/Rock Bar“, tad viskas išties atrodo pozityviai. Tikimės, „Sofar Sounds Vilnius“ gyvuos ir toliau, jungdamas gyvos muzikos mylėtojus ir po truputį integruodamas Lietuvos muziką į globalią „Sofar Sounds“ erdvę bei supažindinantis lietuvius su garsais iš viso “Sofar” pasaulio.
Internete:
Komentarai