Vilniuje vyksta poeziją ir audiovizualinį meną apjungiantis festivalis „TARP“, kuris tęsis iki rugsėjo 19 dienos. Dešimties metų jubiliejų skaičiuojantis festivalis smalsiems žiūrovams ir klausytojams pristatytas spektrą renginių, laviruojančių tarp poezijos, instaliacijų, video dirbtuvių, fotografijos parodų, gyvo garso koncertų ir performansų.
Festivalio sumanytoja dramaturgė ir poetė Gabrielė Labanauskaitė teigia, kad dešimtąjį gimtadienį švenčiantis festivalis žiūrovams siūlo kaip niekad gausią užsienio atlikėjų programą: „Šiemet esame TARP kubu – tarptautinis, tarpdisciplininių tarpinių būsenų festivalis. Daugiausiai užsienio svečių, daugiausiai skirtingų medijų ir daugiausiai eksperimentinių potyrių“.
Ir išties – penktadienį, rugsėjo 18 d., visų poezijos, muzikos ir tarpdisciplininių menų gerbėjų laukia didžiausias festivalio renginys – koncertas su šio festivalio žvaigždėmis iš užsienio Gudrun Gut (Vokietija), Rosen (Didžioji Britanija), Alessandro Bosetti (Italija) ir Vul Vulpes (Estija). Koncertas nuo 19.00 val. vyks Lietuvos teatro, kino ir muzikos muziejus kiemelyje. Jo metu be muziką ir tekstą scenoje jungiančių atlikėjų vyks ir dar du pasirodymai – beveik viso vakaro metu scenoje suksis „Orbitos“, Mišos Skalskio bei Tado Kriščiūno vaizdo instaliacijos bei vyks performansų atlikėjo Andriaus Pulkauninko pasirodymas „Riedėjimas“.
Geniali diletantė iš Vokietijos – pankiška atlikėja Gudrun Gut
Gudrun Gut – pankiško kraujo atlikėja, žiniasklaidos praminta „genialia diletante“, nuo 2007 m. savo kūrybą atliekanti gyvai viso pasaulio scenose. Britų žurnalo „The Wire“ įvardinta kaip viena pagrindinių Berlyno figūrų – feministė, klubų ir festivalių organizatorė, muzikantė, performanso menininkė, DJ, radijo vedėja, vokiečių kultūros ambasadorė ir įrašų kompanijų savininkė. Gudrun Gut – poetė, išplėtusi tarpdisciplinę terpę sau ir bendraminčiams, sutelkdama dėmesį ties naujomis galimybių erdvėmis, gyvuojančiomis tarpuose, pakraščiuose ir periferijose. Jos muzika yra eklektiška, apimanti platų terpių ir bendradarbiavimų diapazoną.
Atlikėja pirmą kartą į viešumą iškilo praėjusio amžiaus devintojo dešimtmečio pradžioje subūrusi sėkmingą devintojo dešimtmečio meno roko grupę „MALARIA!“, kurioje grojo vien moterys. Su grupe gastroliuodama ji apvažiavo Europą ir JAV. Devintojo dešimtmečio pabaigoje atlikėja grojo trijų moterų grupėje „MATADOR“ bei pradėjo naudotis kompiuteriu savo kompozicijoms kurti. Taip pat ji kūrė muziką filmams, vaizdo įrašams ir radijo spektakliams, kartu su Thomu Fehlmannu vedė ir koprodiusavo radijo laidą „Musica obscura“ radijo stotyje „Radio Eins“ 1997 – 2012 m. Berlyne. 2014 m. ji pradėjo naują bendradarbiavimą su Hans-Joachim Irmler kaip „GUT und IRMLER“. Be eklektiškų pasirodymu didžėjės vaidmenyje klubuose ir festivaliuose, Gudrun Gut gyvų pasirodymų metu demonstruoja ir savo pačios kurtus vaizdo įrašus.
Vaizdo įraše – Gudrun Gut kūrinys „Cry Easy“
Išskirtinius pasirodymus ruošia ir Alessandro Bosetti, Rosen bei Vul Vulpes
Be Gudrun Gut į sceną penktadienį lips ir kompozitorius, atlikėjas ir garso menininkas Alessandro Bosetti. Dauguma jo darbų tiria šnekamosios kalbos muzikalumą ir dainingus verbalinės komunikacijos aspektus. Jis naudoja nesusipratimus, vertimus ir interviu kaip kompozicijos įrankius. Alessando Bosetti pristato balso ir elektronikos darbus, kurie ignoruoja aiškią perskyrą tarp elektroakustinės kompozicijos, fonetinio rašymo ir performanso. Šis atlikėjas yra vienas iš novatoriškiausių savo kartos radijo menininkų ir yra sukūręs aibę hibridiškų, apdovanojimus gavusių teksto, garso ir radijo kompozicijų pagrindinėms radijo studijoms Europoje. Be to, savo vardu jis yra išleidęs daugiau kaip dešimt kompaktinių plokštelių.
Vaizdo įraše – Alessandro Bosetti kūrinys „Gloriously Repeating“
Kitas vakaro svečias – Rosen – atlikėja Rachael Melanson. Rosen pasirodymai yra dažnai apibūdinami kaip įvairialypiai ir kinematografiški, į nepažįstamą reljefą įpinantys įprastus muzikinius motyvus. Neseniai, bendradarbiaudama su Londone įsikūrusiu elektroninės muzikos kolektyvu „Quantum Natives“, ji išleido preliminarią hipertekstualaus naratyvo „Portals“ seką ir garso takelius.
Garso įraše – Rosen kūrinys „Below the Radar“
Dar viena vakaro viešnia iš užsienio – Vul Vulpes – vokalistė ir prodiuserė Mari-Liis Rebane. Kurdama garsą, kurio nesaisto žanro apribojimai, Vul Vulpes siekia savo muziką išlaikyti neapibrėžtą. Savo pavyzdžiu iliustruojanti, kad žmogaus įkvėpimas nuolatos kaitaliojasi, ji nenustoja gryninti savo asmeninio skonio ir braižo. Vengiant daugiau toli siekiančių palyginimų, yra akivaizdu, kad Skandinavijos ir Baltijos šalių elektroninės muzikos tradicijoje Vul Vulpes užima savo pačios susikurtą sferą, įkvėpimo ieškodama tiek nestandartiniuose avangardistiniuose, tiek lengvai įsimenamuose R&B bruožų turinčiuose ritmuose.
Vaizdo įraše – Vul Vulpes kūrinys „Loop of Time“
Elektroninės muzikos kūrėjai pristatys ir programuojamąją poeziją
Penktadienio koncerte Lietuvos teatro, kino ir muzikos muziejus kiemelyje be muzikinių pasirodymų vyks ir „Orbitos“, Mišos Skalskio bei Tado Kriščiūno vaizdo instaliacijų demonstravimas. Šis projektas yra programuojamosios arba kitaip – generatyvinės – poezijos dalis.
„Smagu, kad kompiuteris yra abejingas paties teksto atžvilgiu. Tad tokioje situacijoje atsiranda galimybė apolitiškiems, galbūt net nekorektiškiems tekstams atsirasti. Galimybė išnaudoti atsitiktinumą, kuriant naujas metaforas. Tokiu būdu kvestionuojant subjektą, skaitytoją ir jo limitacijas: kas kompiuteriui – autoriui atrodo logiška, skaitytojui gali atrodyti kaip gana sunkiai suvokiami dariniai, nors kalba ir pažįstama. Taip pat pasikeičia ir teksto derinimo, formatavimo galimybės“, – teigia projekto autorius ir elektroninės muzikos kūrėjas Miša Skalskis.
Festivalis penktadienio renginiu nesibaigs, nes paskutinioji festivalio diena, šeštadienis, bus skirta diskusijai ir paskaita „TARPdisciplininės poezijos būsenos“ su video poezijos festivalio „Liberated Words“ organizatorėmis Sarah Tremlett ir Lucy English iš Didžiosios Britanijos. Renginiai vyks Nacionalinė dailės galerijoje nuo 12 val. , o nuo 19.30 val. „Gėlių paviljone“ vyks festivalio uždarymas su „SHE’S A SHOW“ (Danija) pasirodymu, dviejų fotografijos ir poezijos parodų – „TARPinės būsenos“ ir „Astronominė Louis-Auguste Blanqui hipotezė“ – atidarymu bei atviro mikrofono vakaru, kurio metu visi norintys galės skaityti poeziją.
Festivaliui dalinę paramą suteikė Lietuvos kultūros taryba. „TARP“ partneriai ir rėmėjai: Goethes institutas Lietuvoje, Danijos ambasada, Prancūzų kultūros institutas, Čekijos Respublikos ambasada, Biuro Literackie (Lenkija), „Liberated Words“ (Anglija), restoranas „KINZA“, viešbutis „eLoftHotel“, „Kirtimų kultūros centras“, renginių organizatorius „Sha:TRI:Ah“ ir kiti. Daugiau informacijos apie festivalį ir jo programą – www.tarpfest.lt.
Komentarai