Ekstremalus tyrumas. Brave Noises skambesiai

Nors debiutavę ir dažnai pasirodantys įvairiuose džiazo festivaliuose, jie nesitalpina savęs į kokio nors muzikos žanro rėmus. Pusantrų metų kartu ieškoję savito skambesio ir prie jo kažkiek priartėję, Brave Noises drąsiai vadina rugsėjo 8 d. vyksiantį koncertą “Paviljone” retrospektyviniu.

Brave Noises – šeši jauni žmonės, kuriuos vienija muzika. Vienas kitą inspiruojantys, grupės nariai nebijo ieškoti bei žengti paribiais įvairiuose muzikos stiliuose. Jų kūriniai gilūs, ne-greito-vartojimo, verčiantys klausytoją susikaupti ir kartu paskęsti garsuose.

Artėjant koncertui “Paviljone”, kuris kaip skelbiama renginio aprašyme, yra paskutinis prieš nenusakyto ilgio pertrauką, įdomu, kuo šiuo metu gyvena grupės nariai. Bene visa vasaros tylos bei neseniai vėl prasidėjusios repeticijos. Po vienos jų, prisėdame studijoje su grupės pagrindiniu kompozicijų kūrėju Mantvydu Pranuliu ir gitaristu Mindaugu Stumbru. Pokalbis apie ieškojimus ir atradimus.

Kaip ši vasara?

Mantvydas: Man buvo ganėtinai intensyvi, bet ne su Brave Noises, o apskritai. Visi grupės nariai groja ir kažkokiuose kituose projektuose, verdam kaip muzikantai. Buvo daug festivalių, tokia muzikali, aktyvi vasara.

Mindaugas: Man taip pat, kaip ir ne paslaptis, kad Brave Noises nėra vienintelė grupė, kurioj groju, dar yra ir vienadienių bei ilgesnį laiko tarpą užimančių projektų. Tad vasara buvo tikrai labai produktyvi. O susirinkom visai neseniai prieš savaitę su Brave Noise‘ais, kad intensyviai pradėt repetuot ir ruoštis koncertams.

Brave noises grupei yra apie pusantrų metų, pavasarį per PIN dienas Kablyje buvo jūsų, kaip kolektyvo vienerių metų gimtadienis. O dabar jau koncertą “Paviljone” vadinate retrospektyviniu. Ar ilgi buvo tie metai kartu? Jaučiatės stipriai pasikeitę, subrendę per tą laikotarpį? Kiek skiriasi pačios grupės skambesys?

Mantvydas: Man asmeniškai, dėl ko ta retrospektyva. Aš darau iš savęs, dėl to tai atspindi visą mano raidą per tą laikotarpį, kaip žmogaus, kūrėjo. Asmeniškai čia esu labai daug savo kūrybos sudėjęs. Kai mes pradėjom šitą projektą, jis buvo visai kitoks. Pradžia buvo labai sunki, repetuodavom per didelius vargus, vieną gabalą išgimdyti reikėdavo dešimt repeticijų. Dabar jau visai kitas produktyvumas, tarpusavio susigrojimas, vienas kito supratimas. Yra kaifas grojant, pasikeitė muzikos skambesys bei mūsų instrumentų paėmimas, grojimo braižas ir profesionalumas. Net gi stilius kito ganėtinai smarkiai, pamažu išsivystė į tai, ką mes galėtume pavadinti savo muzika.

Mindaugas: Retrospektyva, nes šis kolektyvas su savo muzikine stilistika labai įvairus. Mes skaičiavom, jog iš tiek kūrinių kiek esam padarę, du albumai tikrai gautųsi. Bet to pirmojo turbūt reikės palaukti iki kitų metų. Vienu metu mums buvo didžiulis impulsas kurti laisvą muziką, free džiazą, gal šiek tiek į avangardo profilį nulinkti, po to Mantvydas susidomėjo elektronika, kurios kažkiek atsirado ir Brave Noises. Asmeniškai aš nuo paauglystės esu roko mėgėjas, vienoj kompozicijoj tai daugiau pasimato, kitoje mažiau. O šitam koncerte mes tą ir padarysim, kad iš mūsų visos kūrybos bus paimta iš kiekvienos kaip sakant klasifikacijos, tai bus ir su elektronika kūrinių ir avangardinio pobūdžio ir visokiausių, kurie formavosi laikui bėgant.

Ko bus koncerte Pavilijono? Ne tik džiazo?

Mantvydas: Bus visko. Minimalizmo, melancholiško indie roko ir t.t. Iš tikrųjų to, ką žmonės įsivaizduoja esant džiazu, nepasakyčiau kad mes grojam.

Mindaugas: Daugiau improvizacinė muzika.

Mantvydas: Taip. Tik todėl, kad ji pas mus laisva, visuomenė paverčia mūsų muziką džiazu. Maždaug džiazas nes improvizuoja.

Ir instrumentų sąstatas turbūt?

Mantvydas: Taip, nes jei niekas nedainuoja, tai džiazas. Girdėjau labai gerą epitetą, viena draugė bare sako – ai, tai džiazas yra kai groja daug dūdų ir nesupranti metro. Tai va, aš taip nepavadinčiau. Uždėsi ant mūsų muzikos vokalą, ir bus visai kitas stilius. Tad neįvardinčiau, jog Brave noises groja tik džiazą.

Jeigu reikėtų žmogui, kuris nė karto jūsų negirdėjo, apibūdinti Brave Noises skambesį. Nebūtinai muzikiniais terminais, kokia atmosfera yra tos muzikos ?

Mindaugas: Reiktų paklausyti, neįsivaizduoju kaip apibūdint.

Mantvydas: Aš asmeniškai, nežinau, gal kažkokiu tyrumu nusakyčiau. Ekstremalus tyrumas. Čia toks labiau poetinis apibūdinimas. Jeigu aš niekaip negalėčiau apibrėžti stiliais, niekuo, nusakyčiau gal tokiu grynumu, nuoširdumu, nebandymu kopijuoti, tiesiog atiduoti save tyrą bet ekstremaliai. Mes labai daug energijos per pasirodymus atiduodam, ta energija, ji ekstremali sakyčiau. Būna užsimerki, ir koncertas taip ir praeina, tik žiūri suprakaitavęs po to, išsitaškęs, raudonas. Tai va, aš gal tokį epitetą galėčiau pasakyt.

Apie inspiracijas. Knygos, filmai, kiti muzikos stiliai? Iš ko imat energiją ir idėjas?

Mantvydas: Aš labai iš daug muzikos stilių imu, elektronikos, etno muzikos, šiuolaikinio džiazo, tokio ritminio sunkaus džiazo, kartais ir iš psy transo, dubstepo, taip pat klasikinės, minimalizmo. Labai daug yra. Visa muzika man yra inspiracija. Jei išgirstu kažką originalaus, stengiuosi pagaut, įsiklausyt ir tada kažkaip pasiimti sau.

O nemuzikinės?

Mantvydas: Sakyčiau filmai. Aš ganėtinai jautrus žmogus, tai būna pažiūri filmą, sureaguoji, tada prisėdi prie pianino ir kas nors gimsta. Yra toks Thomas Vintenberg režisierius, gana šiurpokas. Tai labai liūdna būna per jo filmus.

Mindaugas: Tos inspiracijos.. Mantvydas yra grupės lyderis ir pagrindinis muzikos kūrėjas, o kiti esam labiau papildantys. Jis atneša idėją, kurią mes po to generuojam. Tai grupėje didžiausios inspiracijos yra iš kitų žmonių. Kai tu išgirsti kažką ir turi rasti vietą šiame kūrinyje. Kadangi grupė yra sekstetas, turim labai platų garsų spektrą. Ir baritoninis saksofonas, ir altinis, pianinas, efektai ir t.t. Brave Noises, aš kaip gitaristas atlieku ne tokią, kaip gitaros amato specifiką, o daugiau kaip jungiamąją dalį tarp visko, nemažai su efektais žaidžiu ir gaunasi visiškai, kaip solinis instrumentas. Laviruoju tarp garsų gausos ir bandau rasti savo vietą joje.

Mantvydas: Aš labai Mindaugui pritarčiau dėl tos inspiracijos. Tu ateini, padedi idėja, tada koks nors būgnininkas prisijungia, dar kažkas prisijungia ir iš to gimsta. Idėja kristalizuojasi inspiruojant, taigi mes vienas kitą įkvepiam.

Dar grįžtant prie kino. Jeigu jūsų muzika būtų garso takelis, koks tai filmas būtų?

Mantvydas: Kažkas man yra sakęs konkretų pavyzdį, tik nepamenu tiksliai dabar. Vėl gi, daug nuotaikų mūsų muzikoje, vienas galėtų tikti siaubiakui, pačiai kulminacijai, kitas – filmui apie meilę. Kiek filmų tiek ir muzikos.

Manau, tiktų tokiam režisieriui Gaspar Noe, jisai ganėtinai eksperimentinio tipo režisierius. Pas jį labai dažnai būna tokių dalykų tarp melancholijos ir griežto stiliaus.

Rašėt jog ateinantis koncertas yra paskutinis prieš pertrauką. Kokie ateities planai?

Mindaugas: Mes nesam iš tų atlikėjų, kurie daro daug koncertų. Padarom kas keletą mėnesių, bet stengiamės išlaikyti grupę tokią taurią, tyrą. Nes daug koncertuojant, ta muzika ir patiems kažkiek įgrysta, po truputį atsibosta. Darydami pertraukas, stengiamės išlaikyti šviežias emocijas, neišspaustas per prievartą, o kurios gimsta tiesiog grojant. Laikui bėgant pasiilgsti savo muzikos ir klausytojas pasiilgsta, tas ryšys yra labai svarbus. O apie tą pertrauką, tai mes su būgnininku išvažiuojam studijuoti į Škotiją, bet planuose toliau koncertuoti kartu, daryti dalykus sugrįžus. Manau albumas jau bręsta kokią vasarą.

Kaip tik ir norėjau klausti apie įrašus, ar žadat dokumentuoti savo garsus ?

Mindaugas: Datos dar nėra suplanuotos įrašų studijoje, bet kaip ir sakiau, turim kompozicijų, kad būtų galima du albumus išleisti.

Mantvydas: Iki šiol buvo keli susidūrimai su įrašų situacijoms, bet labai ant greičio viską padarėm, tai kiek nusivylę jais esam. Pradžioj pasidarėm kelis, o vėliau taip ir neprisėdom vėl. Albumas yra toks dalykas, kaip meditacija, reikia užsirašyti, užsėsti, rinkti . Kaip pavyzdžiui Sheep got waxed, mes su jais pakalbam, tai jie albumą darosi apie metus, įrašinėja dvi savaites, po to pertrauką pasidaro, nes juos užknisa grot, po to vėl iš naujo. Čia yra sunkus darbas užimantis daug laiko, džiaze ypatingai, nes turi kažko būti, kad ypatingai skambėtų

Visi grupės nariai turi daug skirtingų projektų, kas jums yra Brave Noises?

Mantvydas: Kūrybine prasme čia yra projektas kur aš daugiausia savo įdedu. Mindaugas, pavyzdžiui irgi turi savo kvartetą, kur jis yra kūrėjas daugiau. O aš dar groju regio grupėje, turiu elektronikos projektą, su akademine muzika taip pat. Taip susidėliojo, kad labai įvairiose stilistikose.

Grupės nariai yra kolegos ar draugai? Dažniau susitinkat repeticijose ar laisvalaikiu?

Mindaugas: Kaip kas su kuo. Mes su Mantvydu dažniau susitinkam.

Mantvydas: Šiaip yra įvairiai, bet sakyčiau visi yra mano draugai. Tik vienas narys keitėsi, nes kažkaip nesulipom su juo. Tikrai nėra taip, kad mes tiesiog susitinkam pagrot, ta prasme, esam ir verkę vieni kitiems ant paties bei matę visko, žinom kitų paslaptis.

Internete:

facebook.com/BraveNoises