Unthinkable Nomos

Konferencija, audiovizualinė programa ir kūrybinės dirbtuvės

Nacionalinė meno galerija, Rupert ir Kvartalas, Vilnius

Lapkričio 5-6, 2016

Mus supa naujasis nomos (liet. tvarka, teisė) – planetos mastu besivystanti skaitmeninė megastruktūra, peržengianti politikoje įprastas geografines, ekonomines ribas, sporadiškai keičianti pavienių vartotojų įpročius ir pertvarkanti tarptautinius logistikos kelius. Platesnis naujojo nomos suvokimas leistų įvardinti politinius ir kultūrinius hegemonus, vyraujančius galios ir baimės diskursus, šiuolaikybės naratyvų atmąstymo (un-think) ir perkūrimo strategijas. Norint kalbėti apie šiandienos supratimą, būtina atpažinti, suprasti ir permąstyti dabarties normatyvumo sąlygas, vystyti tyrimus, idėjas, jautresnę viešąją kalbą ir audiovizualinius ženklus.

Lapkričio 5 dieną, šeštadienį, Nacionalinėje Dailės Galerijoje vyks Unthinkable Nomos konferencija, apžvelgsianti dviejų politiškai aktyvių menininkų projektus ir darbus. Dizaineris, filmų kūrėjas ir rašytojas Daniel van der Velden pristatys savo ir Vinca Kruk eksperimentinės dizaino studijos Metahaven veiklą, strategiją ir mąstymo metodus. Tarpdisciplininė menininkė ir feminizmo atstovė Tanja Ostojić dalinsis savo patirtimi apie meno kūrimo procesą, įvietintą įvairiose ideologinėse opozicijose. Šią prezentacijų ir pokalbių sesiją papildys filosofo, knygos Irreversible Noise (2016) autoriaus bei vieno iš žurnalo Glass Bead vadovų dr. Inigo Wilkins paskaita.

Konferencijos diskusiją pratęs audiovizualinio meno naktis Kvartale, naujoje kultūrinėje erdvėje Vilniaus senamiestyje. Jos programoje – grubios, deformuotos Aïshos Devi mantros kartu su Emile Barret pasaulėvaizdžiais, dekolonizuojantis Music For Your Plants garsinis globalizmas, J.G. Biberkopf skaitmeninės gamtos simuliacijos bei Dodo Mundo ir Encore normatyvių pop-kultūros erdvių mutacijos.

Lapkričio 6 d. Unthinkable tyrimų platforma kviečia dalyvauti Unthinkable Nomos kūrybinėse dirbtuvėse meno ir edukacijos centre Rupert. Kolektyvinių sesijų metu suburtos tyrimų grupės nagrinės temas, išpainiojančias dabarties nomos problematiką. Dirbtuvių dalyvius konsultuos ekonomistas, knygų Inventing the Future (2015) ir Platform Capitalism (2016) autorius Nick Srnicek bei filosofas, knygos Object Oriented Philosophy: The Noumenon’s New Clothes (2014) autorius Peter Wolfendale.

Kūrybinės dirbtuvės grupėms siūlo keturias pirmines temas:

  • De-kolonializmas ir transmodernybės;
  • Platformų kapitalizmas ir kompiuterija;
  • Ekstrateritorijos ir globalinės (ne)teisybės;
  • Socialinis intelektas.

Kultūros tyrimų platforma Unthinkable siekia suburti tyrėjų, kultūros veikėjų, menininkų ir aktyvistų bendruomenę, žvelgiančią į Lietuvai, Baltijai ir Rytų Europai aktualias problemas ir skatinti tarpregioninį dialogą globaliame kontekste svarbiais klausimais. Unthinkable kviečia į atviras viešas diskusijas, kūrybinės dirbtuvės, skaitymo grupes ir kitus renginius, taip pat prisijungti prie bendro tyrimų projekto bei dalyvauti internetinėje platformoje.

Nomos konferencija

Nacionalinė Dailės Galerija, Konstitucijos pr. 22, Vilnius

Lapkričio 5d., 15:00 – 20:00

Nomos Night

Kvartalas, Labdarių g. 3C, Vilnius

Lapkričio 5d., 22:00 – 05:00

Nomos kūrybinės dirbtuvės

Meno ir edukacijos centras Rupert, Vaidilutės g. 79, Vilnius

Lapkričio 6d, 12:00 – 20:00

www.unthinkable.site