Nesinorėjo pulti guostis po itin prastų Lietuvos kultūros tarybos rezultatų Artnews.lt ir Echo Gone Wrong žurnalams, kuriems šiemet parama sumažėjo kone tris kartus. Viltis dar dėjome į Spaudos, Radijo ir Televizijos rėmimo fondą, kuris lyg ir skirtas puoselėti kultūrinės žiniasklaidos išlikimą. Deja, eilinį kartą teko susidurti su visiškai neadekvačiu požiūriu į tai, kas yra laikoma vertinga kultūrine žiniasklaida ar į tai, kiek iš tiesų yra daroma ne tiek popieriuje, kiek tikrovėje. Kai (neminėsiu vardų) kai kurie savaitraščiai kasmet be klaustukų susišluoja po 60 000 eurų, o absoliučiai komercinis portalas 15min.lt atsiriekia po 48 000 eurų, darosi nepaprastai liūdna, kai vienintelis vien į šiuolaikinį meną orientuotas Artnews.lt tegauna 5000 eurų metams, ar vienintelis Lietuvos šiuolaikinio meno sceną anglų kalba išsamiai ir aktyviai pristatantis Echo Gone Wrong negauna nieko! Kasmet tikimės, jog šį kartą pavyks dar pakelti honorarus rašytojams, kuriems ir taip už darbą mokamos ašaros, jog galėsime sau leisti praplėsti vietinių rašytojų ratą aktualiais (nesakau „žymiais“, nes tai mums išties ne svarbiausias kriterijus) tarptautiniais mąstytojais, kuratoriais, menininkais, rašytojais.
Tačiau šiemet situacija tampa tokia trapi, jog neaišku, kaip toliau apskritai vesti abu žurnalus. Klausiu savęs – negi mes tikrai tokie nereikalingi kultūros laukui? Gal iš tiesų vertėtų paversti mus archyvais ir leisti komerciniams portalams meno kritiką paversti perrašytais pranešimais spaudai. Juk, kai pagrindinis SRTF kriterijus yra lankomumas – kaip mes galime rungtis su 15min.lt! Tokie kriterijai tampa specializuotos kultūrinės spaudos žlugdymu. Vertėtų nepamiršti ir kitų privalomų SRTF prioritetų – „skatinti dorovinių ir dvasinių vertybių sklaidą“ ar „skatinti lietuvių tautinio tapatumo, lietuvybės tvirtinimą ir sklaidą“ – kurie tendencingai kartojasi ir kituose kultūriniuose fonduose. Tokie ir panašūs reikalavimai kultūriniams projektams verčia dirbtinai įsikibti to, kas nuolat keičiasi, kas neapibrėžta ir turėtų būti atvira. Polinkis į nacionalizmą išties pavojingas, bet jo tendencija pastaraisiais metais labai aiški visose srityse, ne tik kultūroje. Toks privalomas patriotiškumo pompavimas nesuderinamas su liberalia ir dažniausiai pasaulietiška ir internacionalia šiuolaikinės kultūros dvasia. Apie tai ne kartą kalbėjo Tomas Venclova bei a.a. Leonidas Donskis, bet panašu, kad tokios idėjos tampa vis mažiau priimtinos oficialiai valstybės kultūros politikai. Po šio mano teksto facebooke gavau ne vieną patarimą taip pat mėginti pateikti paraišką paramai, pritraukiant projektą prie reikalingų prioritetų. Tačiau vietoje to, kad dirbtinai tuos projektus pritempinėtume – kalbėkime apie tai, kas su tais prioritetais nėra tvarkoje! Tikiuosi, jog naujoji ir daug žadanti LR Kultūros ministerijos patarėjų komanda bus atvira pačią šalies kultūrą paversti atvira – pasauliui, jaunoms idėjoms, ne visada patogiems klausimams. Tikiuosi, jog ji netaps savo neapčiuopiamo tapatumo įsikibusi, uždara ir tuo patenkinta.
Praėjusiais metais vyko ne viena diskusija su fondo administracija, su buvusiu kultūros ministru bendruose susitikimuose tarp kultūrinės žiniasklaidos atstovų. Tikėjomės, jog galbūt tie susitikimai padarys bent kažkokią įtaką adekvatesniam požiūriui į lėšų paskirstymą, į prioritetus, galbūt jie ims svarstyti tęstinio finansavimo galimybę, kad nereiktų kasmet dunksinčia širdim atsivertinėti konkurso rezultatų ir eilinį kartą jais nusivilti. Juk periodiniai leidiniai bei skaitmeniniai žurnalai neveikia pavienių projektų principu – jie neužsidaro kasmet, kai priduodamos ataskaitos. Meno renginiai vyksta toliau, tad save gerbiantys leidiniai skuba juos reflektuoti ir analizuoti. Taip darome ir mes, nors nežinome, ar pavyks gauti paramą sumokėti autoriams už jų jau rašomas recenzijas. Deja, jau 9-erius metus veikiantis Artnews.lt ir 6-erius metus veikiantis Echo Gone Wrong ir vėl pakibo ties išlikimo riba, nors dar praėjusių metų pabaigoje labai džiaugėmės pasiektais rezultatais – padidėjusiu lankomumu, autorinių tekstų skaičiumi, kasmėnesinio kuruoto žurnalo atsiradimu. Kol kas ateitis neaiški ir labai, labai niūri.
Neringa Černiauskaitė yra meno kuratorė ir kritikė, artnews.lt redaktorė ir echogonewrong.com autorė. Šis tekstas pirmą kartą publikuotas autorės FB paskyroje.
Komentarai