Žaliojo žiedo kodas 4/20

Pernai Lietuvoje balandžio 20-ąją (4/20) pirmą kartą buvo paminėta Kanapių kultūros diena. Šiemet tą pačią dieną kanapiniai vėl rinksis Nepriklausomybės aikštėje prie savo išsirinktų lašininių buveinės – skatins lietuvius burtis ir diskutuoti, dalintis įžvalgomis, patirtimis ir vizijomis, bei visais su kanapėmis susijusiais klausimais. Lietuvoje pilietinis visuomeninis aktyvumas vis dar gana žemo lygio ir dauguma renkasi poziciją aš-nei-žaliasis-nei-raudonasis-nieko-nemačiau-nieko-nežinau. Bet žinia, visos pozityvios permainos prasideda nuo progresyvios mažumos. 4/20 minėjimas nėra apsipūtusių narkomanų susibūrimas, tai – mūsų siekis išsakyti savo nuomonę, apginti laisvą mintį, žodį ir pasirinkimo laisvę. Pasisakyti prieš valstietišką veryginį norą drausti, o ne ieškoti konstruktyvių ir šiuolaikiškų sprendimų.

Beje, kodėl 4/20? 1971-aisiais grupė Kalifornijos San Rafaelio aukštosios mokyklos studentų, pasivadinusių the Waldos, tokiu metu sutarė susitikti papūsti. Ilgainiui tai tapo marihuanos vartojimo sinonimu, vėliau mutavusiu į šio augalo kultūros kodą bei balandžio 20 d. minėjimus visame pasaulyje.

Prisimink pirmasias gėjų eitynes Vilniuje, kurias saugojo visos apylinkės policijos pajėgos, o dauguma ėjo pažiūrėti į “juos”. Kai kuriems gražuliams iki šiol gėjus = pedofilas, taip kaip veryginams – marihuanos vartotojas = narkomanas. Šiandien atrodo neįtikėtina, tačiau sovietiniais laikais būti gėjumi buvo kriminalinis nusikaltimas ir už tai grėsė kalėjimas. Panašiai šiandien norima elgtis su kanapių vartotojais. Gay Pride eitynėse Vilniuje dalyvavau ne todėl, kad esu homoseksualių pažiūrų, bet už tai, kad turėtume teisę rinktis būti tokiais, kokiais norime. Juk prieš ketvirtį amžiaus buvo iškovota ne tik politinė, bet ir asmeninė nepriklausomybė. Nesvarbu, įtrauki, ar ne, kviečiame registruotis ir ateiti pastovėti už šią nepriklausoymbę.

Atėjo laikas nustoti persekioti ir bausti kanapių vartotojus, kurie netrikdo viešosios tvarkos, kuriems joks fizinis ar juridinis asmuo nekelia kaltinimų dėl padarytos žalos turtui, sveikatai, aplinkai ar kitiems asmenims. Daugiau kaip 10 proc. Lietuvos Respublikos gyventojų yra nors kartą vartoję kanapes. Didžioji dauguma kanapių vartotojų iš esmės niekuo nesiskiria nuo kanapių nevartojančių asmenų. Kaip ir dauguma Lietuvos gyventojų, jie yra rūpestingi piliečiai, kurie mokosi, dirba, kuria šeimas, prisideda prie savo bendruomenių klestėjimo ir nori kurti saugias kaimynystes. Asmeniniame kanapių naudojime nėra pagrindinių nusikaltimo elementų – nei aukos, nei žalos.

4/20 arba Kanapių kultūros dienos minėjimą organizuoja romantišku Žaliojo žiedo draugijos vardu pasivadinusi ne pelno siekianti organizacija, kurioje šiuo metu yra 3 iniciatoriai. Kol tvarkoma įstojimo dokumentacija, jiems padeda dar apie penketas žmonių. Draugijos misija – formuoti racionalią žmonių nuomonę, dėl kanapių įteisinimo rūpestingam suaugusių asmenų naudojimui. Taip pat, atstovauti kanapių vartotojus ir dalyvauti visuomeninėje veikloje, kuria būtų kuriama saugi prieiga prie aukštos kokybės kanapių, tiems asmenims, kurie netrikdo viešosios tvarkos, nepažeidinėja Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų asmenų teisių.

Kol kas vienintelės valstybės, kurioje kanapės visiškai legalizuotos, yra Urugvajus ir Ispanija. Panašia linkme mąstoma ir Kanadoje, Pietų Afrikoje ir dar keliasdešimt pasaulio šalių. Žmonės gali laisvai pūsti beveik 10-yje JAV valstijų, dar beveik 20-yje įteisintas medicininis vartojimas. Pastarasis legalizuotas Vokietijoje, Airijoje, Australijoje, Jamaikoje. Kanapių vartojimas dekriminalizuotas Nyderlanduose, Meksikoje, Čekijoje, Kosta Rikoje ir kitur. 2001-aisiais Portugalija tapo eksperimentų lauku ir dekriminalizavo visų narkotikų turėjimą asmeniniams tikslams – šiandien akivaizdu, kad nuo to narkotikų vartojimas nepadidėjo. Visame pasaulyje vyksta diskusijos apie kanapių legalizavimą – visi žinome, jog draudimai atneša daugiau žalos nei naudos.

Kaip manote, kodėl vienas natūralus augalas – tabakas – yra legaliai prieinamas ir toleruojamas, o kitas – kanapė – nelegalus ir persekiojamas? Nepaisant to, kad ant tabako gaminių puikuojasi tokios iliustracijos, kokių ant kanapių gaminių negalėtume dėti…

Dėl konkurencijos. Kanapės pradėtos drausti bei griežčiau kontroliuoti, kadangi panaudojimo galimybių turi begalę kartų daugiau nei tabakas. Kanapės, priešingai nei tabakas, gali konkuruoti ne tik rekreacijos, bet ir popieriaus, tekstilės, maisto, vaistų ir eilėje kitų pramonių. Savaime suprantama, kad perspektyvesnis dalykas sulaukia daugiau dėmesio, o dar kai jis yra ir konkurencingas, atsiranda interesų grupių, kurios užsimano visą tai pažaboti dėl asmeninių interesų.

Istorija susiklostė taip, kad Jungtinėse Amerikos Valstijose prieš kanapių konkurencingumą daugiausia stojo tuometiniai popieriaus (medienos), vaistų ir tekstilės (medvilnės, sintetinių pluoštų) pramonių gigantai. Buvo pradėtos vykdyti įvairios socialinės kampanijos, atgrąsančios visuomenę nuo kanapių. Neturint jokio mokslinio pagrindo, iš kanapių buvo padarytas didžiulis baubas. Kadangi kanapės anksčiau nebuvo skirstomos į pluoštines, medicinines ir rekreacines, kanapės buvo tiesiog kanapės – augalas su daugybe panaudojimo galimybių. Visuomenės dėmesys buvo nukreipiamas tik į psichoaktyvųjį kanapių poveikį. Visos kanapės imtos tapatinti su žodžiu ”marihuana“, pasirinktu tam, kad amerikiečių folklore ir visuomenėje kanapės augalą susvetiminti, stigmatizuoti ir sudaryti neigiama įvaizdį. Tariamai marihuana buvo atvežta ir naudojama meksikiečių bei “negrų”.

Kai televizija dar tik skaičiavo savo jaunystės dienas, JAV vyriausybė buvo išleidusi seriją vaidybinių filmų ir fiktyvių straipsnių laikraščiuose, kurie, trumpai sakant, be jokio mokslinio pagrindo tvirtino, jog nuo kanapių-marihuanos vartojimo išprotėjama, imama žudyti, vogti, plėšti ir prievartauti. To pasekmes visas pasaulis jaučia iki šios dienos. Jeigu kažkas užsimena apie kanapes, mintyse nenumaldomai atsiranda ir „narkotikai, nusikalstamumas“, o popierius, tekstilė, kuras, maistas, vaistai, dvasingumas buvo tiesiog užgožti nuolat besikartojančių pranešimų apie „velnio piktžolę – marihuaną“. Taigi, tam tikros interesų grupės JAV sukėlė anti-kanapinę aurą visoje šalyje. Savaime suprantama, jog iš tokios galingos pramoninės šalies kaip JAV, kurioje, taip pat, buvo įkurta Jungtinių Tautų Organizacija, suvienodinanti pasaulio šalių vyriausybines politikas, kitos šalys ėmė pavyzdį. Dabar JAV kanapės po truputį atgimsta, jos imamos skirstyti į pluoštines, medicinines ir rekreacines. Kanapių potencialas atrandamas iš naujo, o jį pažaboti mėginantys žmonės dabar daugiau yra visuomeninės, o ne asmeninės naudos siekiantys asmenys.

O tabakas… tai tik ritualiniai dūmai stiliaus, įvaizdžio dalis, kuri vienija tam tikras žmonių grupes. Iš tabako daugybės skirtingų gaminių nepagaminsi, jis neturėjo plataus panaudojimo ir niekam nekėlė grėsmingos konkurencijos, todėl ir nebuvo imtas kontroliuoti taip griežtai kaip kanapės.

O jeigu į jūsų klausimą atsakant trumpai – dėl nežinojimo, kaip kanapes naudoti. Jeigu žmonės tai žinotų, kanapės būtų visiškai legalios, žmonės jas naudotų įvairiausiems tikslams ir patirtų tik naudą.

Kaip kanapės kategorizuojamos Lietuvoje? Sako, jos įrašytos viename sąraše su “chemija”. Ar tikrai gramas žolės arba hašišo prilygsta gramui heroino?

Lietuvoje tokios kaip A kategorijos narkotikai – nėra. Pas mus yra trys narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašai. Pirmame, kuriame yra kanapės, nurodytos tos medžiagos ir augalai, kurie draudžiami naudoti medicinos tikslams, o antrame ir trečiame – leidžiami. Pačios kanapės nėra narkotikai, kanapėse tiesiog gali susidaryti pakankamos tam tikrų medžiagų koncentracijos, kurias suvartojus patiriamas narkotinis (stingdantis-migdantis) poveikis. Narkotinių medžiagų ir augalų sąrašuose kanapės augalui – ne vieta, kadangi kanapės turi kur kas daugiau nei narkotinį poveikį.

O dėl kiekių, Lietuvoje narkotinėms ir psichotropinėms medžiagoms yra nustatyti unikalios nedidelių, didelių ir labai didelių kiekių išraiškos. Mūsų šalyje gramas „žolės“ teisiškai neprilygsta gramui heroino. Heroino nedidelis kiekis – iki 0,02g, didelis kiekis – daugiau kaip 2g, labai didelis kiekis – daugiau kaip 10g. Kanapių nedidelis kiekis – iki 5g, didelis kiekis – daugiau kaip 500g, labai didelis kiekis – daugiau kaip 2500g.

Taigi, vis dėlto skirtumas yra. O kas man grėstų, jei policininkas kišenėje rastų nedidelį kiekį (iki 5g) marihuanos ar hašišo?
Grėstų baudžiamoji atsakomybė pagal baudžiamojo kodekso 265 straipsnį. T.y. – arba bauda, arba viešieji darbai, arba laisvės apribojimas, arba areštas, arba laisvės atėmimas iki 2 metų. Tiesa, anksčiau neteistam žmogui dar yra galimybė būti atleistam nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą.

Jei kanapių yra bent kartą parūkę apie 10% Lietuvos gyventojų, galime spėti, kad Seime taip pat yra praktikoje žinančių tą svaiginantį jausmą?

Spėlioti iš tikrųjų galime ką tik norime, tačiau faktas, jog kai kurių Lietuvos Respublikos Seimo istorijos narių šeimose yra asmenų, kurie tikrai žino tą svaiginantį jausmą. Apie tai netgi buvo viešai skelbta naujienų portaluose. Gerbdami žmonių teisę į privatumą, vardų ir pavardžių neminėsime.

Viena jūsų misijų – “formuoti racionalią žmonių nuomonę, dėl kanapių įteisinimo rūpestingam suaugusių asmenų naudojimui”, tačiau žiniasklaidoje vis dar skaitome apie švirkštus su kanapėmis ir panašias nesąmones. Klausimas, ar visuomenė pasiruošusi išgirsti tą racionalią nuomonę?

Deja, mokslo naujienos taip lėtai keliauja į mūsų šalį ir ypač iki tų žmonių, kurie galėtų inicijuoti teigiamus pokyčius jau šiandien. Liūdna, kad autoritetingi žmonės, sąmoningai ar nesąmoningai, klaidina visuomenę, neturėdami šioje srityje pakankamų ir naujausių žinių vadovaujasi senais baubais ir mitais, sklandančiais visuomenėje. Vienas mūsų tikslų tuos mitus griauti – šviesti, informuoti. Visada bus žmonių, kurie nenorės kažko girdėti. Bet visumoje racionaliai nuomonei išklausyti ar išgirsti pasiruošimo tikrai neturėtų reikėti, visgi laikome save protingomis būtybėmis.

Kokia jūsų pozicija – dekriminalizuoti ar legalizuoti? Kodėl?

Vienareikšmiškai legalizuoti, kadangi dekriminalizavimas vistiek sudaro sąlygas juodajai rinkai klestėti, o organizuotiems nusikaltėliams veikti šešėlyje. Pilnai įteisinus – legalizavus kanapes atsirastų rinka, kuri sukurtų naujas darbo vietas, mokėtų mokeščius, atsirastų galimybė žmonėms pasirinkti nekenksmingą gydymo būdą ir teisė rinktis kokiais būdais, kaip pažinti save ir aplinką. Dekriminalizacija prilygsta ant nekaltų žmonių kaklų esančių kilpų atlaisvinimui, o mūsų tikslas – tas kilpas visai nuimti. Visuomenė turi suprasti, jog kanapės augalas pats savaime yra neutralus, o geri arba blogi būna žmonių veiksmai. Mes esame už tai, kad kanapės būtų naudojamos kilniems tikslams – asmens fizinei, psichinei sveikatai gerinti ir visuomenės gerbuviui skatinti, o tuos žmones, kurie vengia mokėti mokeščius, pelnosi pardavinėdami sveikatai kenkiančias medžiagas, dažnai prisidengdami kanapės ar kitu vardu, mes norime, kad jie ir toliau būtų persekiojami teisinės atsakomybės. Legalizavimas, toli gražu nereiškia, jog nebus taisyklių ir reguliavimo. Legalizavimas yra kanapių naudojimo taisyklių rinkinys, o tie žmonės, kurie pažeidinės tas taisykles, privalės atsakyti.

Kadangi jūsų draugija iš esmės propaguoja nelegalų produktą, ar nebijote susilaukti teisėsaugos dėmesio? O gal jau susilaukėte?

Mūsų draugija neskatina vartoti nelegalių medžiagų, bet siekiame kanapių naudojimo įteisinimo, nes žinome, kad tai atneš daug naudos, tiek mūsų ekonomikai, tiek visuomenės sveikatos srityse. Nelegalų produktą propaguoja žmonės, kurie nesutinka, jog kanapės turi būti legalizuotos – juodojoje rinkojo jos nekontroliuojamos. Teisėsaugos dėmesio sulaukėme – praėjusiais metais mumis domėjosi prokuratūra, policija, bet tik norėdama gauti išsamesnės informacijos apie vykdomą renginį. Iš esmės dėmesio iš teisėsaugos mes ne tik kad nebijome, bet ir jo siekiame, nes pasiekti gerbuvį visuomenėje galime tik bendradarbiaudami su įvairiomis vyriausybinėmis ir nevyriausybinėmis organizacijomis, o kanapių legalizavimas padėtų išspręsti kai kurias problemas susijusias su nusikalstamumu, konkrečiau su organizuotu nusikalstamumu, o sutaupytos lėšos, laikas būtų skirti kitoms problemoms spręsti ir prevencijai. Žmogus privalo turėti teisę naudoti kanapes savo reikmėms – fizinei ir dvasinei sveikatai atstatyti ir palaikyti, ir ši teisė privalo būti ginama ir saugoma teisėsaugos institucijų.

Balandžio 20-ąją organizuojate Kanapių kultūros dieną – kokia ta kultūra? Kaip įtikinti visuomenę, kad tai – ne ligotų narkomanų susibūrimas?

Tai kultūra gyvuojanti ir skaičiuojanti jau tūkstančius metų, kildinama iš centrinės Azijos ir prieš 12000 metų pradėjusi plisti po visą pasaulį. Kultūra, kuri padėjo žmonijai tobulėti, gydytis ir išlikti. Kultūra su šiuo augalu mūsų regione atsirado dar 4500 m. prieš Kristų, ji įsipynusi mūsų tradicijose, pasaulėžiūroje, įsišaknyjusi mūsų pasąmonėje, bet dėl XX amžiuje buvusių įvykių, neteisingų pasirinkimų, šios kultūros šaknys sunyko, o kai kur ir visai nutrūko. Kanapė tapo mums svetima, tradicijos užmirštos. Vis dėlto praėjusio amžiaus pabaigoje dėl naujų mokslinių tyrimų, informacijos prieinamumo bei jos plitimo greičio didėjimo, atsirado galimybė šiai kultūrai atgimti, spalvingai kultūrai, kuriai priklauso įvairių amžiaus grupių, socialinių sluoksnių, profesijų žmonės, kurie naudojasi kanapės nauda dvasinei, fizinei gerovėms. Įtikinti visuomenę – pakeisti savo nuomonę vienu ar kitu klausimu gali prireikti ne vienerių metų. Nesitikime sulaukti kardinalių pokyčių vienu renginiu. Šis renginys skirtas susiburti bendraminčiams ir pradedantiems domėtis šio augalo kultūra, o abejojantys ir skeptikai taip pat yra laukiami ir turės galimybę pareikšti savo nuomonę. Tik per dialogą įmanoma tobulėti ir eiti sąmoningesnės, sveikesnės ir šviesesnės visuomenės keliu.

Internete:

kana.pe

facebook.com/ZZD.lt