Vienas svarbiausių pastarojo dešimtmečio šiuolaikinio meno kūrinių Lietuvoje – Dainiaus Liškevičiaus instaliacija „Labyrinthus“ – atkuriamas knygos pavidalu.
Venecijos bienalėje Lietuvai 2015-aisiais atstovavusio menininko knygą-kūrinį itin mažu tiražu atskirai lietuvių ir anglų kalbomis išleido leidykla „Lapas“. Leidinį bus galima pavartyti ir įsigyti Vilniaus knygų mugėje, vėliau jis pasieks pagrindinius meno knygynus ir bus prieinamas internetu.
„Aš manau, kad tai pats ryškiausias šį dešimtmetį Lietuvoje sukurtas meno kūrinys, – sako kartu su D. Liškevičiumi knygą sudariusi menotyrininke Agnė Narušytė. – Tačiau instaliacija „Labyrinthus“ dabar guli išardyta Liškevičiaus studijoje ir nežinia kada vėl mes ją pamatysime. Šis kūrinys turi išlikti kultūros lauke, todėl „Labyrinthus“ ir atsirado knygos pavidalu“.
D. Liškevičiaus darbas pirmąkart eksponuotas 2014-aisiais Šiuolaikinio meno centre Vilniuje. Šešiolikoje kambarių stovėjo iš kasdienių daiktų sukomponuoti objektai po stiklo gaubtais, o sienas puošė kalnų ir interjerų fotografijos. Labirinto lankytojui šioje vaizduotės teritorijoje padėjo susigaudyti ir išsyk klaidino gidas – knyga, sudaryta iš autoriaus jaunystėje skaitytų knygų citatų.
„Dainius turi genialų gebėjimą sudėti dalykus taip, kad galėtum juose vis atrasti kažką naujo“, – sako leidyklos „Lapas“ vadovė Ūla Ambrasaitė.
Kiekvienas apsilankymas labirinte – tiek instaliacijos kambariuose, tiek naujosios knygos puslapiuose – yra autoriaus apgalvotas, tačiau nenulemtas ir vis kitoks. D. Liškevičius leidžia kiekvienam individualiai pasiklysti ir atrasti nenumatytų reikšmių.
„Labyrinthus“ knyga sudaryta iš trijų dalių. Pirmojoje spausdinama minėtoji menininko iš citatų sukonstruota į vientisą pasakojimą knyga, antrosios dalies „kambariuose“ sudėtos instaliacijos nuotraukos, tarsi vaizdų galerija.
„Norėjome atkurti vaikščiojimo po labirintą jausmą. Tad šiai antrai – dokumentacijos – daliai dizaineris Jurgis Griškevičius pasiūlė išlankstomus puslapius. Skaitytojas pamato kambario pavadinimą, bet turi patekti į jį – atversti kambaryje esančio objekto nuotrauką. Tai kuria, ieškojimo, radimo ir klaidumo įspūdį“, – sako A. Narušytė.
Trečiojoje knygos dalyje sudėtos septynių autorių „Labyrinthus“ recenzijos ir interpretacijos bei estų akademiko ir literato Reino Raudo 1988-ųjų pjesė „Minotauras“, kuri tapo dar vienu ready made objektu labirinte.
„Skaitant atrodo, kad R. Raudas dar tada rašė apie D. Liškevičiaus darbą, kuris bus sukurtas po daugiau nei 20 metų“, – sako A. Narušytė.
Knygos pristatyme Vilniaus knygų mugėje vasario 23 d. (penktadienį), 14 val. „Lietexpo“ 5.2 salėje dalyvaus knygos sudarytojai D. Liškevičius ir A. Narušytė, prie knygos prisidėję rašytojai Paulina Eglė Pukytė ir Rolandas Rastauskas bei menotyrininkė Tojana Račiūnaitė.
Komentarai