Liepos 22-25 dienomis kinematografinius nuotykius penktus metus iš eilės Nidoje tęs eksperimentinio kino festivalis „Suspaustas laikas“. Nidos Švč. Mergelės Marijos Krikščionių Pagalbos bažnyčioje bei miesto bendruomenės namuose vyks turiningi ir nemokami renginiai – ekranas sušvis kasdienybės džiaugsmais bei egzistenciniais potyriais, kuriuos atlieps gyvos muzikinės improvizacijos bei susitikimai su kūrėjais.
Prisimenant Audrių Mickevičių (1965-2017)
Šių metų festivalio programą Nidos bendruomenės namuose liepos 22 d. atidarys Audriaus Mickevičiaus (1965-2017) atkuriamosios dokumentikos darbas „Ne“ (2003 m.). Nors A. Mickevičiaus kūrybai apibūdinti pritiktų gausybė pavadinimų, iš kurių čia minėtini režisierius, scenaristas bei tarpdsiciplininio meno projektų autorius, vis tik pirmiausia tai buvo žmogiškosios egzistencijos „kolumbas“. Savo darbais menininkas kūrė erdves, kuriose asmeninė patirtis leidžiasi būti ištariama be nuoskaudos ar egzaltacijos, o abstrakti moralumo terminologija prisipildo gyvenimiškos medžiagos. Filme „Ne“ menininkas atkuria dramatiškus kelionės su VDA studentais į Diuseldorfą įvykius, jau kitos kelionės ten pat, tik su kitais pakeleiviais metu. (Tai kinematografinis bandymas prakalbinti laiko užklotą patirtį.)
Pažinti artimiausius kaimynus – trumpametražio kino apžvalga
Liepos 23 dienos vakaras bus skirtas trumpametražiams kino darbams iš Lenkijos. Renginio programą, kuri buvo parengta bendradarbiaujant su Poznanės kino festivaliu „Short Waves“, sudarys devynių jaunosios kartos Lenkijos kino menininkų darbai. Jau besibaigiančio dešimtmečio Lenkijos kinematografinius eksperimentus reprezentuosiantys trumpieji, viena vertus labai artimi savo jautrumu, kuris nebylią ir monotonišką kasdienybę tarsi partitūrą pažadina vaizdais, kita vertus – labai skirtingi savo technika, forma ir turiniu.
Liepos 24-osios vakaro pirmoji dalis bus pažymėta mažiausiai dviem akcentais. Latvijos kino judėjimo „Baltic Analog Lab“ sudaryta programa – tik iš kino kamera nufilmuotų ir tik moteriškomis rankomis sulipdytų darbų. Trys Latvijos jaunosios kartos režisierės savo darbais pristatys kaimyninės šalies eksperimentinio kino nūdieną. Menininkės savo kūryboje analizuoja socialinę atskirtį, fizinės žmogaus egzistencijos ribas, per mitologiją ir istorinę perspektyvą tyrinėja moteriškumo temą.
Kinematografinis šviesos ir garso sapnas Nidos bažnyčioje
Liepos 24 vakaro antroji dalis kelsis į Nidos Švč. Mergelės Marijos Krikščionių Pagalbos bažnyčią, kur Latvijos menininkai Ieva Balodė ir Maksimas Šentelevas iš šviesos ir garso tvers kinematografinį sapną „Hypnos“ (liet. „Hipnozė“, 2020 m.) Režisierė I. Balodė kuria tik su analogine filmavimo technika, nes būtent ši medija, anot menininkės, atspindi paties žmogaus aplinkos suvokimo procesą. Performanso metu menininkė dviem 16 ir 8 mm kino projektoriais tarsi skalpeliais skverbsis gilyn į žmogaus sąmonės užkaborius ir bandys paliesti nenutrūkstamai mutuojantį tikrovės srovenimą.
Menininkės scenos partneris – žinomas Latvijos garsų menininkas Maksimas Šentelevas. Jau daug metų kūrėjas tyrinėja garsų pasaulį, išbandydamas įvairias įsiklausymo į aplinką praktikas bei savadarbius muzikos instrumentus. Garsas menininkui nėra pasyvi fizinio pasaulio charakteristika, o greičiau žmogaus tikrovę formuojantis ir jos nuolatinį kismą atskleidžiantis fenomenas.
D. Strupinsko ir P. Kilbausko muzikinis pokalbis su plastmasiniais šaukštais
Paskutinio „Suspausto laiko“ Nidoje vakaro pirmoji dalis bus skirta Vilniaus akademijų studentų bei absolventų darbams. Pasitelkdami skirtingas audiovizualines raiškos formas bei eksperimentinius kūrybos procesus S. Misevičius, S. Leonavičius, T. Šlajus bei D. Minkevičius leis savo filmais iš mums neįprastų perspektyvų pažvelgti į kasdienio miesto peizažą.
Festivalio „Suspaustas laikas“ viešnagę Neringoje uždarys kino ir gyvų muzikinių improvizacijų akistata Nidos bažnyčioje. Vakaro metu ekranas taps langu į didžiuliu fabriku virtusį pasaulį, kuriame nuovoką praradę žmonės gamina plastiko dykumą. Latvių režisierės Lailos Pakalninos darbas „Spoon“ (liet. „Šaukštas“, 2019 m.) leis pajusti šokiruojantį žmogiškosios būties nuopuolį.
Vizualinei vakaro programai gyvai akomponuos skirtinguose kūrybiniuose kontekstuose ryškiai pasižymėję muzikantai ir kompozitoriai Domas Strupinskas ir Paulius Kilbauskas. Turtinga garsine tekstūra, gilia muzikine vizija bei savitu skambesiu menininkai žiūrovą lydės į pasaulį, kuris pasmerktas balto plastikinio šaukštelio gamybai.
Visa festivalio programa ir renginių tvarkaraštis – „Suspausto laiko“ Facebook paskyroje.
Komentarai