Balandžio 26 dieną klube „Kablys“ koncertuos Los Andželo triukšmadarių trijulė „Health“. Tai bus pirmas amerikiečių vizitas į Lietuvą, nors bandymų juos atsigabenti buvo ir anksčiau.
Grupės „Health“ pasirinktas kelias – ne iš lengvųjų. Tai yra ryškus priešingybių ir spalvingumo pavyzdys.
Pirmiausia, prieš išvažiuodami į pirmą turą ir prieš atspausdami pirmą septynių colių plokštelę, grupės nariai po ilgų ginčų nutarė, kad nori pasivadinti kasdieniu žodžiu. Išnagrinėjus ilgą potencialių pavadinimų sąrašą paaiškėjo, jog tik žodžiu „sveikata“ nėra pasivadinusi jokia kita grupė. Tenka pripažinti, kad, ko gero, tai nėra pats tinkamiausias pasirinkimas, turint galvoje sunkumus bandant surasti informaciją apie kolektyvą paieškos sistemose.
„Health“ kuriama ir atliekama muzika taip pat, greičiausiai, ne daugeliui asocijuojasi su sveikata ir yra gan sunkiai virškinama. Dar sunkiau nusakoma. Nes pažertas „noise rock“, „industrial“, „experimental“ terminų rinkinis sunkiai pagelbės, jei klausytojas nėra girdėjęs apie „Liars“, „Deerhunter, „No Age“, „Klaxons“ ar panašias grupes.
Įsivaizduokite agresyvią „Nine Inch Nails“ muziką, kuriai pritaria švelnus, beveik moteriškas (į Brian Molko iš grupės „Placebo“ panašus) Jake Duzsik vokalas. Netikėta kombinacija ne tik stebina, tačiau ir žavi tuo, jog šitoks nesuderinamumas skamba įdomiai ir patraukliai. Laikui bėgant „Health“ savo unikalų skambesį stipriai ištobulino. Grupė gyvuoja nuo 2005 metų.
Amerikiečių diskografija taip pat spalvinga ir įdomi. Kiekvieną grupės studijinį darbą lydėjimo remiksų albumas „Disko“ (su atitinamu numeriu). Paradoksas, tačiau beveik visi jų kritikų buvo vertinami tiek pat ar net labiau nei originalūs grupės darbai. Nenuostabu, kuomet tarp remiksuotojų „Health“ sugebėjo suburti įvairaus plauko muzikos meistrus – nuo „witch house“ ikonų „Salem“ ir „Crystal Castles“ iki „techno/industrial“ sunkiasvorių „Vessel“ ir „Roly Porter“.
Minėtas algoritmas buvo taikomas pirmiems keturiems „Health“ albumams (ir jų perdarytoms versijoms nuo „Disco“ iki „Disco4+“ atitinkamai). 2020-ais metais išleisdami penktą studijinį darbą „Disco04: Part I“ vaikinai dar kartą kilstelėjo kartelę. Šįkart buvo sumanyta įrašyti visą plokštelę kartu su kitais atlikėjais, tik ne remiksuotojų, o bendraautorių vaidmenyje. Svečių sąrašas – gan eklektiškas: nuo, gal būt, nuspėjamų žanro bendražygių „Perturbator“, „The Soft Moon“ ir „XiuXiu“ iki gan netikėtų kolaboriacijų su hip-hopo atstovais „JPEGMafia“ ir „Ghostmane“. Nepaisant žanrų įvairovės albumas gavosi gan vientisas. Šis faktas tik dar kartą patvirtina „Health“ skambesio unikalumą bei grupės sugebėjimą konsoliduoti.
Tarp kitų darbų paminėtini grupės įrašai žaidimams „Max Payne 3“ ir „Grand Theft Auto“. Specialiai filmo „Atomic Blonde“ garso takeliui trio perdainavo „New Order“ amžinąjį hitą „Blue Monday“. Gyvų pasirodymų metu „Health“ vokalistas Jake Duzsik mėgsta vilkėti „Misfits“, „Psychic TV“ ir kitų grupių marškinėliais. Šitaip demonstruojama pagarba ir atiduodama duoklė paauglystės dievukams.
Naujas „Health“ albumas „Disco04: Part II“ išleidžiamas balandžio 8 dieną. Jame grupė seka pramintu duetų taku. Tik šįkart studijos partneriai dar labiau netikėti. Publika jau turėjo progą išgirsti albumą pristatančius bendrus kūrinius su „Nine Inch Nails“, „Poppy“ ir… „death/trash“ veteranais „Lamb of God“. Būtent šis albumas bus pristatomas koncerto Vilniuje metu.
Iš aukščiau pateiktų pavyzdžių akivaizdu, kad „Health“ mėgsta stebinti ir nuolatos ieško kažko naujo. Jie nebijo kvestionuoti nusistovėjusių standartų, jungti tai, kas neapjungiama, ir nuolatos judėti į priekį. Tokie patys yra ir grupės klausytojai: išsilavinę ir pakankamai platų, bei atvirą muzikinį skonį turintys žmonės.
Tiesa, gyvai grupė groja labai garsiai. Tad einant į koncertą reikėtų pasirūpinti ausų kamštukais. Nes tikrai groja garsiai. Labai.
Bilietus į „Health“ pasirodymą platiną Paysera https://bit.ly/HealthVilnius
Komentarai