Jau tapo tradicija, kad spalį į kino ir namų ekranus sugrįžtantis festivalis „Nepatogus kinas“ pakviečia įsitraukti ne tik žiūrovus, bet ir pačius dokumentikos kūrėjus. Kartu su „ESoDoc – European Social Documentary“ rengiamose tarptautinėse dirbtuvėse Vilniuje rudenį susirinkę kūrėjai vėl gilins žinias ir megs ryšius. Šiemet festivalis ragina įsitraukti ne vien lietuvių kūrėjus – „Nepatogaus kino“ ir festivalio partnerių dėka numatytos papildomos vietos Ukrainos režisieriams.
„Dokumentinis kinas, ko gero, šiandien kasdieniuose žiūrovo pasirinkimuose lygiaverčiai konkuruoja su vaidybiniu kinu. Bet, didėjant paklausai, auga ir sukuriamų filmų skaičius bei konkurencija, tad kūrėjams prireikia vis daugiau žinių ir ryšių norint būti pastebėtiems. Būtent tokios dirbtuvės kasmet atvažiuoja į Vilnių – viena seniausių Europos dokumentikos mokymų programų „ESoDoc“ jau tapo kasmetiniu mūsų šalies kino ir naujųjų medijų industrijos renginiu“, – pasakoja festivalio „Nepatogus kinas“ direktorius Gediminas Andriukaitis.
„Intensyvios savaitės trukmės dirbtuvės dirbtuvės išsiskiria praktine nauda dalyviams – kūrėjai ir mažose grupelėse, ir tiesiogiai turi galimybę konsultuotis dėl savo kuriamų projektų su lyderiaujančiais savo sričių ekspertais iš užsienio. Tai – ne tik puiki vieta pasisemti žinių, bet ir proga tobulinti savo kuriamų projektų pristatymo įgūdžius. Vilniui prieš kelerius metus tapus viena iš „ESoDoc“ rezidencijų, rėmėjų dėka radome galimybių pakviesti nemokamai dalyvauti keletą lietuvių kūrėjų, o šiemet nutarėme papildomų vietų šiuose mokymuose skirti ukrainiečiams kūrėjams“, – kviečia G. Andriukaitis.
Norintieji dalyvauti „ESoDoc“ dirbtuvėse, kviečiami teikti paraiškas iki rugsėjo 9 d.: https://form.jotform.com/222296348997979. Šį rudenį „ESoDoc“ dirbtuvės bus rengiamos dviem etapais: rugsėjo 27 – spalio 3 d. vyks intensyvios mokymų sesijos nuotoliu, o spalio 7–14 d. kūrėjai gyvai susitiks Vilniuje. Lietuvos ir Ukrainos dokumentikos kūrėjams programoje numatytos keturios vietos: prie mokymų gali prisijungti 2 projektus jau turintys ir 2 jų dar neturintys dalyviai. Daugiau informacijos: https://nepatoguskinas.lt/2021/wp-content/uploads/2022/08/ES22-ESoDoc-at-Inconvenient-Films-Call-for-Application-final.pdf
Šiemetiniuose „ESoDoc“ mokymuose savo žiniomis dalinsis ir finaliniam projektų pristatymui dalyviams pasiruošti padės su keletu lietuviškų filmų („Pavyzdingas elgesys“, „Nuostabieji lūzeriai. Kita planeta“) jau dirbęs prodiuseris Stefano Tealdi (Italija); Suomijos televizijoje, „European Documentary Network“ ir „DOK Leipzig“ festivalyje neįkainojamą patirtį sukaupusi Leena Pasanen, šiuo metu einanti „Biografilm“ festivalio vadovės pareigas (Italija, Suomija); ir medijų ekspertė Katrin Nandelstädt (Vokietija), jau 15 metų įvairių industrijų atstovus ruošianti scenai, prisistatymams ir interviu. Be mokymų vedėjų, dalyvius konsultuos dar septyni užsienio ekspertai, tarp kurių – Caroline Mutz (ARTE televizija), Mark Atkin (CPH:DOX), Nicle Van Schaik (DocSociety) ir kiti.
„ESoDoc“ yra ES programos „Kūrybiška Europa“ remiama mokymų iniciatyva, kurią įgyvendina „ZeLIG“ dokumentikos mokykla iš Italijos. „ESoDoc“ yra skirta medijų profesionalams ir tarpdisciplininiams kūrėjams, siekiantiems didinti savo dokumentinių filmų ir susikertančių medijų (cross-media) projektų poveikį ir pasiekiamumą, tiems, kurie nori tobulinti savo pasakojimo įgūdžius, megzti ryšius įvairiose platformose, atrasti naujas komandos formavimo, prodiusavimo, finansavimo formas ir naujas platinimo strategijas. Lietuvoje šiuos mokymus pristato „Nepatogus kinas”, juos iš dalies finansuoja Lietuvos kino centras, Audiovizualinių kūrinių autorių teisių asociacija AVAKA ir Vilniaus miesto savivaldybė.
Apie „Nepatogų kiną“
„Nepatogus kinas“ – nuo 2007 m. kasmet vykstantis tarptautinis žmogaus teisių dokumentinių filmų festivalis. Tai yra nekomercinis renginys, siekiantis kurti erdvę žmogaus teisių, politikos, socialinės atsakomybės, tvarumo temomis, supažindinti visuomenę su pasaulinėmis aktualijomis, skatinti būti sąmoningiems ir kritiškiems. Festivalio metu pristatoma turtinga dokumentinių filmų programa, rengiami susitikimai su kino kūrėjais, organizuojamos diskusijos su filmų herojais, žmogaus teisių aktyvistais ir ekspertais. Vienas pagrindinių festivalio rėmėjų – Lietuvos kino centras.
Komentarai