Vilniuje veikianti meno erdvė „Editorial“ dalyvauja Londone ir Edinburge vykstančioje renginių serijoje „Baltijos regiono queer istorijos“ (angl. Queer Histories from the Baltic Region). Renginių ciklą inicijavo Londone įsikūrusi meno organizacija „Auto Italia“, prie kurios prisijungė „Editorial“ ir kiti partneriai – Edinburgo meno festivalis, Estijos šiuolaikinio meno centras bei „Kim?“ šiuolaikinio meno centras Rygoje.
„Baltijos regiono queer istorijos“– renginių ciklas, pristatantis naujoviškus queer kultūros ir meninių praktikų tyrimus Baltijos šalyse ir atskleidžiantis turtingą lyčių bei seksualumo diskursų istoriją šiame regione. Renginių serijoje nagrinėjama, kaip LGBTQIA+ menininkai ir menininkės visame Baltijos regione formavo šiuolaikinį queer tapatybės supratimą, tyrinėjant vizualinių kultūrų vaidmenį plėtojantis bei skleidžiantis šių šalių queer politikai.
Programa startavo birželio 22 d. „Auto Italia“ erdvėje Londone lietuvių menininkės, kuratorės ir tyrinėtojos Agnės Bagdžiūnaitės, estų menininko Heinrich Seppa ir latvių menininko Konstantin Zhukov pokalbiu, moderuotu „Auto Italia“ direktorės Maggie Matić. Dalyviai nagrinėjo LGBTQIA+ aktyvizmo ir struktūrines socialiai angažuoto darbo sąlygas Baltijos šalyse, taip pat pristatė savo įvairiapusę bendruomenės įtraukimo praktiką aptardami, kaip aktyvizmas gali skleistis kultūros organizacijų institucinėse sistemose.
Vakaro programą užbaigė estų performanso menininko ir obojininko Gregor Kulla pasirodymas „Recital“. G. Kulla kūriniuose tyrinėjami šiuolaikiniame queer ir klasikiniame performanso mene bei muzikoje dominuojančių formų skirtumai kūrėjo gimtojoje Estijoje ir kitose šalyse.
Rugpjūčio 24 d. „City Art Centre“ erdvėje Edinburge kaip Edinburgo meno festivalio programos dalis įvyks antrasis ciklo „Baltijos regiono queer istorijos“ renginys – lietuvių menininkės Agnės Jokšės performansas „Lezbynai“. Kalbos normatyvumą, autoetnografiją, intymumą ir paralelines istorijas tyrinėjančios menininkės kūrinys „Lezbynai“ – tai erotinė istorija apie lesbietišką meilę Lazdynų – Vilniaus rajono, kuriame menininkė užaugo – fone. Lazdynų gyvenamieji namai primena panoptiką, išsidėsčiusį taip, kad visi galėtų vieni kitus stebėti; bet koks intymus gestas čia vienu metu ir privatus, ir viešas. A. Jokšės pasakojime ši aplinka tampa terpe skleistis nežabotai seksualinei fantazijai, išnyrančiai greta menininkės ir jos meilužių santykių. Plėtojama istorija atskleidžia iš pažiūros tylių šių pastatų betoninių sienų dinamiškumą ir ten gyvenančių žmonių gyvenimus bei mintis.
Renginių ciklą „Baltijos regiono queer istorijos“ iš dalies finansuoja Baltijos kultūros fondas, Lietuvos kultūros institutas ir Lietuvos kultūros atašė Jungtinėje Karalystėje bei Estijos ambasada Londone. „Editorial“ veiklą remia Vilniaus miesto savivaldybė.
Komentarai