Vilniaus trumpųjų filmų festivalio tarptautinė konkursinė programa

Nuo Filipinų, Kosovo, Etiopijos ar Pietų Korėjos iki Haičio, Malaizijos, Irano ar Meksikos – 18-ojo Vilniaus trumpųjų filmų festivalio žiūrovai sausio 15–21 dienomis galės susipažinti su trumpametražio kino kūrėjais iš viso pasaulio. Programa šiemet išskirtinai plati ir spalvinga: vien šešiose tarptautinėse konkursinėse programose bus rodomi filmai iš daugiau nei trisdešimties šalių, o iš viso festivalio repertuare – dvidešimt programų. Konkursinių festivalio programų filmus vertins žiuri, sudaryta iš Vokietijos, Šveicarijos bei Lietuvos kino industrijos ekspertų.

Vilniaus trumpųjų filmų festivalis šiemet sulaukė rekordinio į konkursinę programą pateiktų filmų kiekio. Atrinkti filmus, kurie bus pristatyti Lietuvos kino mylėtojams buvo tikras iššūkis, tačiau rezultatas – išties įspūdingas. Vien tarptautines konkursines programas repertuarą sudaro trisdešimt filmų iš skirtingų planetos kampelių, kurie šiemet pretenduos į festivalio pagrindinį prizą „Grand Prix“. Šio prizo laimėtojas galės siekti „Oskaro“, kadangi šiemet Vilniaus trumpųjų filmų festivalis tapo pirmuoju kino renginiu Lietuvoje, kuriam JAV Kino meno ir mokslo akademija suteikė „Oskarų“ kvalifikaciją.

Tarptautinės konkursinės programos šiemet ekranuose prabils tokiomis temomis kaip meilė ar aistra, tankiai apgyvendintų miestų ir jų gyventojų istorijos, kelionės bei nežinomybė, tiesos paieškos, ugningi moterų balsai ar tamsioji žmogaus pusė – repertuaras žada įkvėpti, nustebinti, sujaudinti ir pakviesti atvirai diskusijai.

Festivalio konkursinių programų sudarytoja Mantė Valiūnaitė apie tik suaugusiems skirtą programą „Apie meilę“ pasakoja: „Skirtingos meilės rūšys atsiskleidžia visu savo grožiu ir kompleksiškumu šioje programoje, skirtoje ne tik romantikams, bet tinkančioje ir jiems. Įvairiomis raiškos priemonėmis kino kūrėjai su veržlia energija tyrinėja aistrą, ilgesį, atvirus santykius ir tapatybės klausimus bei primena, kad meilė gali būti pati įvairiausia.“

Vagystė parke, paslaptingas seifas sename bute, iš dangaus krentantys daiktai ir gydantys grybai vokeliuose ant balandžių nugarų – tai tik keletas fragmentų, kurie pasklidę tankiai apgyvendintuose miestuose, telkiasi į garsiai ar pašnibždomis pasakojamas istorijas. Jų neaptiksime naujienų portaluose, bet kino kūrėjai programoje „Miesto istorijos“ pakvies žvilgtelėti į šias patirtis, ir visai nesvarbu – tikras ar išgalvotas, nes iš jų ir susidaro margi miestų žemėlapiai.

Kelionė į gimtinę Alžyre, kaimą Rumunijoje ar poilsis kurortiniame viešbutyje – visi veikėjai programoje „Nežinoma kryptis“ susiduria su nežinomybe. Užstrigus rate ar muitinėje, veikėjų kelionės tikslas pasikeičia jiems netikėta linkme, ir dar kartą paaiškėja daugeliui pažįstama tiesa – ne visada gauname tai, ko norime.

Festivalio programos „Ieškant tiesos“ filmai vienaip ar kitaip prabils apie gilius išgyvenimus arba apie šiuo metu vykstančius įvykius, kurie neišvengiamai įeis į istoriją. Čia filmų personažai ieško tiesos, kad ir kokia ji būtų nemaloni ar nepatogi. Įtempti, negailestingi, o kartais – ir juokingi programos filmai jaudins, provokuos ir nepaliks abejingų.

Paslaptingas nėštumas, gaisras dykumoje ir Irane leistas moterų žurnalas: programoje „Ugningi balsai“ skambės stiprūs keturių moterų režisierių balsai. „Jos dega savo troškimu papasakoti istorijas apie įsisenėjusius papročius savo šalyse, norą juos sugriauti ar tiesiog išsilaisvinti ir sprendimus, kad ir kokie jie būtų – svarbūs ar kasdieniški – priimti pačioms“, – sako festivalio konkursinių programų sudarytoja Ieva Šukytė.

Programos „Tamsos atspindžiai“ pavadinimas taikliai ją apibūdina – šiame trumpametražių filmų rinkinyje kalbama apie tamsiąją žmogaus pusę. Gyvename laikais, kai visai netoli mūsų – karai, krizės, ar, pavyzdžiui, kai kam baimę kelianti technologijų pažanga, ir visa tai atsispindi penkiuose šios programos režisierių filmuose. „Tikiu, kad pasižiūrėję „Tamsos atspindžius“, žiūrovai atsigręš į save ir, galbūt, po programos išeis šiek tiek kitokie“, – dalijasi festivalio konkursinių programų sudarytojas Andrius Blaževičius.

Šiemet filmus festivalio konkursinėms programoms atrinko kino kuratorė ir kinotyrininkė Mantė Valiūnaitė, režisierius, scenaristas ir edukatorius Andrius Blaževičius bei kino kritikė, žurnalistė Ieva Šukytė. Konkursinių programų atrankos asistentai – kino kūrėjai, edukatoriai Arnas Balčiūnas ir Lukas Kacinauskas, scenaristai Kristina Abromaitytė ir Rokas Jonas bei kino režisierė, kritikė, programų kuratorė Monika Navickaitė.

Žiuri komisijoje – kino industrijos ekspertai iš Vokietijos, Šveicarijos bei Lietuvos

Kaip ir kasmet, festivalio metu tarptautinė žiuri vertins konkursines programas ir paskelbs, kas tapo laureatais – bus renkami geriausi tarptautinės ir nacionalinės konkursinių programų filmai bei vienas filmas pelnys pagrindinį prizą – festivalio „Grand Prix“.

Šiemet žiuri sudaro kino kūrėja iš Vokietijos Hilke Rönnfeldt, kurios filmas „Etiudas apie empatiją“ 2023 m. Lokarno kino festivalyje buvo įvertintas „Auksiniu leopardu“ ir nominuotas Europos kino apdovanojimams, taip pat svarbiausiu Šveicarijos trumpametražio kino festivaliu laikomo „Internationale Kurzfilmtage Winterthur“ meno vadovas John Canciani, bei kino ir televizijos srityse aktyviai jau apie dvidešimt metų veikianti prodiuserė Dagnė Vildžiūnaitė.

Tarptautinių konkursinių programų filmai:

  1. Kai miestas dega, žūva balandžiai / Pigeons are dying, when the city is on fire, rež. Stavros Markoulakis, Graikija, Nyderlandai
  2. Svajos kaip popieriniai laivai / Dreams Like Paper Boats, rež. Samuel Suffren, Haitis
  3. Batai ir kanopos / Shoes and Hooves, rež. Viktoria Traub, Vengrija
  4. Žvelgdama ji tarė užmirštu / looking she said I forget, rež. Naomi Pacifique, Nyderlandai, Šveicarija
  5. Negali gauti, ko nori, bet gali gauti mane / You can’t get what you want but you can get me, rež. Samira Elagoz & Z Walsh, Nyderlandai, Suomija
  6. Monsuri parkas / Montsouris Park, rež. Guil Sela, Prancūzija
  7. Ji pasilieka / She Stays, rež. Marinthia Gutiérrez, Meksika
  8. Eukaliptas / The Eucalyptus, rež. Ignacio Ragone, Nicolás Suárez, Argentina
  9. Akimirkai blogi / Bad For a Moment, rež. Daniel Soares, Portugalija
  10. Kawauso / Kawauso, rež. Akihito Izuhara, Japonija
  11. Grybukai / Shrooms, rež. Jorge Jácome, Portugalija
  12. Stebuklas / The Miracle, rež. Nienke Deutz, Belgija, Nyderlandai, Prancūzija
  13. Po saulės / After The Sun, rež. Rayane Mcirdi, Prancūzija, Alžyras
  14. Apskritimas / Circle, rež. JOUNG Yumi, Pietų Korėja
  15. Nuotolis / Remote, rež. Dana Rogoz, Rumunija
  16. Kelyje / On the Way, rež. Samir Karahoda, Kosovas
  17. Čilės rinktinė / La selección de Chile, rež. Giulio Pacini, Italija
  18. Šokis kamputyje / Dancing in the Corner, rež. Jan Bujnowski, Lenkija
  19. Medalionas / The Medallion, rež. Ruth Hunduma, Etijopija, Jungtinė Karalystė
  20. Žmogus, kuris negalėjo tylėti / The Man Who Could Not Remain Silent, rež. Nebojša Slijepčević, Kroatija, Prancūzija, Bulgarija, Slovėnija
  21. Nenorima giminystė / Unwanted Kinship, rež. Pavel Mozhar, Vokietija
  22. Persikraustymas / A Movie, rež. Elahe Esmaili, Didžioji Britanija, Iranas
  23. Immaculata / Immaculata, rež. Kim Lêa Sakkal, Vokietija, Prancūzija
  24. Pelenų spalvos saulė / Ashen Sun, rež. Camille Monnier, Prancūzija, Belgija
  25. Širdies paslaptis / Razeh-del, rež. Maryam Tafakory, Iranas, Jungtinė Karalystė, Italija
  26. Kuris kurį / VOLCELEST, rež. Éric Briche, Prancūzija
  27. Žegnojuosi ir viliuosi mirti / Cross My Heart and Hope To Die, rež. Sam Manacsa, Filipinai
  28. Išvalykit! / WAShhh, rež. Mickey Lai, Malaizija, Airija
  29. Grobendonkas / Grobbendonk, rež. Benjamin Sprengers, Belgija
  30. 512×512 / 512×512, rež. Arthur Chopin, Prancūzija

18-ojo Vilniaus trumpųjų filmų festivalio filmai bus rodomi sausio 15–21 dienomis kino teatruose Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose, namų kino platformoje „ŽMONĖS Cinema“ bei „LRT Epika“.

Daugiau informacijos ir nuolat pildoma programa: www.filmshorts.lt

Festivalį organizuoja lietuviškų trumpametražių filmų agentūra „Lithuanian Shorts“. Festivalį iš dalies finansuoja: Lietuvos kino centras, ES programa „Kūrybiška Europa MEDIA“, Vilniaus miesto savivaldybė, Audiovizualinių kūrinių autorių teisių asociacija AVAKA. Pagrindinis informacinis partneris – LRT Epika.