Fotografija kaip būdas tyrinėti miesto kismą: Ievos Austinskaitės paroda „Ki |r| timai”

Fotografijų paroda „Ki |r| timai. Žvilgsnis į Kirtimų mikrorajoną” – Kirtimų kultūros centro inicijuotas projektas pristatytas keliose kultūros erdvėse Vilniuje ir Kaune, tyrinėjantis ir fiksuojantis Vilniaus Kirtimų mikrorajono kismą. Nuo rugsėjo 6 d. parodą bus galima aplankyti netoliese Kirtimų rajono įsikūrusiame Kazimiero Simonavičiaus universitete.

Daugeliui vilniečių ar miesto svečių Kirtimų mikrorajonas – pravažiuojama miesto erdvė pakeliui į oro uostą arba pasenusiais stereotipais apipinta zona. Tačiau Kirtimai – itin sparčiai besikeičianti miesto dalis, talpinanti daug kontrastų: naujus verslo centrus, gyvenamąjį ir industrinį paveldą bei kelias aktyvias kultūros oazes. Kartu, tai erdvė atspindinti universalias miestų keitimosi tendencijas.

Kirtimų mikrorajono identiteto paieškos

Organizatoriams projekto idėja kilo iš santykio su Kirtimų mikrorajonu paieškų. Kirtimų kultūros centras – vienintelė 65-erius metus šiame rajone be ilgų pertraukų veikianti ir kultūrą puoselėjanti erdvė, o įstaigos gyvavimo pradžioje čia vyko tiek šokių vakarai po atviru dangumi, tiek muzikos improvizacijos, sukviesdavusios tokius žinomus to meto muzikos kūrėjus kaip garsusis kompozitorius Kęstutis Antanėlis. Kiemelyje net Vytautas Landsbergis yra pasodinęs Nepriklausomybės ąžuolą. „Kirtimų rajonas – akivaizdžiai industrinis, pilnas kontrastų, o pastaruoju metu ir sparčiai kinta. Stebint pokyčius norėjosi į juos įsižiūrėti ir užfiksuoti, taigi, kartu su jaunosios kartos fotomenininke Ieva Austinskaite leidomės į fotografinę kelionę po šią sostinės dalį.“, – dalijasi projekto idėjos autorė, Kirtimų kultūros centro veiklos koordinatorė Raimonda Rimeikė.

Fotografija kaip būdas tyrinėti aplinkos pokyčius ir kontrastus

Po metus trukusio fotografinio tyrimo fotomenininkė Ieva Austinskaitė pristatė savo žvilgsnį į Kirtimų mikrorajono dabartį. Menininkės parodoje „Ki |r| timai” – gatvių fragmentų, architektūros ir kasdienybės ženklų dokumentacija, žiūrovui atskleidžianti besikeičiančią ir kontrastingą mikrorajono dabartį. I. Austinskaitės fotoserijoje užfiksuoti keli Kirtimų veidai: naujos korporacijų ir didelių logistikos centrų teritorijos ir jos struktūrų atspindėjimas, senasis, industrinis, „gamyklinis“ Kirtimų veidas bei sąlyginai nedidelės gyvenamųjų namų, trobų, žaidimų aikštelių ir kasdienio, labiau kaimiško nei miestietiško gyvenimo fiksavimas. 

„Kirtimų mikrorajonas Vilniuje iki pat 2022-ųjų man buvo beveik nepažįstama miesto erdvė, kurią dažniausiai pravažiuodavau keliaudama tarp Lietuvos ir Jungtinės Karalystės. Po daugybės valandų tyrinėjant Kirtimus ėmė skleistis įvairūs rajono sluoksniai ir bendra eklektiška dinamika. Iš pradžių gana niūrokai atrodžiusios vietos atsiskleidė keistomis detalėmis, kažkada čia gyvenusių ar tebegyvenančių žmonių daiktais, ant įvairių paviršių užrašytomis frazėmis, architektūra, mikrorajono planavimo įspaudais ir kasdienybės ženklais.“, – pasakoja Ieva Austinskaitė.

„Daugeliui mūsų studentų dėl jų jauno amžiaus šis mikrorajonas asocijuojasi su inovacijomis, progresu, todėl ši paroda – tai galimybė pažvelgti ir į netolimą Kirtimų mikrorajono praeitį, kuri simbolizavo visai kitokį miesto gyvenimą ir ritmą“, – sako Kazimiero Simonavičiaus rektorė prof. dr. Jolanta Bieliauskaitė.

Ieva Austinskaitė savo kūryboje tyrinėja viešųjų erdvių struktūras, urbanistinę aplinką, žmogaus ir miesto ryšį.  Menininkė šiuo metu gyvena ir kuria Kaune. Middlesexo universitete ji baigė fotografijos bakalauro programą, Karališkajame meno koledže Londone – magistro studijas, rezidavo Vizualiųjų menų mokykloje Niujorke. Parodose bei leidiniuose fotomenininkės darbai publikuojami nuo 2011 m.

Paroda Kazimiero Simonavičiaus universitete (Dariaus ir Girėno g. 21, Vilnius) veiks iki spalio 31 d.

Parodos lankymo laikas: I-V 8:00 – 17:00

Daugiau informacijos: FB arba https://kirtimukc.lt/ 

Renginį organizuoja Kirtimų kultūros centras, projekto sukūrimą finansavo Vilniaus miesto savivaldybė, partneris – Kazimiero Simonavičiaus universitetas.