Kai kurie tamstų gali būt girdėję, o kas nors net ir atsiminti vasaros pabaigoj vykusį muzikos ir kitų menų suvažiavimą „Kultūros tvartas“. Pasirodo, ore.lt korespondentinis korpusas beveik netyčia buvo infiltruotas ne tik į „Press“ ložes, bet ir kai kuriuos užkulisius, ir minios sangrūdas, ir pakeliui sustojusių automobilių salonus..
Norėdami supažindinti su praėjusiu ir užantspauduotu renginio vyksmu, šįkart maloniai kalbiname jame aktyviai virusį muziką – Domą iš grupės DR. GREEN:
Ant tavo krūtinės kabėjo kortelė su pavadinimu „Participant“ – ką iš tikro pridalyvavai, kokia buvo tavo misija?
D. Kiekvieno „tvarto“ dalyvio misija – priversti susirinkusius kiauliukus linksmai kriuksėti, žybčioti akutėmis ir kraipyti uodegėlėmis. Iš esmės mums (dr.Green) tai pavyko, nes surinkom bene didžiausią auditoriją po žvaigždžių 5NIZZA ir LYAPIS TRUBECKOI. Deja, tik po koncerto supratom, kad galėjom gerokai suartinti publiką su atlikėjais, pristūmę apsaugines tvortas bent per 4 metrus arčiau scenos. Nors, mūsų nuomone, jos iš viso nebuvo reikalingos, nes tik apsunkino bendravimą – keli apsauginiai ant scenos būtų lengvai susitvarkę.
Aha, jie dar galėjo sugrot fuzuotą „Ant kalno mūrai“. Bet. Gaila. „Kultūros tvartas“ – tinkamoj vietoj, tinkamu laiku, metų hitas, eilinis „festivalis“ ar eilinis savaitgalis?
D. Vienas didžiausių festivalio privalumų – netikėta, jauki ir originali renginio vieta. Be abejo, įdomiausia festivalių vieta Lietuvoje. O su laiku visada susijus didelė rizika, kad (juk vasaros gale jau ganėtinai šalta) organizatorių pastangas sukurti jaukų „tvartelį“ gali nunešti vėsoki orai. Pernai tai, deja, pasitvirtino visu 100%, šiemet orai irgi per daug nelepino, ypač kai vakare baruose randi tik šaltą alų ir sidrą.
Vis dėlto open-air‘ai daug malonesni, kai gali bet kur išsidrėbti.
Jei nebūtų „Tvarto“, būčiau, be abejonių, važiavęs į „Mėnuo Juodaragis“. Pastarasis pateikia tikrai platų atrakcijų spektrą – nuo parodų, filmų, apeigų, amatų iki muzikinio veiksmo keliose scenose. Nors nesu neo-pagoniškosios kultūros gerbėjas, įdomu apžiūrėti tai, ko nepamatysi kituose šalies ir Europos festivaliuose.
Kadangi šiemet lankiausi ne viename festivalyje Lietuvoje ir užsienyje, metų hitu to nepavadinčiau. Tačiau tai tikrai neeilinis festivalis Lietuvos kontekste, nes dauguma vietos renginių tėra masinės išgertuvės prie ežerų skambant menkaverčiam muzikiniam fonui. Beje, siūlyčiau pasidomėti festivaliu „Trinstock“ Latvijoje (www.trincstock.lv) – jis kažkuo primena „Kultūros Tvartą“.
Neabejoju, kad didžiajai publikos daliai tai grynai muzikinis eventas. Tavo akimis – kuris jo aspektas turėjo/galėjo/norėjosi, kad būtų įtakingesnis? Tiksliau – ar tokių pastebėjai?
D. Be jokios abejonės, turėjo būti daugiau „kultūros“ ir daugiau „tvarto“. Galbūt buvo galima pritraukti daugiau menininkų su jų instaliacijomis, performansais, videodarbais. „Žiguliuko“ aukcionas buvo puikus sumanymas, bet jis buvo vienintelis. „Tvarte“ norėjosi dar įvairesnės muzikos – pasigedau čia puikiai tikusių IR VISA TAI, KAS YRA GRAŽU, YRA GRAŽU – jie yra pats tikriausias „kultūros tvartas“. Toks atlikėjas kaip Svara su savo indiškais motyvais būtų nuskambėjęs. Įdomių atlikėjų nebrangiai buvo galima rasti pas kaimynus – ypač latvius.
Iš esmės, mano nuomone, tai neturėtų būti vien muzikinis renginys, o įvairių meno rūšių mišrainė, kiek įmanoma, atmetant akademiškumą.
Aš, pvz., tose dvaro žolėse, žmonėse ir griuvėsiuose jaučiausi gana sutrikęs. Akies kampu lyg ir bandžiau užčiuopti renginio vizualinę dalį, tačiau teužfiksavau kelis slide-show kadrus DJ-scenoj ir kitoj pusėj, ant antikvarinio plytinio reljefo išskleistus neva-video, kuriems, regis, trūko garso. Kaip manai, kas tai buvo, ką turėjom įsidėmėti – gal įsidėmėjai tu?
D. Gėrėjausi iš lietuviškų užstalės švenčių sumontuotu filmu – tas buvo tikrai vertas „Kultūros tvarto“. Norėjosi daugiau ko nors panašaus. Prie įėjimo pasitikusi video instaliacija nuteikė labai maloniai. Tas pastatas galėjo tapti savotišku atskiru „Kino ar video tvartu“. Nežinau, ar pasitvirtino gandai, kad Šapauskas turėjo komentuoti kašį, bet čia buvo irgi linksmas sumanymas. Apšvietimas nuteikė gana jaukiai. Bet kaip minėjau, pritrūko daugiau visokių (sub)kultūrinių prikolų, kurių netrūksta, pvz. Roskildės festivalyje Danijoje (www.roskilde-festival.dk). Kasmet savo sumanymus ten siūlo įvairūs gatvės artistai, o festivalis suteikia galimybę jiems tai įgyvendinti. Suprantu, ne tie mastai, bet gal atsirastų kokių nors įdomybių.
Kas negerai su Lyapis Trubeckoj? Bet 5‘NIZZA tavęs irgi nepavergė? O LT ansambliai?
D. Viskas su LYAPIS gerai – jie grojo profesionaliai ir užtikrintai, pritraukė daug žmonių, kurie šoko ir dainavo. Kita vertus, matant tą minią, šėlstančią pagal tokius tekstus kaip „Zolotyje Jaica“, atrodydavo, kad esi kažkur „Roko naktyse“ ar panašiai. Ar toks festivalis kaip „Ktvartas“ neturėtų palaikyti tam tikro savęs verto lygio?
Šiuo atveju 5NIZZA buvo daug geresnis pasirinkimas: ir publikos pritraukė, ir pagrojo įdomiai. O nepavergė, nes yra toks fenomenas, kad paklausai 1-2 mėnesius ir tada žiauriai patinka, o paskui kažkaip nusibosta. Taip sako daug žmonių. Deja, nauji gabalai nebeturi to užtaiso – panašu, kad euras po euro ir pratašė šiuos du (dar) nuoširdžius vaikinus. Nepaisant viso to, jų koncertas surinko daugiausiai žmonių ir iš tikrųjų buvo „kažkas tokio“. Truputį nepatiko, kad turbūt komerciniais sumetimais festivalis buvo reklamuojamas vos ne kaip 5NIZZA solinis koncertas.
LT atlikėjai? Patiko per soundčeką matyti FUSEDMARC – įdomu, kas iš jų išaugs. JUHAN AVRUK žavi savo atsipalaidavimu ir linksmumu – pridėjus dar keletą gyvų muzikantų, būtų tikrai progresyvi britiška grupė. FETISH FANTOMAS – dar jauni, gal kiek per daug copy/paste elektro, bet irgi linksmai. Likę atlikėjai yra puikūs muzikantai, bet man jų muzika per daug akademiška ir švari, labiau tokie „Kultūros Rūmai“ (o geras! Galėtų tuo pačiu metu vykti ir „Ktvartas“ ir „Krūmai“ tame dvarelyje su bokštu netoliese:)
Gal išskirtum kelis malonius DJ pasirodymus – kuriuos ir už ką?
D. Šapauskas visada išknisa kokį už širdies griebiantį retro popkūrinį, primenantį pirmąsias diskotekas mokykloje. Daug kas labai džiaugėsi old school punk M&M pasirodymu, kurio, gaila, nemačiau. PopX linksmino visus savo įvairiapusiškumu ir nuoširdumu. Nustebino buvęs „Gravity“ veikėjas Rick, pasukęs į mano mėgstamos ska/reggae muzikos pusę. Kai kur nežinau, kas grojo, nes programa buvo gerokai sumaišyta.
Nepatiko DJ Šum pasirodymas – visiškas ekshibicionizmas. O dar paskui tas pompastiškas 5NIZZA šeimynos pristatinėjimas… Juk festivalis jiems daug ir garsiai plojo vakar…
Ko nepaminėjau? Gal susipažinai su kuo nors. Arba turi būtinų palinkėjimų. Pridurk, jei ko trūksta. Gali net ir pareklamuoti—ką
D. Per daug aplink buvo pažįstamų veidų, kad norėtųsi kažkokių pažinčių. Viena jaukiausių festivalio vietų buvo kriokliukas prie ežero už kempingo. Taip pat pakalnė už tualetų, kurią būtų galima kaip nors išnaudoti kitą kartą.
Pritrūko organizatorių ryšio su publika – vietoj jų nuo scenos plyšavo visiškai nevykęs ir dirbtinas vedėjas. Pasikeitus atlikėjų pasirodymo tvarkai, niekas nepasirūpino to paskelbti.
Linkėjimai visiems prisidėjusiems prie „Tvarto“ organizavimo, ir tikiuosi, kad, anot Augustino, „balansavimas ant ribos“ baigsis būtent „kultūros tvarto“ pergale, o ne garsių vardų, pritraukiančių žmones, sarašu.
Nuotraukos iš www.kulturostvartas.lt
Komentarai