Taip taip, nesijuokite – ir didžėjus ne visada būdavo. Vos Lietuvai tapus nepriklausoma ir atsivėrus informacijos iš Vakarų blokadai, visoki „reivai“ ir „rapai“ plūstelėjo ir tapo madingo jaunimo žargonu. Nesvarbu, kad tada dar mažai kas žinojo, ką reiškia tie žodžiai. Patys „reivai“ tuomet buvo mažos draugų grupelės sambūris, vėliau evoliucionavęs į renginius su keliais šimtais/tūkstančiais žmonių, įspūdingais šviesios efektais ir specialiais DJ pasirodymais. Pirmuosiuose reivuose, tarkime Klaipėdos “Prieplaukoje”, grodavo ne iš plokštelių, o iš milžiniškų senovinių juostų grotuvų. (Tiesa, tai truko neilgai, nes kažin kieno draugų draugas iš užsienio atvežė patefoną.) Dabar, reivams pamažu nykstant arba tampant legaliems, atrodė, jau nieko naujo nebebus ir reivas taip ir liks audringu devinto dešimtmečio prisiminu.
Bet tik ne Anglijoje. Ten jau gimė „New Rave“ – taip “New Musical Express” (vienas didžiausių britų muzikos žurnalų, didelis visokių etikečių ir naujų stilių pavadinimų išradėjas) apibrėžia
laukinį kelių dar neapisplunksnavusių grupių muzikinį stilių. Čia pinasi klavišiniai, elektrinės gitaros, greitas ritmas ir nesutramdoma energija. Panašu, kad laukia audringas atgimimas.
Reiveiriai išsiskirdavo tuo, kad kiekvieno reivo metu svaigindavosi. Kaip tikindavo jie patys, narkotikai „padeda suvokti muziką, atsipalaiduoti, įsijausti..“. Tarkim 10 minučių be jokių pasikeitimų kalantis bytas buvo sunkiai suvokiamas blaivam, tačiau išskraidindavo į Paukščių Taką apsvaigusius. Narkotikų vartojimas buvo pagrindinė priežastis, dėl kurios policija, iš pradžių į tokius jaunimo susibūrimus žiūrėjusi pro pirštus, ėmėsi griežtų priemonių.
Reivų organizatoriams teliko dvi išeitys: arba nekomercinį renginį perkelti į klubą ir jį legalizuoti, arba dingti pogrindžio tamsybėse. Taip vieniems reivams persikėlus į madingus klubus, o kitiems dar labiau supaslaptingėjus, tikrasis reivas pradėjo pamažu nykti arba transformuotis į visokius „plug in“ arba „dj tiesto live“.
Muzika reivuose buvo bene svarbiausias dalykas. Dažniausiai grodavo keli DJ, rečiau koks live projektas su kviestine vokaliste ir trenktų būgnininku. Ne, tai nebuvo drum‘n‘bass. Tik labai panašu. Bet kokiu atveju, New Rave aukos SHITDISCO savo (ir naujosios mados) stilių apibūdina taip: „Šokti tol, kol gali“. ORE rekomduoja kelias grupes, kurios nuraus stogą ir privers gerti aspiriną su mineraliniu vandeniu pirmadienio rytą.
SHITDISCO:)
SHITDISCO (tarti „ši_disko“) susikūrė 2003, kai keturi studentai iš Glasgo Menų Mokyklos neturėdami ką veikti tarp paskaitų sugalvojo pradėti repetuoti. Jie save vadina disco-house/punk, bet jų skambesys yra visiškas New Rave‘as. Kol grupės dar nebuvo atradę prodiuseriai ir įrašų firmos, jie grodavo Glasgo skvote „61“. Be to, patys organizuodavo vakarėlius kartais tiesog gatvėje, kartais apleistame geležinkelio tunelyje. Beje, SHITDISCO labai didžiuojasi savo pirmaisiais koncertais.
Bet tai ne vienintelis dalykas, kuriuo giriasi škotų kvartetas. Turbūt dauguma rokerių ir ilgaplaukių metalistų iš juoko griebiasi už savo plaukuotų pilvų išgirdę, kad SHITDISCO groja su dviem bosinėm gitarom. Taip, su dviem. Jų koncertų metu publikai lieka tik dvi alternatyvos: stovėti ir gėrėtis kaip muzikantai grodami šoka, arba patiems šokti kartu. Kaip rašo vienas britų žurnalas, vienintelė priežastis pamatyti SHITDISCO gyvai yra ta, kad jie privers jus judėti.
Pirmasis grupės singlas „Disco Blood/I know Kung Fu“ buvo išleistas 2005 gruodį ir fanų išgraibstytas. Tačiau šiemet kvartetas planuoja išleisti dar vieną singlą „Reactor party“ ir tapti geriausia New Rave grupe.
DATAROCK
Išimtis patvirtina taisyklę: ne tik Anglijoje yra New Rave grupių. DATAROCK yra iš Norvegijos, iš kultinio Bergeno, kur kiekvienas yra šiek tiek muzikantas.
Kai ROYKSOPP dar tik pradėjo groti, kažkur šalia painiojiosi ir Fredrikas Saroea su Ketilu Mosnes – DATAROCK įkūrėjai. Tiesa,iš pradžių jie buvo keturiese, bet vėliau du vaikinai nusprendė, kad muzika ne jiems. Taip DATAROCK tapo DJ duetu. Kadangi vaikinai norėjo padaryti kuo įspūdingesnius live pasirodymus, bet neturėjo nei pinigų, nei patirties, nusprendė elgtis paprastai. Jie pasikvietė penkiolika žmonių iš salės (dar maždaug penki liko) ir liepė jiems šokti aplink. Vėliau liudininkai pasakojo, kad tai buvo keisčiausia, ką jie yra matę koncerto metu.
Savo įrašus DATAROCK leidžia ypatingai. Vaikinai įsitikinę, kad viską turi daryti patys. Nuo dainų suvedimo iki internetinės svetainės ir albumo apipavidalinimo. Todėl „Demo/Greatest Hits“ buvo išleistas tik 400 kopijų tiražų. Ant kiekvienos pakuotės buvo originalūs grupės narių grafiniai darbai, ne spauzdinti, o piešti. Pirmasis grupės albumas „Datarock datarock“ buvo išleistas pernai Norvegijoje. Dabar vaikinai ruošiasi dar vienam turui po pasaulį. Beje, dar vienas keistas faktas apie DATAROCK: prieš pirmąjį savo koncertą vaikinai ieškojo sintezatoriaus. Kadangi negalėjo sau leisti jo nusipirkti, vienas pažįstamas jiems paskolino kažkokią seną griuveną. Grupei tas sintezatorius taip patiko, kad ir dabar, galėdami sau leisti nusipirkti naują ir gražų, jie vistiek groja senuoju.
KLAXONS
Iš pradžių grupė vadinosi kitaip: KLAXONS (NOT CENTAURS), bet dėl neaiškių priežaščių pavadinimą sutrumpino. Debiutinį singlą „Gravity‘s Rainbow“ jie išleido 2005, o jau po antrojo „Atlantis to Interzone“ pasirodymo, juos grojo per legendinį BBC Radio 1. Beje, jų laukiamo ir niekaip neišleidžiamo pirmojo albumo pavadinimas yra „Myths of the Near Future”, toks pat kaip ir rašytoj JB Ballardo apsakymų rinktinės.
Jie groja acid-rave sci-fi punk-funk-ą, kas trumpiau reiškia “tie bičai pavaro, bet nemoka aiškiai kalbėti”. Nors giliau pasiknaisioję KLAXONS kūryboje rastume ironišką požiūrį į postmodernizmą, šaižias gitaras ir šėlstantį ritmą. Na, nieko kito ir negalima tikėtis iš keturių grynakraujų londoniečių, kuriuos tas pats NME ir pavadino New rave banga. Kol jie labai labai jauni ir labai labai perspektyvūs. Įdomu, ar jie iš tikrųjų tokie, ar tai tik britų spaudos propaganda. Bet tie 4500 komentarų jų MySpace puslapyje šį tą pasako, tiesa..?
New rave ir narkotikai
Naujos muzikos mados, lemia naujų narkotikų atsiradimą. Vienas perpardavinėtojas teigia, kad New Raveas tiesiog reikalavo kažko ypatingo, naujo narkotiko su išsiskiriančiu poveikiu. Šie populiariausi tarp tipiško didmiesčio jaunimo: jaunų, dirbančių perspektyvų/madingą darbą (geriausia viešųjų ryšių arba reklamos agentūroje), važinėjančių stilinga mašina, savaitgalius leidžiančių klubuose. Kadangi visą savaitę dirba kaip arklys, reiveris negali atsipalaiduoti, todėl, kad „geriau įsijaustų į atmosferą“ užsimeta tablečių arba kokio nors pakaitalo.
Labiausiai tam tinka sintetiniai haliucinogenai. Kaip rašo portalas ABC News, šie narkotikai tokie nauji, kad net nežinomas šalutinis jų veikimas, priklausomybės vystimasis. Dar gerai neištirtas ir poveikis, nors bandžiusieji pasakoja apie itin ryškias spalvas, aplankusią euforiją. Šie narkotikai dažniausiai vadinami pagal juos sudarančių medžiagų simbolius. Pavyzdžiui 2C-B ar 2C-T-7, kuris kartais naudojamas kaip LSD pakaitalas. Dar viena problema, anot ABC, yra žmonių nežinojimas ar nenorėjimas žinoti, ką jie vartoja. Tai dar labiau apsunkina jų gydymą.
Dažniausiai sintetinius haliucinogenus vartoja vadinamieji “psychonautai” – taip vadinami žmonės, internete ieškantys informacijos apie narkotikus. Kurios, beje, visai lengva rasti. Blogiausia, kad ten pilna istorijų, kurios pasakoja, kaip lengva ir paprasta mesti vartoti narkotikus. Tiesa, juos mesti įmanoma, bet, pasak medikų, tai nepraeina be pasekmių tiek fizinei, tiek psichinei sveikatai.
New Rave yra sena-nauja mada. Ar tęsis ilgiau nei apie ją rašys lairaščiai? Tai priklauso nuo tokių nutrūktgalvių kaip KLAXONS ir SHITDISCO.
Sprendžiant iš žmonių reakcijos, New Rave‘as yra kaip tik tai, ko reikia. Kai užknisa spiegiančios roko gitaros arba migdantis klubinis bytas, gimsta savotiška sintezė, žudanti paprastumu ir sukelianti priklausomybę neįtikėtinu energingumu. Įdomu, kas Lietuvoje groja panašią muziką..? Jei remsimės žymiu sociologu Peteriu Bergeriu, kuris teigia, kad visus reikalingus žmones (tarp jų pop žvaigždes bei žudikus) sukuria pati visuomenė, dar ilgai vienintelis reivas bus naujųjų lietuvių duetai.
Komentarai